Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ДЖЕРЕЛА АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРАВА. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Читайте также:
  1. I. Понятие и виды источников (форм) права.
  2. II. Методология теории государства и права.
  3. III. Систематизація і доповнення знань
  4. Internet и система права.
  5. Internet-джерела
  6. Internet-джерела
  7. Jus Gentium как прообраз международного права.
  8. А 119. Значение толкования норм права...
  9. А) Общие принципы и подходы к изучению истории отечественного государства и права.
  10. А146. Предприятие с точки зрения гражданского права...

 

Джерела адміністративного права — це зовнішні форми вираження адміністративно-правових норм. Той факт, що адмі­ністративне право регулює значну кількість суспільних відносин різноманітного обсягу, зумовлює чисельність джерел адмініст­ративного права. Джерела адміністративного права складають певну систему, в якій можна виділити:

1. Конституцію України від 28 червня 1996 р.;

2. Кодекс України про адміністративні правопорушення (КпАП) від 7 грудня 1984 р. із змінами та доповненнями;

3. Кодекс адміністративного судочинства України (КАС) від 6 липня 2005 р.,

4. Певні положення Митного кодексу України (МК) від 11 липня 2002 р., Податкового кодексу України (ПК) від 2 грудня 2010 р.;

5. Закони України (зокрема, закони України від 16 грудня 1993 р. "Про державну службу", від 2 жовтня 1996 р. "Про звернення громадян", від 23 травня 1991 р. "Про освіту" (в редакції Закону від 23 березня 1996 р.), від 16 червня 1992 р. "Про об’єднання громадян", від 20 вересня 2001 р. "Про дипломатичну службу", від 17 березня 2011 р. "Про центральні органи виконавчої влади", від 13 січня 2011 р. "Про доступ до публічної інформації" тощо);

6. Постанови та розпорядження Верховної Ради України;

7. Укази та розпорядження Президента України;

8. Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України;

9. Накази, інструкції міністерств, інспекцій, служб, агентств, органів виконавчої влади зі спеціальним статусом;

10. Накази керівників державних підприємств, установ, орга­нізацій;

11. Нормативні акти місцевих державних адміністрацій (роз­порядження, накази);

12. Нормативні акти місцевих рад та їх виконавчих органів (рішення, розпорядження);

13. Міжурядові угоди, ратифіковані Верховною Радою України;

14. Акти союзного законодавства, якщо вони не суперечать Конституції та законодавству України до прийняття аналогіч­них документів органами України.

Джерела адміністративного права характеризуються надмірною кількістю, розмаїттям їх зовнішніх форм та юридичної сили, відсутністю єдиного (збірного) кодифікованого акту.

В Україні відбувається процес систематизації адміністратив­ного законодавства.

Систематизація це упорядкування та удосконалення нормативного матеріалу, приведення його у певну систему. Систематизація здійснюється у 2 формах: інкорпорації та ко­дифікації.

Інкорпорація адміністративного законодавства зовнішня обробка чинного та нечинного нормативно-правового матеріалу й розташування його в певному порядку. Вона здійснюється з метою поліпшення пошуку нормативного матеріалу, наукових досліджень. Проводиться інкорпорація як органами держави, гак і недержавними організаціями. Частіше її здійснюють ін­ститути, комісії, вчені-юристи, професійні громадські правничі організації тощо.

Кодифікація адміністративного законодавства — перегляд нормативно-правових актів з метою усунення суперечностей між ними, вилучення застарілих, нечинних, створення нових правових актів, прийняття кодифікованих актів. Для адмі­ністративного законодавства притаманна часткова кодифікація, оскільки протягом довгого часу кодифікації підлягали лише адміністративно-деліктні норми. Так, у 1927 р. був прийнятий Адміністративний кодекс, у 1980 р. — Основи законодавства про адміністративні правопорушення СРСР та союзних рес­публік, у 1984 р. — КпАП, у 1991 р. — МК, у 2002 р. — новий МК, у 2005 р. — КАС, у 2010 р. — ПК, який набрав чинності у 2011 році. Отже, сьогодні адміністративно-правові норми містяться в численних нормативно-правових актах різної юридичної сили. Проте нині ведеться робота з упорядкування законодавства, пропонується провести повну кодифікацію адмі­ністративно-правових норм і створити т.зв. Адміністративний кодекс України як сукупність кількох "кодексів", "томів", "книг", серед яких будуть Кодекс України про адміністративні про­ступки, Адміністративно-процедурний кодекс, Кодекс поведін­ки державних службовців тощо. Інтенсивно ведеться робота у напрямі підготовки та громадського (в т.ч. фахового) обговорен­ня проекту нового кодифікованого адміністративно-деліктного акта, вже підготовлено проект Кодексу України про адміністра­тивні проступки, проект Концепції реформування інституту адміністративної відповідальності в Україні. Громадському обговоренню вже протягом тривалого часу піддається проект Адміністративно-процедурного кодексу України. Отже, плану­ється кодифікувати переважно процедурні та адміністративно-деліктні норми, що ж до матеріальних адміністративно-правових норм, вони і надалі будуть залишатися, переважно, у численних законодавчих та підзаконних нормативних актах, що зумовлено неможливістю об’єктивного проведення їх суцільної кодифі­кації, враховуючи поліструктурний характер галузі.

 

 




Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 169 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав