Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Економічні системи

Читайте также:
  1. I. Суть і ознаки, ринкової економічної системи
  2. Будова Національної системи соціально-психологічної служби України
  3. Варіанти функціонування (підключення) банків до системи
  4. Виберіть інститут, який не належить до системи фінансового права інститут покарання
  5. Визначення рівня функціонального стану серцево-судинної системи
  6. Відносини власності в економічній системі суспільства
  7. Вільні економічні зони у світі та проблеми їх створення в Україні.
  8. Головна мета системи баз даних.
  9. Держава та її економічні функції. Господарський механізм у системі регулювання суспільного виробництва.
  10. Економічні закони та категорії.

 

Економічна система — це сукупність взаємопов'язаних і певним чином упорядкованих елементів економіки.

Основним соціально-економічним критерієм типологізації економічних систем у радянській марксистській економічній літературі 70 — 90-х років був спосіб поєднання виробників із за­собами виробництва, або панівна форма власності на засоби ви­робництва.

Економічну систему у той час трактували як:

1) систему економічних відносин;

2) сукупність продуктивних сил і ви­робничих відносин, тобто спосіб виробництва; 3) спосіб ви­робництва і внутрішньо притаманний йому механізм госпо­дарювання на певному етапі розвитку;

4) сукупність усіх видів господарської діяльності суспільства, яка здійснюється у фор­мах певних виробничих відносин і соціальних інститутів;

5) конкретно-історичну форму існування і вияву виробничих відносин разом з притаманними їй формами організації ви­робництва й управління у певній країні і на даному етапі сус­пільного розвитку; 6) поняття, тотожне «економіці» в цілому.

Незважаючи на багатоманітність трактувань, усі вони виходять з визнання головним системоутворюючим фактором і основою «економічної системи» відносин влас­ності на засоби виробництва. Еволюція ж економічних сис­тем відбувається відповідно до розв'язання основної економіч­ної суперечності: між новими продуктивними силами і орга­нізаційно-економічними відносинами, з одного боку, та існу­ючою формою власності — з другого. З утвердженням нової форми власності змінюється весь економічний базис суспіль­ства і надбудова, яка йому відповідає. В результаті виділяють: первісний лад (примітивний колективізм); феодалізм; капі­талізм; комунізм (соціалізм). Це є формаційний підхід до еко­номічних систем.

Сучасні немарксистські концепції не відмовляються від побудови «економічних систем» залежно від інститутів влас­ності. Однак дослідження обов'язково доповнюються пробле­мою задоволення зростаючих потреб людей в умовах віднос­но обмежених природних та інших ресурсів, тобто пробле­мою ефективного суспільного виробництва. Вона конкрети­зується у низці фундаментальних економічних питань: що виробляти? як виробляти? для кого виробляти? чи здатне виробництво адаптуватися до змін у споживчому попиті, постачанні ресурсів, технології тощо?

Інакше кажучи, критерієм класифікації економічних сис­тем виступає механізм координації (регулювання, управління) еко­номічної діяльності суспільства. Це функціональний підхід до економічних систем.

Наприклад, у структурно-управлінських визначеннях еконо­мічну систему розглядають як соціально створений механізм для прийняття економічних рішень (що, як, для кого) у трьох ключових сферах: виробництві, споживанні й розподілі. Отже, під економічною системою розуміють саме механізм управління, а еволюція економічних систем означає його зміни та вдосконалення.

Автори мотиваційних (цільових) визначень економічної сис­теми виходять з того, що сучасне суспільство в економічній сфері реалізує багато цілей, зокрема, досягнення повної зай­нятості, певних темпів економічного зростання, справедли­вого розподілу доходів. Отже, економічна система є механіз­мом координації економічної діяльності заради досягнення головної, кінцевої мети суспільства.

В інституційно-соціологічних визначеннях економічну сис­тему характеризують як комплекс економічних відносин між господарськими одиницями (домашніми господарствами, фірмами, профспілками) та економічними агентами (праці­вниками, споживачами, підприємцями), що розвиваються завдяки певній сукупності економічних, соціальних, політич­них, культурних та інших інститутів. Останні й вирішують, що, як і для кого виробляти. Еволюція економічних систем при цьому відбувається під впливом змін у політико-правових інституціях, соціально-культурних потребах населення, в техніко-економічній базі суспільства.

Самостійним критерієм типологізації економічних систем у сучасній економічній теорії вважають також ступінь інду­стріально-економічного розвитку, який визначає відповідний етап розвитку суспільства: доіндустріальне суспільство — індустріальне суспільство — постіндустріальне суспільство.

Більш змістовно специфіку кожного етапу визначають особ­ливості продуктивних сил, насамперед засобів виробництва (ручні знаряддя праці — машини — інформатика), та про­відного сектора економіки (землеробство — індустрія — на­ука), а також тип обумовленості суспільної поведінки і тип суспільної людини. Згідно з цим критерієм етапи розвитку суспільства мають такий вигляд:

I) доекономічне (традицій­не) суспільство патріархальних людей з патріархальними тра­диціями та позаекономічним примусом до праці;

2) економіч­не суспільство економічних людей з матеріальними (грошо­вими) стимулами до праці;

3) постекономічне суспільство, яке задовольняє потреби творчого розвитку творчої людини.

Залежно від рівня продуктивних сил, динаміки процесів нагромадження та рівня споживання, побудовано теорію стадій економічного зростання У. Ростоу. Згідно з нею роз­виток суспільства від традиційної до індустріальної економі­ки відбувається у такій послідовності: традиційне суспільство; перехідне суспільство, в якому закладаються основи перетво­рень; суспільство, яке зазнає процесу зрушень; суспільство, що визріває; суспільство, яке досягло високого рівня масово­го споживання.

З початку 60-х років XX ст. концепція постіндустріального суспільства дістала багато конкретних назв. Серед них такі: «суспільство третьої хвилі» О. Тоффлера, «інформаційне сус­пільство» І. Массуди, «суспільство інформатики і високої тех­нології» Дж. Несбіта, «суспільство послуг» Ж. Фурастьє, «сус­пільство нового гуманізму» А. Печчеї, «суспільство постматеріальних цінностей» Р. Інглехарта та ін.

Існують також класифікації економічних систем залежно від розвитку цивілізації. Така економічна система включає дію не тільки економічних (внутрішніх), а й таких неекономічних (зовнішніх стосовно економіки) елементів, як соціокультурні (національні, релігійні, етичні і т. ін.), соціально-політичні (цінності демократії, правової держави тощо), постекономічні (соціально-творчі, комунікативні), природно-кліматичні, гео­графічні та інші фактори. Особливістю цивілізаційного підхо­ду до економічних систем є багатомірність аналізу та чис­ленність критеріїв, які не мають вузькоекономічних вимірів.

Різними є й визначення економічних систем, наприклад:

· доіндустріальна (традиційна) цивілізація, індустріаль­на (економічна) цивілізація, постіндустріальна (постекономічна) цивілізація;

· традиційна (патріархальна, авторитарна) цивілізація і ліберальна (ринкова, демократична) цивілізація;

· шлях до «єдиної світової цивілізації» та інші.

Еволюція економічних систем як форм господарювання

Більшість економістів характеризують економічні систе­ми як форми господарювання за формою власності на засо­би виробництва і за способом координації та управління еко­номічною діяльністю.

Первіснообщинній системі, господарствам рабовласників і феодалів була притаманна натуральна економіка, тобто та­кий тип організації виробництва і координації економічних зв'язків, коли люди виробляли продукт лише для задоволен­ня своїх власних потреб. Кожне господарство було замкну­тою системою організаційно-економічних відносин, відок­ремленою від інших, існувало за рахунок власних виробни­чих ресурсів з метою самозабезпечення всім необхідним для життя. На основні запитання (що, як і для кого) відповідали власники господарств, орієнтуючись на внутрішньогоспо­дарські потреби, традиції та звичаї.

Окремі вияви натуралізації економіки існують і в наш час у вигляді автаркії — господарської політики фірм, регіонів і навіть держав, спрямованої на створення замкнутого госпо­дарства, розрив традиційних господарських зв'язків зі свої­ми партнерами. За деякими оцінками, в середині XX ст. в натуральному і напівнатуральному виробництві у країнах, що розвиваються, працювало близько 50 — 60% населення. Однак у сучасному суспільстві переважають зовсім інші еко­номічні системи.

 




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 138 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.013 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав