Читайте также:
|
|
Семінарське заняття – 2 години.
План.
1. Поняття та ознаки правових відносин. Склад правових відносин.
2. Поняття та види об’єктів правових відносин.
3. Суб’єкти правових відносин, їх види. Поняття правосуб’єктності
4. Зміст правових відносин.
5. Суб’єктивні права, правомочності та юридичні обов’язки суб’єктів правових відносин.
6. Види правових відносин.
7. Юридичні факти та їх класифікація. Фактичний склад.
Теми рефератів:
1. Юридичні особи – як суб’єкти правових відносин, їх особливості.
2. Фізичні особи – як суб’єкти правових відносин, їх особливості.
Основні терміни та поняття: правові відносини,склад правових відносин, суб’єкт правових відносин, фізична особа, юридична особа. правосуб’єктність, правоздатність, дієздатність, деліктоздатність, суб’єктивне право. юридичний обов’язок, юридичний факт, фактичний склад.
Методичні вказівки:
Перше питання теми ставить завдання окреслити коло невід’ємних ознак правових відносин у порівнянні з іншими видами суспільних відносин, а саме: урегульованості нормами права, предметності. Далі треба визначити склад (структуру) правових відносин, який включає суб’єкт, об’єкт і зміст правовідносин. Слід дати визначення суб’єкта правовідносин, це індивіди, організації або спільності, які на підставі юридичних норм можуть бути учасниками правовідносин – носіями суб’єктивних прав та юридичних обов’язків, та назвати їх види.
Особливість розуміння об’єкта правових відносин спирається на подвійність у сучасній науковій літературі пояснень змісту щодо «приводу виникнення правових відносин». До видів об’єктів правових відносин слід вказати та охарактеризувати наступні: природні об’єкти, речі у т.ч. гроші та цінні папери, інше рухоме майно. Немайнові блага, результати дій, у т. ч. послуги та результати робіт, об’єкти права інтелектуальної власності.
Далі слід охарактеризувати саму категорію «суб’єкт правових відносин»,визначити зміст таких його видів як фізична особа та юридична особа, роз’яснити зміст та динаміку правосуб’єктності.
Зміст правових відносин розкривається шляхом характеристики двох структурних елементів цього структурного компонента складу правовідносин: фактичного змісту та юридичного змісту.
Щодо видів, то слід зауважити. що всі правовідносини поділяють на види за наступними критеріями: за функціональним призначенням (регулятивні та охоронні); в залежності від ступеня конкретизації суб’єктів (абсолютні, відносні), за характером дій зобов’язаної сторони (активні(суб’єкт зобов’язаний вчинити певні дії) і пасивні (суб’єкт зобов’язаний утриматись від певних дій); за кількістю суб’єктів (прості і складні); за розподілом прав та обов’язків між суб’єктами – односторонні(кожна сторона має лише права, або лише обов’язки); за видами галузей права (адміністративно-правові, цивільно-правові, кримінально-правові та ін.); за методом правового регулювання (диспозитивні та імперативні); за ознаками часу дії (довготривалі та короткотривалі). Студентові слід охарактеризувати кожен із видів правовідносин та навести приклади.
Говорячи про юридичні факти слід визначити поняття юридичного факту, вказати ознаки та навести класифікацію юридичних фактів. Також слід зауважити, що у деяких випадках для виникнення, зміни та припинення правовідносин необхідний фактичний склад. Тобто наявність або відсутність декількох юридичних фактів.
Питання для самостійної роботи:
1. Як ви розумієте поняття «суспільні відносини».
2. Дайте визначення правовідносин.
4. Що таке зміст правовідносин.
5. Що таке правоздатність?
6. Що таке дієздатність?
7. Що таке деліктоздатність?
8. Які ви знаєте об’єкти правовідносин?
10. Дайте визначення суб’єктивного права.
11. Що означає юридичний обов’язок?
12. Що таке юридичний факт?
Література:
1. Загальна теорія держави і права (Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів) / За ред. М.В. Цвіка, В.Д. Ткаченка, О.В. Петришина. – Харків: Право, 2002,
2..Комаров С.А., Малько А.В. Теория государства и права. Учебно-методический комплекс.- М.: Норма, 2004
3. Нечитайленко А.О. Державний екзамен з теорії держави і права. Навчальний посібник.- Харків, 2007.
4. Скакун О.Ф. Теория государства и права: Учебник.-Харьков: Эспада, 2005.
5. Марченко М.Н. Теория государства и права: учебник / М.Н. Марченко; Моск. гос. ун-т им. М.В. Ломоносова. 2-е изд., испр. и доп. – М.: Проспект, 2006.
6. Гнатущенко Ю.В. Деякі аспекти генезису правовідносин // Держава і право. Юрид. і політ. науки. – 2006. – Вип. 31. – С. 58 - 65.
7. Єрмоленко В. Щодо відмінностей між об’єктом правовідносин і об’єктом права. // Право України. – 2004. - №1. С.136-139.
8. Халфина Р.О Общее учение о правоотношении. – М.: Юрид. лит., 1974. – 348 с.
Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 133 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |