Читайте также:
|
|
Експерти ВООЗ в 80-х роках ХХ століття визначили орієнтовне співвідношення різних чинників забезпечення здоров'я сучасної людини, виділивши як основні 4 похідні:
Ø генетичні чинники (спадковість) - 20%
Ø стан довкілля - 20%
Ø медичне забезпечення - 8-10%
Ø спосіб життя 50 - 52%
Спосіб життя - біосоціальна категорія, що характеризується формами повсякденної життєдіяльності людини. Включає 3 категорії:
- - рівень життя (умови) - економічна категорія, відбиває ступінь задоволення матеріальних, духовних і культурних потреб людини;
- - якість життя - соціальна категорія, відбиває ступінь комфорту в задоволенні людських потреб;
- - стиль життя - соціально-психологічна категорія, відбиває поведінкові особливості життя людини; саме стиль життя впливає більшою мірою на індивідуальне здоров'я.
Спосіб життя, що сприяє збереженню і зміцненню здоров'я, називається здоровим (ЗСЖ)
Поняття "Здоровий спосіб життя" тільки на перший погляд може здатися елементарним. Нині в практичній діяльності при визначенні індивідуальних критеріїв і цілей ЗСЖ В. А. Поліський і И.А.Гундаров виділяють два альтернативні підходи:
- - традиційний, ставить своєю метою досягнення усіма однакової поведінки, яка вважається правильною, в якому критерієм є не кінцевий результат, а проміжна поведінка.
Практика ж переконливо показує, що захворюваність неминуче виявляється різною, якщо однакової поведінки дотримують різні по гено- і фенотипу люди. Наївно розраховувати, що можна розробити і рекомендувати для кожної людини якусь універсальну методику, що включає самодостатній набір оздоровчих засобів, які гарантують досягнення оптимального здоров'я.
- - нетрадиційний (індивідуальний), такий,який виходить з передумови, що здоровим вважається стиль поведінки, який приводить людину до бажаної тривалості і необхідної якості життя, тобто здорових способів життя повинно бути стільки, скільки існує людей.
Такий підхід припускає для кожної людини свідому і цілеспрямовану практику здоров’ятворення (здоров’ябудування), тобто систематичні свідомі зусилля для запобігання і усунення тих або інших дефектів здоров'я, а не тільки пасивне пристосування, утримування від чогось шкідливого. Правий Н. Амосов, що стверджував, що ".добути і зберегти здоров'я може тільки сама людина". Необхідно при цьому враховувати і генетичну природу кожної людини.
Здоровий спосіб життя - це спосіб життєдіяльності людини, відповідний генетично обумовленим його особливостям, конкретним умовам життя і спрямований на формування, збереження і зміцнення здоров'я і на повноцінне виконання людиною його соціально-біологічних функцій.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 156 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |