Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тема 20. Правова поведінка, правопорушення та юридична відповідальність.

Читайте также:
  1. I. Поняття зворотної дії в часі закону про кримінальну відповідальність.
  2. II. Правовая культура: понятие, функции и виды.
  3. Адміністративне стягнення – це міра відповідальності, примусовий захід державного впливу, що застосовується до особи за скоєння адміністративного правопорушення (проступок).
  4. АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ
  5. Адміністративно-правова норма
  6. Англосаксонская правовая семья
  7. Банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до Державного реєстру банків.
  8. В9. Принцип справедливости и законности как нравственная и правовая
  9. Виды и правовая характеристика операций кредитной организации с ценными бумагами
  10. Визначення та правова кваліфікація піратства.

Семінарське заняття – 4 години.

План.

1. Поняття і види правової поведінки.

2. Правомірна поведінка: поняття, ознаки, види.

3. Правопорушення: поняття та ознаки, види.

4. Поняття та підстави юридичної відповідальності.

5. Види юридичної відповідальності.

6. Цілі, функції і принципи юридичної відповідальності.

7. Зловживання правом: поняття, ознаки, види.

 

Теми рефератів:

1. Психологічний механізм правомірної поведінки.

2. Тенденції злочинності: світові, регіональні, українські.

Основні терміни та поняття: правова поведінка, правомірна поведінка, протправна поведінка, правопорушення, склад правопорушення, суб’єкт, об’єкт, суб’єктивна сторона, об’єктивна сторона, вина, юридична відповідальність, зловживання правом.

 

Методичні вказівки:

При підготовці до семінарського заняття необхідно виходити з того, що правова поведінка є соціально-значущою, передбаченою нормами права, контролюється свідомістю та волею індивідуальних чи колективних суб’єктів. Правовій поведінці притаманні певні характерні ознаки і склад, в яких відображається її об’єктивний та суб’єктивний зміст (соціальне значення, регламентованість правом, здатність тягти юридичні наслідки та ін.).

Види правової поведінки (правомірна і протиправна) характеризуються як відповідність або невідповідність діючим правовим нормам.

Правомірна поведінка розглядається як суспільно необхідна, бажана і допустима з точки зору інтересів особи і суспільства. Така поведінка полягає в здійсненні норм права та її безумовній підтримці державою у гарантуванні і охороні.

Склад правомірної поведінки являється її фактичною моделлю, а її види класифікуються за певними ознаками (як складові юридичних фактів, як форма реалізації норм права, як зміст правовідносин і т.д.). Протиправна поведінка є протилежністю правомірної, такою поведінкою, яка по суті протирічить діючим правовим нормам і виступає як антипод правомірної поведінки.

В наступному питанні треба дати поняття правопорушення, назвати властивості й ознаки правопорушення: за своєю соціальною значущістю протиправна поведінка є соціально шкідливою, тобто спричиняє чи може спричинити шкоду нормальним суспільним відносинам, правам, свободам, законним інтересам суб’єктів. Далі слід вказати елементи складу правопорушення, та дати загальну характеристику кожного з елементів та назвати види правопорушень.

Юридична відповідальність – це передбачені санкціями норм права несприятливі наслідки особистого, майнового або організаційного характеру. Яких зазнає особа за скоєне правопорушення. Слід охарактеризувати ознаки та підстави юридичної відповідальності, необхідно також звернути увагу на підстави, які її виключають.

Головним критерієм поділу юридичної відповідальності на окремі види виступає галузева належність норм права, яка передбачає санкції за скоєне правопорушення. Виділяють такі види юридичної відповідальності: конституційна, кримінальна, адміністративна, цивільно-правова, дисциплінарна та матеріальна. Слід охарактеризувати кожен з видів юридичної відповідальності. Досить вагоме значення мають цілі, функції та принципи юридичної відповідальності, з’ясування яких і потребує питання, що розглядається.

Зловживання правом – це неправомірне суспільно-шкідливе діяння носія суб’єктивного права, що спрямоване на задоволення інтересу цієї особи, але суперечить призначенню такого права.

 

Питання для самостійної роботи:

1. Що таке правова поведінка.

2. Що таке правомірна поведінка?

3. Що таке протиправна поведінка?

4. В чому сутність маргінальної поведінки?

5. В чому сутність звичаєвої поведінки?

6. В чому сутність конформістської поведінки?

7. В чому сутність соціально-активної поведінки?

8. Як ви розумієте правопорушення?

9. В чому різниця між правомірною та протиправною поведінкою?

Література:

1. Загальна теорія держави і права (Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів) / За ред. М.В. Цвіка, В.Д. Ткаченка, О.В. Петришина. – Харків: Право, 2002,

2..Комаров С.А., Малько А.В. Теория государства и права. Учебно-методический комплекс.- М.: Норма, 2004

3. Нечитайленко А.О. Державний екзамен з теорії держави і права. Навчальний посібник.- Харків, 2007.

4. Скакун О.Ф. Теория государства и права: Учебник.-Харьков: Эспада, 2005.

5. Марченко М.Н. Теория государства и права: учебник / М.Н. Марченко; Моск. гос. ун-т им. М.В. Ломоносова. 2-е изд., испр. и доп. – М.: Проспект, 2006.

6. Білозьорова Є. Юридична відповідальність як передумова правомірної поведінки особи: теоретичні аспекти // Право України 2006. - №1. – С. 50-54.

7. Тимошенко В.І. Правомірна поведінка особи як показник стабільності суспільства // Бюл. М-ва юстиції України. – 2006 - №11, - С. 42-49.

8. Хуторян Н.М. Поняття юридичної відповідальності в загальній теорії права. Держава і право. Юрид. і політ. науки. – 2001. – Вип. 11. – С. 340 - 357.




Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 131 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав