Читайте также:
|
|
Фінансова наука спирається на такі фундаментальні категорії, як фінанси, гроші, кредит та ін. Окрім того, базовими фінансовими категоріями є фінансові відносини, фінансові ресурси, грошові потоки, податки, доходи, витрати, бюджет, дотації та ін.
Специфіка фінансових категорій полягає в наступному:
- вони є найбільш загальними і фундаментальними поняттями фінансової науки;
- в основі їх функціонування лежить специфічний вид економічних відносин — фінансові відносини;
- вони не залежать від конкретних форм їх втілення на практиці та мають об'єктивний характер, оскільки є породженням матеріального виробництва на певній стадії його розвитку.
З появою держави з'явилися такі фінансові категорії, як податки і державний кредит.
З розвитком держави і товарно-грошового господарства формувались більш складні категорії: державні видатки, державні доходи, державний бюджет.
Поява нових фінансових категорій, таких як фінанси підприємств, фінансовий ринок, страхування та ін., їх функціонування та еволюція обумовлені розвитком усієї системи фінансових відносин.
Фінансові категорії функціонують взаємопов'язано, утворюючи цілісну систему, всередині якої складаються відносини логічної ієрархічності та співпідпорядкованості.
Система фінансових категорій включає:
- категорії доходів — доходи як фінансова категорія являють собою частину фінансових відносин між різними суб'єктами з приводу формування централізованих і децентралізованих фондів — це доходи підприємств, фізичних осіб, держави.
До фінансових категорій доходів відносяться виручка, заробітна плата, дивіденди, відсотки, податки, цільові надходження, мобілізація фінансових ресурсів.
- категорії витрат — витрати як фінансова категорія являють собою частину фінансових відносин між різними суб'єктами з приводу використання доходів і надходжень — це витрати підприємств, фізичних осіб, держави.
До фінансових категорій витрат відносяться амортизація, заробітна плата, платежі, санкції, податки тощо.
- категорії цільових фондів грошових коштів — цільові фонди грошових коштів як фінансова категорія характеризуються відокремленням частини грошових коштів, пов'язаних з цим фінансових відносин.
До категорій цільових фондів грошових коштів відносять бюджет, фонд основних і оборотних коштів, фонд нагромадження і споживання, страхові і резервні фонди, загальнодержавні фонди у формі бюджетних і позабюджетних фондів, амортизаційний фонд тощо.
- системоутворюючі фінансові категорії — є надбудовою для попередніх груп категорій.
До цієї групи відносять такі категорії, як фінанси, фінансові ресурси, фінансова система, фінансова політика, фінансові інструменти, фінансові важелі, фінансові методи, управління фінансами, фінансова система, фінансовий менеджмент тощо.
Окремі фінансові категорії (наприклад, податки) одночасно належать до різних груп системи фінансових категорій, але це не змінює їх сутності.
На практиці фінансові категорії проявляються як фінансові важелі та стимули, а також як фінансові показники.
Дата добавления: 2015-01-05; просмотров: 149 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |