Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Принципи та методи стандартизації

Читайте также:
  1. I ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ КУРСОВОЙ РАБОТЫ
  2. I. Из истории развития методики развития речи
  3. I. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  4. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  5. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  6. I.Методические указания по выполнению курсовых работ
  7. I1. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  8. II. Глубокая скользящая методическая пальпация.
  9. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ К ВЫПОЛНЕНИЮ РЕФЕРАТА
  10. II. Методические указания по прохождению учебной практики

Стандартизація як діяльність охоплює комплекс взаємо­пов'язаних подій, фактів у житті суспільства, які вплива­ють на процес узагальнення та розробку нових норматив­них документів і забезпечує їх використання в матеріальній, культурній та торговій сферах діяльності.

Теорія, принципи та методи в стандартизації сформува­лися в процесі її розвитку і використовуються при розробці нових нормативних документів. Принципи стандартизації пов'язані з її загальним провадженням і розв'язанням поставлених перед нею задач. До основних принципі слід віднести: плановість, оптимальність, перспективність, ди­намічність, системність, обов'язковість та ін.

Принцип плановості враховується при складанні перс­пективних і поточних планів з розробки нових і заміни за­старілих стандартів. Планування робіт зі стандартизації невідривне пов'язане з планами розвитку народного госпо­дарства, тому що обсяги і спрямованість планів зі стандар­тизації визначаються завданнями і перспективою розвитку промисловості, сільського господарства та сфери обслугову­вання. У плани обов'язково включаються основні завдання комплексної стандартизації, метрології та сертифікації, ви­конання яких контролюється Держстандартом України.

Принцип оптимальності полягає в тому, що розробка нових стандартів і нормативних документів має бути спря­мована на врахування нових досягнень в науці, промисло­вості й раціоналізації, щоб законодавчо закріпити опти­мальні рішення в народному господарстві країни. При­йняті нові стандарти мають сприяти економії сировини, ма­теріальних, трудових, енергетичних ресурсів тощо.

Принцип перспективності полягає в тому, що нові стандарти мають враховувати підвищені норми та вимоги до об'єктів стандартизації і мають бути випереджаючими стандартами, враховувати новітні досягнення науки і тех­ніки. Роботи зі стандартизації мають враховувати і закрі­пляти підвищені вимоги до якості продукції та послуг.

Принцип динамічності забезпечує проведення як пла­нових, так і періодичних перевірок стандартів з метою вне­сення до них відповідних змін та своєчасного їх перегля­ду. Якщо ж стандарти не відповідають сучасним вимогам, то їх необхідно скасувати, щоб вони не заважали прогре­сивному розвитку.

Принцип системності визначає розробку стандартів як елемента системи і забезпечує упорядкування розроблених і взаємопов'язаних об'єктів стандартизації в єдину систе­му стандартизації.

Принцип обов'язковості полягає в тому, що розроблені й прийняті стандарти мають обов'язковий характер в дер­жаві і їх повинні дотримуватися всі підприємства й органі­зації незалежно від форми власності.

У стандартизації застосовуються уніфікація, агрегатуван­ня, типізація — найпоширеніші методи, які забезпечують взаємозамінність і спеціалізацію на всіх рівнях діяльності.

Уніфікація — найбільш поширений та ефективний ме­тод стандартизації, яким передбачається приведення об'єк­тів до одноманітності і встановлення раціонального числа їх різновидів, наприклад, раціональне скорочення типів приладів або розмірів виробів однакового функціонально­го призначення (болти, гайки, швелери та ін.). Уніфікація дає змогу знизити вартість виробів, підвищити серійність та рівень механізації і автоматизації виробничих процесів. Основою уніфікації є систематизація та класифікація ви­робів, процесів, функцій тощо.

Агрегатування метод стандартизації, який полягає в утворенні виробів шляхом компонування їх з обмеженої кіль­кості стандартних і уніфікованих деталей, вузлів, агрегатів, наприклад, складання приладів, двигунів, машин тощо.

Типізація метод стандартизації, спрямований на роз­робку типових конструкцій, технологічних, організаційних та інших рішень на основі загальних технічних характе­ристик, наприклад, типові будівлі, типова технологія, типо­ва структура управління тощо.

Взаємозамінність — це можливість використання од­ного виробу, вузла, агрегата чи послуги замість іншого по­дібного виробу, вузла, агрегата, не змінюючи їх функціонального призначення, наприклад, заміна старого двигуна авто­машини новим, заміна в приладі реохорда, електронного підсилювача тощо.

Спеціалізація — це організаційно-технічні заходи, спря­мовані на створення виробництва для випуску однотипної продукції чи послуг в широкому масштабі, наприклад, кон­дитерська фабрика для випуску цукерок, завод для випус­ку телевізорів, холодильників, годинників та інших виробів.




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 409 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.013 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав