Читайте также:
|
|
Залежно від функцій, виконуваних підприємствами ресторанного господарства, розрізняють три види обслуговування:
1) обслуговування зі споживанням продукції безпосередньо в підприємстві ресторанного господарства;
2) обслуговування з доставкою та реалізацією кулінарної продукції для споживання за місцем роботи, навчання, відпочинку, дозвілля, на транспорті;
3) обслуговування зі споживанням кулінарної продукції та напівфабрикатів удома.
При здійсненні першого виду обслуговування продукцію реалізують у залах підприємств ресторанного господарства.
У процесі здійснення другого виду обслуговування підприємства доставляють продукцію: робітникам – до робочих місць; службовцям – в офіс; школярам – у класи; студентам і учням навчальних закладів – у холи, буфети тощо; пасажирам залізничного транспорту – у купе; водного – в каюту, авіаційного – в салон літака; у місця масового відпочинку та дозвілля.
Третій вид обслуговування обмежений реалізацією кулінарної продукції і напівфабрикатів для організації споживання її вдома.
Якщо обслуговування здійснюється безпосередньо у підприємстві ресторанного господарства, то класифікаційною ознакою методу обслуговування є спосіб одержання їжі і доставки її до місця споживання. За цією ознакою розрізняють наступні методи: самообслуговування, обслуговування офіціантами і комбіновані методи. Для комбінованих методів характерно сполучення різних методів, наприклад, самообслуговування з обслуговуванням офіціантами, буфетниками-офіціантами, барменами (рис. 3.1).
Форми обслуговування розрізняють за ознаками, з яких розглянуті найважливіші.
Форми самообслуговування розрізняють за такими ознаками, як участь персоналу в обслуговуванні, способи розрахунку зі споживачами і відпускання готової продукції. За участю персоналу в обслуговуванні розрізняють повне та часткове самообслуговування; за способом розрахунку зі споживачами - із попереднім, наступним, безпосереднім розрахунком; за способом відпускання продукції – через немеханізовані або механізовані роздавальні: із вільним вибором страв, скомплектованими раціонами харчування.
При обслуговуванні офіціантами розподіл на форми здійснюється за такими ознаками: участь персоналу в обслуговуванні, спосіб розрахунку зі споживачами, організація праці офіціантів, повнота обслуговування. За участю персоналу в обслуговуванні метод обслуговування офіціантами ділиться на повне та часткове обслуговування; за способом розрахунку – з попереднім і наступним розрахунком; за організацією праці офіціантів – на індивідуальну та бригадну форми; за повнотою обслуговування – обслуговування споживачів із проведенням культурно-масових заходів і без них. Вибір найбільш раціональних форм обслуговування споживачів дозволяє повніше задовольнити попит відвідувачів, поліпшити культуру обслуговування, значно підвищити ефективність використання матеріально-технічної бази закладів ресторанного господарства, продуктивність праці його працівників.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 335 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |