Читайте также:
|
|
Вікова криза — нетривалий за часом (до 1 року) період розвитку людини, що характеризується бурхливими психологічними змінами.
Вікова криза - особливі, відносно нетривалі (до року) періоди онтогенезу, характерні різкими психологічними змінами. На відміну від криз невротичного або травматичного характеру, відносяться до нормативних процесів, необхідних для нормального, поступального ходу особистісного розвитку. Можуть виникати під час переходу людини від одного вікового ступеня до іншого.
У дитячому віці звичайно виділяють: кризу першого року життя; кризу трьох років; кризу шести-семи років; підліткову кризу (10-11 років). Вказані хронологічні межі вікових криз достатньо умовні. Форма, тривалість і гострота протікання криз може помітно розрізнятися залежно від індивідуально-типологічних особливостей дитини, соціальних і мікросоціальних умов, особливостей виховання в сім'ї, від педагогічної системи в цілому. Для періодів вікових криз в дитинстві характерні процеси переходу до нового типу взаємостосунків дітей з дорослими, при яких враховуються нові, збільшені можливості дитини, зміна соціальної ситуації розвитку, зміна діяльності, перебудова всієї структури свідомості дитини.
Криза 30 років виникає внаслідок нереалізованості життєвого задуму. Якщо ж при цьому ще і переосмислюються цінності, то йдеться про те, що життєвий задум взагалі виявився невірним. Кризу 30 років нерідко називають кризою сутності життя. З цим періодом пов'язані пошуки сутності існування. Ці пошуки, як і вся криза в цілому, знаменують перехід від молодості до зрілості.
Криза 40 років нерідко викликається загостренням сімейних відносин. Діти, як правило, підростають і починають жити своїм життям, помирають деякі близькі родичі і родичі старшого покоління. Втрата безпосередньої участі в житті дітей сприяє остаточному усвідомленню характеру подружніх відносин. У разі виникнення кризи 40 років, людині знов доводиться перебудовувати свій життєвий задум, виробляти нову «Я – концепцію». Ця криза може серйозно змінити життя людини аж до зміни професії і створення нової сім'ї.
8. Проблема періодизації психічного розвитку у працях зарубіжних психологів (Е.Еріксон, Ж. Піаже та ін.)
Епігенетична концепція розвитку особистості Е.Еріксона
(1902 – 1994). У розвитку людини Еріксон виділяє соматичну
сторону (предмет вивчення біології), розвиток власного „Я” (сфера
вивчення психолога) і соціальний розвиток, який вивчається
суспільними науками. „Епігенетичний принцип” – основний
закон розвитку, де на кожному новому етапі виникають явища і
властивості, котрих не було раніше.
Увесь життєвий цикл людини за Еріксоном – вісім фаз, кожна з
яких має свої специфічні завдання і може завершуватися
сприятливою (або навпаки) для подальшого розвитку.
Перша фаза – немовля. Її основне завдання – вироблення ще
неусвідомленого почуття „базової довіри” до зовнішнього світу.
Друга фаза – раннє дитинство – формується відчуття власної
автономності та особистісної цінності або ж їх протилежність –
сумніви у собі.
Третя фаза – вік гри (приблизно 5-7 років) формується
ініціативність, бажання щось робити.
Четверта фаза – шкільний вік – розвивається
підприємливість, спроможність досягати поставлени
П`ята фаза – юність – замінює появу відчуття неповторності,
індивідуальності, відмінності від інших. За негативного варіанту
формується розпливчате, дифузне, нестійке „Я”, рольова і
особистісна невизначеність.х перед собою
цілей.
Під час шостої фази – молодість – виникає потреба і здатність
до інтимного психологічного контакту з іншою людиною,
включаючи і сексуальну близькість. У негативному варіанті
розвивається відчуття ізоляції та самотності.
Сьома фаза – дорослість, де найважливішими здобутками є
творча діяльність і відчуття продуктивності.
Восьма фаза – (літній вік або старість) характеризується
відчуттям повноти життя, виконаного обов`язку, завершеності
шляху.
9. Проблема періодизації психічного розвитку у працях вітчизняних психологів (Л.С.Виготський, Д.Б.Ельконін)
В основі вітчизняної традиції аналізу проблематики вікової психології лежить теорія розвитку вищих психічних функцій, сформульована Л.С.Виготським (1896 - 1934). Відповідно загального генетичного закону розвитку, кожна психічна функція з'являється спочатку в соціальному плані як реальні стосунки між людьми, і лише потім у психологічному. Однаковою мірою це стосується і довільної уваги, і логічної пам'яті, і утворення понять, і розвитку волі.
Усі вищі психічні функції були свого часу зовнішніми, оскільки вони виступали соціальними функціями взаємин людей до того, як стали внутрішніми, власне психічними функціями людини.(Л.С.Виготський.)
Ідеї Л.С.Виготського стали підґрунтям теоретичних уявлень психології розвитку, запропонованих вітчизняними вченими (Л.І.Божович, В.В.Давидов, Г.С.Костюк, О.М.Леонтьєв, Д.Б.Ельконін С.Д.Максименко, та ін).
Психічний розвиток людини проходить ряд періодів, послідовна зміна яких незворотна і непердбачувана. Кожний період (вік) - своєрідний ступінь психічного розвитку з притаманними йому відносно стійкими якісними особливостями.
Критеріями визначення основних періодів індивідуального психічного розвитку є якісні і суттєві ознаки, взяті в системному зв'язку, що виявляє характерні для кожного віку цілісні новоутворення. Такими є ті психічні і соціальні зміни в житті дитини, які визначають її свідомість і діяльність, ставлення до середовища, увесь хід розвитку на даному етапі (Л.С.Виготський).
У вітчизняній психології основні періоди психічного розвитку визначають за такими критеріями:
• характерна для кожного віку соціальна ситуація розвитку;
• зміст і форми навчання і виховання;
• провідна діяльність у її співвідношенні з іншими видами діяльності;
• відповідний рівень свідомості і самосвідомості особистості (центральне вікове новоутворення).
Такими періодами є:
- ранній (від народження до трьох років) і дошкільний (з трьох до семи) вік;
- молодший шкільний вік (з семи до десяти років);
- середній шкільний, або підлітковий вік (із десяти років до п'ятнадцяти);
- старший шкільний, або ж юнацький вік (із п'ятнадцяти років і до досягнення зрілості).
У кожному періоді виділяють стадії і фази, що не мають однозначних назв. Кожному періоду відповідають також характерні особливості фізичного розвитку індивіда.
10. Поняття соціальної ситуації розвитку. Особливості соціальної ситуації розвитку на різних етапах онтогенезу.
Соціальна ситуація розвитку - особливе поєднання внутрішніх процесів і зовнішніх умов психічного розвитку індивіда, типове для представників певного вікового періоду
Впродовж певного періоду складається особливе становище індивіда в системі суспільних відносин, розгортається певний зміст взаємин з оточуючими людьми, формується визначена система прав та обов'язків, які повинна виконувати дитина. Соціальна ситуація розвитку індивіда зумовлюється, з однієї сторони, тими традиціями, потребами, що актуальні в суспільстві, а з іншої - індивідуальними психологічними особливостями, що характерні для даної людини. Соціальна ситуація розвитку дитини визначає успішність її соціалізації та індивідуалізації на даному віковому періоді.
Соціальна ситуація визначає ті форми і той шлях, йдучи по якому дитина набуває нових якостей особистості, беручи їх з середовища, де соціальне стає індивідуальним. Л.С. Виготський
Таким чином, соціальна ситуація індивіда виражається через:
o соціальний статус - специфічне становище людини у соціумі, що визначає її права та обов'язки; по мірі дорослішання людини її статус ускладнюється,
o систему взаємин індивіда з іншими людьми, зокрема, спілкування з дорослими - батьками, вихователями, педагогами, також з ровесниками - своєї та протилежної статі, o адаптацію індивіда до нових соціальних умов - відвідування дитячого садка, навчання в школі та ВНЗ. У випадку порушення процесів соціального пристосування говорять про наявність дезадаптації. В кожному періоді розвитку людини котрась одна із багатьох діяльностей є провідною - найголовнішою діяльністю, яка визначає і забезпечує психічний розвиток в певному періоді. Провідна - це діяльність, виконання якої визначає виникнення і формування основних психічних новоутворень людини на даному етапі розвитку її особистості.
Дата добавления: 2015-01-05; просмотров: 255 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |