Читайте также:
|
|
Семінарське заняття - 2 години
План.
1. Поняття та види соціального регулювання суспільних відносин.
2. Поняття системи нормативного регулювання.
3. Поняття, загальні риси і види соціальних норм.
4. Право і мораль.
5. Право і політичні норми.
6. Право і релігійні норми.
7. Корпоративні норми, їх особливості і взаємодія з правом.
8. Право і технічні норми.
Основні терміни та поняття: соціальне регулювання,нормативне регулювання, індивідуальне регулювання, соціальні норми, право, мораль, політичні норми, релігійні норми, корпоративні норми, технічні норми.
Теми рефератів:
1. Поняття та закономірності нормативного регулювання.
2. Характеристика правових презумпцій, правових аксіом та правових фікцій.
3. Співвідношення права та інших соціальних норм.
Методичні вказівки:
В першому питанні слід зазначити, що соціальне регулювання – це регулювання за допомогою соціальних норм. Слово «регулювати» - означає направляти поведінку людей, їх груп і в цілому суспільства, обмежувати діяльність людей певними рамками. Це, насамперед, система засобів, спрямованих на впорядкування поведінки людей, їх соціальних спільностей з метою узгодження і стабілізації суспільних відносин Студентам слід розрізняти два види соціального регулювання: індивідуальне, та нормативне, та надати їх загальну характеристику.
В другому питанні необхідно розкрити поняття нормативного регулювання, та визначити його систему.
В наступному питанні слід надати поняття соціальних норм, вказати на те, що це певні стандарти, зразки поведінки учасників соціального спілкування, що відображають рівень економічного, соціально-політичного і духовного розвитку суспільства та назвати основні їх види та особливості. Необхідно також зазначити, що завдяки ознакам, притаманним соціальним нормам вони є важливим регулятором суспільних відносин, активно впливають на поведінку людей і визначають її напрями в різних життєвих обставинах.
Відповіді на наступні питання слід розпочати з визначення поняття права та проаналізувати його співвідношення з мораллю, політичними та релігійними, корпоративними нормами.
При підготовці до відповіді на останнє питання слід враховувати те, що в юридичній науці розрізняють дві групи норм - соціальні та технічні. При цьому необхідно пам’ятати про те, що під технічними нормами розуміються всі несоціальні норми (екологічні, біологічні та інші). Правознавці не займаються технічними нормами - це не їх завдання. Але їм потрібно чітко відрізняти технічні норми від соціальних, встановити тут особливості, відмінності та об’єктивні критерії. Слід також пам’'ятати, що деякі технічні норми знаходять своє закріплення в правових актах і тоді вони стають техніко-правовими.
Практичне завдання:
Заповніть таблицю, порівнюючи ознаки норм:
Соціальні норми | Правові норми |
1. 2. 3. | 1. 2. 3. |
Питання для самостійної роботи:
1. Назвіть основні ознаки норм права та поясніть їх значення.
2. Охарактеризуйте норми моралі, звичаїв та релігійні норми.
3. В чому сутність корпоративних норм. Наведіть приклади.
4. Що розуміється під правовою аксіомою та правовою фікцією?
Література:
1. Загальна теорія держави і права (Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів) / За ред. М.В. Цвіка, В.Д. Ткаченка, О.В.Петришина. – Харків: Право, 2002,
2. Комаров С.А., Малько А.В. Теория государства и права. Учебно-методический комплекс.- М.: Норма, 2004
3. Нечитайленко А.О. Державний екзамен з теорії держави і права. Навчальний посібник.- Харків, 2007.
4. Скакун О.Ф. Теория государства и права: Учебник.-Харьков: Эспада, 2005.
5. Марченко М.Н. Теория государства и права: учебник / М.Н. Марченко; Моск. гос. ун-т им. М.В. Ломоносова. 2-е изд., испр. и доп. – М.: Проспект, 2006.
6. Андріїв В Правові норми в системі соціальних норм держави// Підприємництво, госп-во і право. – 2007. - № 9 – С. 46-49
7. Вовк Д. Право і релігія. – Х.: Консум, 2000. – 208 с.
8. Тарахонич Т.І. Право та мораль у системі соціальної регуляції// Пробл. Філософії пава. – К.- Чернівці: Рута, 2003. Т.1. – С. 147-149
Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 142 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |