Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Раціоналістичні концепції політичної думки

Читайте также:
  1. Витоки та особливості філософської думки доби Київської Русі.
  2. Дайте коротку характеристику розвитку філософської думки в Київському університеті в XIX ст.
  3. Джерела, що можуть використовуватись при вивченні курсу «Історія філософської думки» в цілому
  4. Думки з приводу
  5. ЕВОЛЮЦІЯ ЗАХІДНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ
  6. ЕВОЛЮЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ В ЕПОХУ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ ТА ВІДРОДЖЕННЯ
  7. Завдання 10. Вихідні концепції буття в історії філософії.
  8. Загальна характеристика політичної думки епохи Відродження (Ренесансу).
  9. Ідеї і тенденції гуманістичної думки у філософії Відродження XV–XVI ст.
  10. Інституювання й теоретичні передумови формування політичної науки

Політична наука, започаткована ще в епоху античності, активно відрод­жується наприкінці середньовіччя. Це пов'язано з іменем одного з видатних засновників політичної науки італійця Н. Макіавеллі (1469-1527). Саме в його працях "Роздуми про першу декаду Тита Лі­нія" та "Володар" дістає дальший розвиток політична наука.

Н. Макіавеллі один із перших зробив значний крок уперед у визначенні предмета політичної науки, її методу й певною мірою — законів. На його думку, основним предметом по­літичної науки є держава і влада. "Володар" — це досліджен­ня про владу: її завоювання, утримання, розширення і втрату.

Пориваючи з релігією, Н. Макіавеллі обґрунтовує політику як дослідницьку науку. При цьому відкидається схоластичне се­редньовічне вчення про державу і право. Спираючись на аналіз історичної практики, він робить висновок, що стрижнем полі­тичної поведінки людини є не християнська мораль, а вигода й сила. "Доля, — зазначав Н. Макіавеллі, — завжди на тому бо­ці, де краща армія". Звідси й теза про те, що в політиці треба апелювати не до моралі, а до сили — "мета виправдовує засо­би". Завдання політичної науки полягає в тому, щоб пояснити справжній стан речей, виходячи з фактичного матеріалу та іс­торичного досвіду, на основі пізнання реальної дійсності ви­водити політичні принципи й відповідно до них творити політичну історію. У теорії Н. Макіавеллі держава означає по­літичний стан суспільства: ставлення панівної верстви до під­леглих, існування певним чином організованої політичної влади, юстиції, створення відповідних законів тощо. Багатома­нітність конкретно-історичних форм держави й політичної влади Н. Макіавеллі виводить насамперед із боротьби певних сил суспільства, головним чином, знаті й народу.

Важливо, що в ході аналізу політичних форм звертається увага на різноманітні фактори, які впливають на становлення

й зміну цих форм — економічні, військові, територіальні, геогра­фічні, демографічні, етнічні то­що. Політичні погляди Н. Ма­кіавеллі — це реалістичний ана­ліз людських стосунків, що ґрунтується на досягнутому рівні знань про суспільство.

Вагомий доробок у розвитку науки про політику належить ві­домим англійським мислителям Томасу Гоббсу (1588-1679) і Джо­ну Локку (1632-1704). Своєрід­ність їх підходів до аналізу полі­тичного життя Англії яскраво розкривається у їх висловлюван­нях, які наведено нижче.

Т. Гоббс, виправдовуючи рес­таврацію монархії після смерті Кромвеля, доводив, що монар­хія — одна з найкращих форм

влади. Водночас відкидав теорію божественного походження королівської влади. У праці "Левіафан" він описує хаос при­родного, додержавного існування людей. Це було суспільство, де йшла "війна всіх проти всіх".

Однак, за Т. Гоббсом, люди, як розумні істоти, усвідомили своє безнадійне існування і знайшли вихід із цього станови­ща — суспільний договір. Вони погодилися передати всі свої природні права монархові й підкоритися законам. Єдина функція монарха полягала в тому, щоб оберігати закони.

На відміну від Т. Гоббса, Дж. Локк у "Другому трактаті про державу" дає філософське обґрунтування "славної революції" й установлення обмеженої монархії. Його ще називають зас­новником лібералізму. Він уперше чітко розрізнив такі понят­тя, як "особа", "суспільство", "держава", причому особу поставив вище за суспільство й державу. За Локком, людина від народження має природні, невідчужувані права "на життя, свободу і власність". Приватна власність — не абсолютна цін­ність, а засіб побудови вільного суспільства. Володіння влас­ністю впливає на формування індивідуальності.

Джон Локк

"...Метою закону є не знищення й ме обмеження, а збереження та розширення свободи. Адже свобо­да полягає в тому, щоб не відчува­ти обмеження й насильства інших; а це не може бути здійснене там, де немає закону. Вона являє со­бою свободу людини користувати­ся своєю особою, своїми діями... й своєю особистістю".

Томас Гоббс

"...Держава — єдина особа, відпові­дальною за дії якої зробила шляхом договору між собою велика кількість людей з тим, щоб ця особа могла ви­користовувати силу й засоби всіх їх так, як вважає за необхідне для їхньо­го миру та спільного захисту. Той, хто є носієм цієї особи, називається суве­реном, і про нього кажуть, що він во­лодіє верховною владою, а інший є його підданим".

Важливим у політичній доктрині Дж. Локка є трактування ним поняття рівності, яку він виводить із "природного стану речей", її підґрунтям є чесна конкуренція на основі взаємо-визнання. Причому рівність не має нічого спільного з природною одноманітністю чи насильницьким зрівнюванням за здібностями. Йдеться про рівність можливостей і намагань. Суть її полягає в тому, що жоден з індивідів, хоч би якими бідними були його буття, інтелектуальні чи фізичні сили, не може бути виключеним із конкуренції, відсунутим від вільного обміну благами й послугами, інакше кажучи, існуючій нерівно­сті має бути протиставлена "рівність без зрівнювання", рівність, яка допускає й стимулює природну несхожість людей.

Шарль Монтеск'є

"Справді, в демократіях народ... ро­бить, що хоче. Але політична свобо­да полягає не в тому, щоб робити те, що хочеться. У державі, тобто суспільстві, де існують закони, сво­бода може полягати лише в тому, щоб мати можливість робити те, чо­го слід хотіти, і не бути змушеним робити те, чого не слід хотіти... Свобода є право робити все, що дозволено законами".

Жан-Жак Руссо

"Я називаю урядом, або верховним уп­равлінням, законне виконання функцій виконавчої влади, а правителем, або во­лодарем — орган або людину, якій на­дана ця влада.. Народні депутати не є й не можуть бути представниками на­роду, вони тільки його комісари: вони нічого не можуть постановляти остаточ­но: будь-який закон, якого народ не ратифікував особисто, не дійсний; це навіть не закон..."

Тому держава повинна створити можливості для реалізації природних відмінностей і нерівностей, що є найкращим із за­собів усунення "неприродних привілеїв", тобто такого політи­чного становища, коли знатні й сильні мають виключне право на економічну та особисту незалежність. На думку Дж. Локка, держава мусить гарантувати три природжених пра­ва людини — на життя, свободу та власність. Саме вони становлять базу правового порядку й дають змогу укласти таке законодавство, яке цілком вивільнить людину, щоб вона мог­ла "користуватися й розпоряджатися як завгодно своєю осо­бою, своїми діями... й своєю власністю".

Усі три права взаємопов'язані. По-перше, головна мета об'­єднання людей у державу й передання себе під владу уряду — це збереження приватної власності. У свою чергу, основою останньої є праця, і якщо її мета — "чесне досягнення інди­відуального благополуччя й користі", то праця є визначаль­ною формою людської життєдіяльності. Нарешті, за Дж. Локком, "свобода існує там, де кожний член суспільства виз­начається власником своєї особистості".

Утвердження цих законів дає змогу уникнути економічного й політичного рабства, яке було до цього й виявлялося в по­неволенні індивіда, насильницькому присвоєнні іншими його виробничих і духовних сил та здібностей. Крім цього, в ро­зумній державі жодна людина не повинна бути поневоленою насалом або прислужницею держави. Це стосується також ві­ри, переконань. Власна переконаність — це перша власність і перша свобода, яка має бути гарантована державою кожному індивідові. Дж. Локк доводив, що віра проектує себе в цілях, цілі реалізуються в праці, а праця втілюється у власності.

Великий внесок у розроблення політологічної думки зроби­ли представники французької школи Шарль Монтеск'є (1689-1753) і Жан-Жак Руссо (1712-1778). Це також своєрідне осмислення, віддзеркалення того політичного життя, яким позначене тогочасне французьке суспільство.

У праці "Про дух законів", розглядаючи закони, юридичні й політичні системи різних країн, НІ. Монтеск'є дійшов висновку, що будь-які закони, навіть ті, котрі здаються випадковими, вини­кають не за волею.Бога й не за бажанням людини. Вони мають розумну підставу. їх причина — в навколишньому середовищі (політичний режим, релігія, ідеологія, клімат, населення тощо) або у зв'язку з іншими законами. Закони в найширшому розу­мінні є необхідними зв'язками, що випливають із природи речей.

Тому не випадково розроблення проблем сукупності факторів, які зумовлюють "дух законів" або "образ управління", постави­ла Ш.Монтеск'є в ряд видатних засновників політичної науки.

По-перше, він розглядав державу як структуру, певну реаль­ну цілісність, необхідним виявом і результатом внутрішньої єдності якої є законодавство. Відтак обґрунтовується поняття соціальної системи й соціальної структури. Більш того, роз­глядаючи цілісність, взаємодію, сукупність зв'язків, він ро­бить висновок, що соціальні факти об'єктивно зв'язані. А це давало можливість створювати політичну науку й розглядати суспільство так, як фізичне тіло.

По-друге, досягненням Ш. Монтеск'є, який спирався на погляди своїх попередників, є його теорія поділу влади. Ана­лізуючи британську політичну систему, де практично був роз-винутий цей механізм, він доводить, що політичною владою завжди зловживають. Тому верховенство права може бути за­безпечене лише поділом влади на законодавчу та судову, щоб нони могли взаємно стримувати одна одну.

Особливістю французької політичної думки цього періоду є й зміна акцентів: вихідним елементом держави постає не індивід, а соціальні групи; при з'ясуванні характеру держави увага пере­носиться із закону як інтелектуального принципу дослідження ("природний закон", "право", "договір") на її історію; почина­ють чітко вимальовуватися її економічні проблеми.

Свідченням таких нових підходів виступає політичне вчення Ж.-Ж. Руссо, в якому яскраво простежуються два основних положення.

По-перше, на відміну від інших теоретиків природного пра ва, він розглядає асоціацію, що виникає шляхом укладання суспільного договору, як "моральне й сукупне тіло". Це сво­єрідна суспільна людина, котра дістає "свою єдність, спільну ідентичність, життя та волю" внаслідок відчуження цих прав членами-засновниками. Це "тіло" має свою волю, яку немо­жливо ототожнювати з волею окремого індивіда. Передаючи в спільне надбання свою особу, "кожний член стає невід'єм­ною частиною цілого".

Другим важливим положенням у вченні Ж.-Ж. Руссо є утвер­дження того, що створення "морального й сукупного тіла дер­жави" стало водночас і трансформацією "природних індивідів у моральних громадян", їм притаманне володіння не тільки за­конними правами та обов'язками, а й відповідними поняттями та почуттями. Інакше кажучи, до тих, хто чинить опір загальній волі, все суспільство повинне вжити певних заходів.

Ж.-Ж. Руссо вважав, що спочатку всі люди жили в природ­ному стані й громадянського суспільства не існувало. Основою соціальної нерівності стала приватна власність, а це призвело до загибелі початкової рівності й появи громадянської нерівнос­ті. Такий підхід стимулював швидкий, але дуже суперечливий процес. Мислитель першим затаврував полярну відмінність між багатими, котрі не працюють, і бідними, які працюють, щоб жити. Цю протилежність він подає як результат історич­ного розвитку — переходу від дикості до цивілізації. Надзви­чайно важливо, що Ж.-Ж. Руссо вказав на збільшення політичної залежності людини у зв'язку з розвитком майнової нерівності.

Основою будь-якої законної влади, за Ж.-Ж. Руссо, є згода людей, оформлена в суспільну домовленість: кожна людина погоджується коритися вищому керівництву загальної волі, а відтак і сама стає його учасником. Завдяки праву та згоді лю­ди здобувають рівність.

Головне завдання законодавства Ж.-Ж. Руссо вбачав у тому, щоб забезпечити щастя і добробут усіх громадян, їх свободу та рівність. При цьому малася на увазі формальна рівність перед законом, рівне право участі всіх у виробленні законів тощо. Ви­магаючи скасування поділу на багатих і бідних, пропонуючи утопічну ідею про рівномірний розподіл приватної власності, Ж.-Ж. Руссо, одначе, не вимагав її ліквідації.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 72 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ВІХИ ПІЗНАННЯ ПОЛІТИЧНИХ явищ 1 страница | ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ВІХИ ПІЗНАННЯ ПОЛІТИЧНИХ явищ 2 страница | ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ВІХИ ПІЗНАННЯ ПОЛІТИЧНИХ явищ 3 страница | ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ВІХИ ПІЗНАННЯ ПОЛІТИЧНИХ явищ 4 страница | ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ВІХИ ПІЗНАННЯ ПОЛІТИЧНИХ явищ 5 страница | Політичні ідеї Стародавнього світу | Політичні вчення доби Середньовіччя і Відродження | Політичні теорії Нового часу: західна традиція | Політологічна доктрина XX ст. | Політична думка Стародавньої Греції та Стародавнього Риму |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав