Читайте также:
|
|
У 1569 р. між Великим князівством Литовським та Польським королівством було укладено Люблінську унію про створення єдиної держави — Речі Посполитої, у результаті чого більша частина українських земель відійшла під владу Польщі.
Проблема соціальної допомоги на українських землях у литовсько-польську добу, на жаль, поки що є недостатньо висвітленою у вітчизняній історіографії.
З початком Литовського періоду на українських землях були розповсюджені чотири основні форми (системи) допомоги та підтримки нужденних: церковно-монастирська система, світська (приватна) благодійність, общинне опікування нужденними на селі, державно-муніципальна система допомоги та взаємодопомоги. Основні напрямки діяльності держави і суспільства у сфері допомоги були ті ж самі, що і в Західній Європі - профілак- тика бідності та боротьба з проявами соціальної патології.
Законодавство ВКЛ у справі соціальної допомоги нужденним знаходилось на рівні загальноєвропейського. Основні напрямки цієї допомоги були зафіксовані юридично в трьох Литовських статутах 1529 р., 1566 р., 1588 р. Так, у статті 10 Розділу ХІ Статуту 1529 р. заборонявся продаж у рабство вільної людини в голодні роки, коли жебракування набувало найбільшого поширення. Стаття 11 Розділу ХІ надавала волю челяді, яку під час голоду господар не міг прогодувати. Цього не було в нормативно- правових актах інших держав. У Росії указ, який дозволяв відпускати на волю під час голоду сім'ї на прокорм без оформлення «відпуску на волю», з'являється тільки у 1603 р. під час трирічного голоду в правління Бориса Годунова [6, с. 122]. До профілактичних заходів проти бідності населення слід віднести практику видачі охоронних грамот («залізних листів») великого князя Литовського на термін до 3 років шляхтичам, купцям та іншим збіднілим людям, крім євреїв.
Ідеї гуманізму, що мали розповсюдження в Європі в епоху Середньовіччя, не обійшли і ВКЛ. Це особливо яскраво проявилось в судочинстві. Згідно зі Статутом 1588 р., (ст. 57, розділ ГУ) бідному, убогому чи вдові суд призначав безкоштовного адвоката (його послуги були в той час досить дорогі). Система покарання до маргінальних прошарків населення також була набагато м'якшою, ніж в інших країнах Європи. Так, заборонялось притягати до кримінальної відповідальності дітей та підлітків; було введено заборону смертної кари для вагітних жінок; більш сувора, ніж в Європі, відповідальність на злочин проти жінок; встановлення юридичної відповідальності шляхтичів за вбивство простолюдина; дітовбивство тощо [1, с. 17].
Гуманізм передбачав і відповідальність за виконання норм поведінки в суспільстві. У Великому князівстві Литовському, як і в Західній Європі, існував ряд законів, які забороняли професійне жебрацтво.
Законодавство ВКЛ передбачало заходи щодо надання допомоги в професійному навчанні дітей бідних прошарків суспільства. У першій половині ХУІ ст. в «Уставі замків, держав і дворів» Сигізмунда Августа передбачалось «брати у селян синів та віддавати у навчання ремеслу з тим, щоб вони потім були корисними для замків та дворів господ- ських» [8, с. 122]. Розвивалась освіта серед єврейського населення.
Велике князівство Литовське було однією з небагатьох держав, де жінки мали значні права. Статути передбачали компенсацію шляхтянці за нанесення їй ран або словесної образи (безчестя); штраф за вбивство був удвічі більшим, ніж для чоловіків того ж стану. За зґвалтування жінки чи дівчини, незалежно від стану, насильник мав понести смертну кару.
Законодавство ВКЛ забезпечувало допомогу аномальним особам. Глухі, німі та сліпі були юридично правоздатні і були одним з основних об'єктів соціальної допомоги. Їх права з часом постійно розширювались та оформлялись юридично. Якщо ця людина була із заможної родини, за нею мали право наглядати родичі. Бідні божевільні утримувались у закритих закладах.
У справі профілактики бідності продовжувала використовуватись «толока» - виконання господарських робіт членами общини в господарстві одного з селян (старців, вдов та малолітніх сиріт). Людей часто збирали для швидкого збору хліба, будівництва оборонних споруд, фортець, мостів чи доріг.
Запорізька вільна республіка започаткувала самобутні філантропічні заклади та соціальну опіку над нужденними. По всій Україні створювалися благодійні установи для старих воїнів, що були водночас і лікарнями, і притулками, і громадськими осередками для тих, хто не міг працювати. Запорізькі козаки завжди гостинно ставилися до заїжджих і захожих людей, любили мандрівників.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 129 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |