Читайте также:
|
|
За результатами численних клінічних рандомізованих ь досліджень виділені 3 групи несприятливих прогностичних факторів ризику летального кінця у хворих на НП:
▪1. Основні
– порушення свідомості
-частота дихання 30 за 1 хв та більше
- артеріальна гіпотензія (артеріальний тиск нижче 9о мм ртю, та⁄або діастолічний артеріальний тиск 60 мм рт сьт. Та нижче
- азот сечовини вище 7 ммоль⁄л
▪2. Додаткові
- двобічне або багаточасткове ураження легень, порожнення розпаду, гіпоксемія -(SaO2 менше 90% або РаО2 нижче 60 мм рт ст.)
▪3. Фактори, які були у хворого до початку захворювання на НП
- вік 50 років та старше
- наявність супутнього захворювання (хронічне обструктивне захворювання легень, бронхоектатична хвороба, злоякісна пухлина, цукровий діабет, захворювання печінки, цереброваскулярне захворювання, алкоголізм, наркоманія).
У пацієнтів з відсутністю будь- яких несприятливих проностичних факторів із трьох наведених груп існує ниїзький ризик летального кінця, вони підлягають амбулаторному лікуванню. Пацієнти з наявністю одного з основних несприятливих прогностичних факторів слід госпіталізувати. Для пацієнтів, які мають прогностичні фактори з інших груп (додаткові фактори та ⁄ або ті, що були у хворого до початку захворювання), при вирішенні питання про місце (амбулаторно, або в умовах стаціонару) та об′єм лікування (як хворих з нетяжким або тяжким перебігом НП) слід виходити з позицій конкретної клінічної ситуації.
Модифікуючи фактори, які впливають на ризик появи окремих збудників НП у дорослих.
1. Модифікуючи фактори, які асоціюються з великою ймовірністю участі антибіотикорезистентних штамів S.pneumoniae у виникненні НП
- вік старше 65 років
- терапія ß-лактамами, яку проводили протягом останніх 3 міс.
- - алкоголізм, імунодефіцитні захворювання ⁄ стани (в тому числі лікування системними ГКС)
- множинні супутні захворювання внутрішніх органів
1. Модифікуючи фактори, які асоціюються з великою ймовірністю появи грам -негативних ентеробактерій
- супутні серцево- судинні та бронхолегеневі захворювання
- множинні супутні захворювання внутрішніх органів
- - антибактеріальна терапія, яку проводили з приводу інших захворювань
- -перебування у будинку для людей похилого віку
2. Модифікуючи фактори, які асоціюються з великою ймовірністю участі P.aeruginosa
- бронхоектази, муковісцідоз
- тривале лікування системними ГКС (прийом преднізолону в дозі 10 мг на добу і вище)
- терапії антибіотиками широкого спектра більше 7 днів протягом останнього місяця
- виснаження
З урахуванням вищенаведених даних пропонується розподіляти всіх дорослих пацієнтів з НП на чотири групи.
До 1 групи відносять хворих на НП з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, без супутньої патології та інших модифівкуючихї факторів. Найбільш часто збудниками НП у таких пацієнтів є S.pneumoniae, M.pneumoniae, C. pneumoniae, H.influenzae (як правило у курців) та респіраторні віруси. У 30-50% пацієнтів збудника не визначають взагалі, тому проводити рутинну мікробіологічну діагностику недоцільно. Повну цінність можуть мати данит епідеміологічних досліджень (групова захворюваність осіб молодого віку в організованих колективах характерна для інфекції, спричиненої S.pneumoniae або M.pneumoniae).
До П групи відносять хворих на НП з нетяжким перебігом, які не потребують госпіталізації, з наявністю супутньої патології (хронічне обструктивне захворювання легень, ниркова та серцева недостатність, захворювання, пухлина, цукровий діабет, хронічне захворювання печінки різної етіології, психічний розлад, алкоголізм) та ⁄або інших модифікуючи факторів. Збудниками НП у хворих є S.pneumoniae, H.influenzae, M.catarrahalis. Слід враховувати і можливість грамнегативної інфекції: Enterobacteriaceae (E coli, Klebsiella spp.), особливо у людей похилого віку. Необхідно передбачити також ймовірність анеробної інфекції за нявності НП в осіб з несанованою порожниною рота, клініко- анамнестичними даними щодо неврологічних захворювань та ⁄або порушеннями акту ковтання. Рутинна мікробіологічная діагностика у цих хворих також малоінформати вна і практи чно нен впливає на вибір антибіотиків. Однак, близько у 20% хворих цієї групи можливе виникнення потреби в госпіталізації через неефективність амбулаторного лікування) та ⁄або загострення ⁄ декомпенсації супутніх захворювань.
До Ш групи відносять хворих на НП з нетяжким перебігом, які потребують госпіталізації у терапевтичне відділення за медичними (наявність несприятливих прогностичних факторів) показаннями. У пацієнтів цієї групи розвиток НП може бути зумовлений S.pneumoniae, H.influenzae, атипoвими збудниками: Legionella spp. M.pneumoniae, грамнегативними ентеробактеріями. У 10-40% хворих групи нерідко виявляють «змішану» інфекцію (тобто поєднання типових бактеріальних та атипових збудників). Така різниця в частоті виявлення збудників зумовлена особливостями мікробіологічних методів діагностики, які використовують різні дослідники.
До 1Y групи відносять хворих на НП з тяжким перебігом, які потребують госпіталізації у ВАІТ. Спектр мікробної флори у таких пацієнтів включає S.pneumoniae, H.influenzae, Legionella spp, грамнегативні ентеробактерії, S. aureus та M.pneumoniae (досить рідко). За наявності модифікуючи факторів збудником НП може бути P.aeruginosa.
Дата добавления: 2015-02-22; просмотров: 84 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |