Читайте также:
|
|
Підготувати повідомлення з теми:
Культура сприймання публічного виступу.
Зовнішня культура оратора.
Розробити виступ фахівця - логопеда під час:
- педагогічної наради,
- на батьківських зборах,
- науковій конференції тощо.
Вправи на розвиток мовленнєвого дихання
№ 1. "Свічка"
Уявіть, що перед вами свічка величезного розміру з великим полум'ям. Його треба погасити. Зробіть вдих, затримайте на секунду подих, потім подуйте "на свічку". Не згасла? Подуйте ще раз, і ще. Якщо покласти долоню на живіт, то під час видиху можна відчути активні рухи діафрагми й нижньочеревних м'язів, при цьому живіт втягується.
Повільно, рівно дуйте "на полум'я", але не з метою погасити, а лише відхилити полум'я й тримати його у відхиленому стані якомога довше. Долонею ви відчуєте, як повільно й рівно підтягується низ живота, тобто скорочуються нижньочеревні м'яза. Ця вправа тренує повільний, рівний видих.
Перед вами 3,4,... 15 уявлюваних свічок. Погасіть кожну свічку окремо. Обсяг вдиху не збільшуйте. При видиху ви відчуєте долонею ритмічні, переривчасті, активні рухи діафрагми.
№2.
Устаньте прямо, підніміть плечі вгору, відведіть їх назад, наберіть повітря, плечі опустіть, вага тіла рівномірно розподілена на обидві ноги, підборіддя становить прямий кут із шиєю, немає мязової напруженості; на рахунок раз ■ два зробіть вдих, на рахунок три - чотири - п'ять - шість — видих. Стежте за рухами діафрагми. Вправа можна поєднувати з рухами рук. Руки в сторони -і вдих, уперед -і видих. Підняти над головою -і вдих, уперед -і видих. Підняти над головою -і вдих, опустити з боків -і видих. Щораз збільшуйте час видиху.
№3.
Устаньте прямо, руки вздовж тулуба. На звуці [п-фффф] видихніть повітря, після чого рефлекторно відбувається вдих (живіт при цьому висувається вперед). Тепер на видиху вимовте звук [з] переривчасто й повільно, наче поштовхами викидаючи звук [зззз-сссс-сссс...]. Знову зробіть вдих і на видиху тягніть звук [з]. Виконуйте цю вправу 5 разів, а через кілька днів - доведіть до 10 разів.
№4.
Устаньте прямо, руки вздовж тулуба. Дивіться перед собою, плечі розгорнуті. На звуці [п-фффф] видихніть повітря — живіт втягується, після чого рефлекторно відбувається вдих і живіт висувається вперед. На видиху тягніть звук [ш]: [ш-ш-ш-ш-ш-...] Потім знову — вдих. На видиху рахуйте: 1, 2, 3...15. Повторіть вправу 5 разів.
№ 5.
Устаньте прямо, руки вздовж тулуба. Згадайте звуки природи і
відтворіть їх на видиху. Ось свистить вітер: [ссссссссс ] Шумить
ліс: [шшшшшшш...] А от з'явився джміль: [джжжжжж...]
Робіть все спокійно, вільно, щоб повітря на цих звуках безперешкодно "випливло у природу".
№ 6. "Пильщики".
Уявіть, що ви пиляєте колоду. Почали розпилювати зі звуком: [зіс!сі сіс!сі] Спочатку звук [з.]уривчастий, короткий, як і рухи рук, тому що пила "входить у деревину". Чим ширше амплітуда рук, тим довше тягнеться звук: [ссссс...сссссс...ссссс...]
№ 7. "Проколотий м'яч"
У вас у руках на рівні грудей уявлюваний великий гумовий м'яч. Якщо на нього натискаєш — чутний звук вихідного повітря. Натискайте на м'яч долонями й імітуйте повітря звуком: [ссссс...] Руки сходяться повільно: вони неначе відчувають опір "м'яча". І так само, повільно, із силою, виганяється з "м'яча" (ваших легенів) повітря: [сссссс...] Усе ближче руки, усе менше повітря в "м'ячі". Нарешті долоні повітря в активному русі зійшлися. І цим рухом "викинувся" невикористане у звучанні повітря.
№ 8. "Запашна троянда".
Устаньте прямо, долоні покладіть на ребра з обох боків грудної клітки. Уявіть собі, що ви нюхаєте троянди. Повільно вдихайте через ніс цей квітковий запах - і помітите, як ребра грудної клітки розсунулися? Ви це відчули долонями. А тепер видихніть - і ребра опустилися, а ваші долоні проконтролювали це. Щоб уникнути запаморочення, вдих повинен бути неглибоким. Повторіть 3-4 рази.
№ 9. "Старт".
Візьміть у руки годинники із секундною стрілкою й почніть уголос рахувати час по секундах: "Десять! Дев'ять/ Вісім! Сім! Шість! П'ять! Чотири! Три! Два! Один! Пуск!" Рахунок ведіть голосно, уривчасто, рівномірно, на одному видиху, без добору повітря: переривайте видих у паузах між вимовленими цифрами. Диктуйте чітко, так, щоб це було чутно людині, що перебуває на деякій відстані від вас. Чи вистачило у вас дихання на весь рахунок до слова "Пуск!"? Якщо ні, то почніть рахунок з меншої цифри. Зверніть увагу на те, щоб останні слова: "Один! Пуск!" — пролунали у вас на вільному, не утрудненому видиху, енергійно й голосно.
№ 10.
Ходьба по коридору або під час прогулянки на свіжому повітрі. Робіть один крок -і вдих, на 4 кроки -і видих. Через кожні 2-3 дні збільшуйте тривалість видиху на один крок, щоб через місяць або півтора робити видих на 10-15 кроків (вдих же при цьому залишається постійним на один крок). На видиху можна вимовляти скоромовку, щораз збільшуючи число слів у ній, або читати вірш (невеликий, з чотирьох рядків). Пам'ятайте, що в процесі виконання вправ тренується тривалий видих.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 93 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |