Читайте также:
|
|
Основою розрахунку загального cash-flow (арифметична сума cash-flow від усіх видів діяльності: інвестиційної, операційної та фінансової) є операційний cash-flow, який характеризує величину чистих грошових потоків, що утворюються в результаті операційної діяльності, тобто частину виручки від реалізації, яка залишається в розпорядженні підприємства в певному періоді після здійснення всіх грошових видатків операційного характеру. Цей показник можна розглядати як критерій оцінки внутрішнього потенціалу фінансування підприємства. Достатній розмір операційного cash-flow створює сприятливі передумови для залучення фінансових ресурсів із зовнішніх джерел. Наявність операційного cash-flow характеризує здатність підприємства:
а) фінансувати інвестиції за рахунок внутрішніх фінансових джерел;
б) погашати фінансову заборгованість;
в) виплачувати дивіденди.
Cash-flow (чистий грошовий потік) = чистий прибуток + амортизаційні відрахування + приріст забезпечень наступних витрат і платежів.
Показник Cash-Flow характеризує величину чистих грошових потоків, які утворюються в результаті діяльності й залишаються в розпорядженні підприємства в певному періоді.
Нетто Cash-flow = Cash-flow - нараховані дивіденди
Рентабельність – це відносний показник прибутковості, який виражається у % і характеризує ефективність виробництва підприємства загалом, або ефективність виробництва окремих видів продукції.
Суть рентабельності можна розкрити через систему показників:
Рентабельність активів (капіталу) показує, який прибуток одержує підприємство з кожної грошової одиниці, яка вкладена в активи.
ROA = Ра = ЧП / А * 100% (4.1)
де ЧП – чистий прибуток, А – активи.
Рентабельність поточних (оборотних) активів показує, скільки прибутку одержить підприємство з 1 грошової одиниці, яка вкладена в поточні активи
Рпа = ЧП / ОА * 100% (4.2)
де ОА – оборотні активи.
Рентабельність інвестицій показує ефективність вкладення коштів, які були інвестовані у підприємство (показує управління інвестиціями)
ROI = Рі = ВП / (ВК + ДЗ) * 100% (4.3)
Або деколи застосовується формула
ROI = Рі = (ЧП + ФВ) / (ВК + ДЗ) * 100% (4.4)
де ВП – валовий прибуток, ФВ – проценти за кредит (фінансові витрати); ВК – власний капітал; ДЗ – довгострокові зобов’язання.
Рентабельність власного капіталу відображає частку прибутку у власному капіталі. Даний показник є найважливішим показником для власників підприємства, оскільки відображає віддачу вкладених коштів у підприємство.
ROE = Рвк = ЧП / ВК * 100% (4.5)
Рентабельність основної діяльності підприємства характеризує ефективність операційної діяльності
Род = П.оп / СВ * 100% (4.6)
де П.оп – прибуток від операційної діяльності; СВ – собівартість реалізованої продукції.
Виробнича рентабельність, яка відображає віддачу затрачених коштів. Дуже часто, коли кажуть «рентабельність», то мають на увазі саме виробничу рентабельність.
Рв = ВП / СВ * 100% (3.7)
де ВП – валовий прибуток; СВ – собівартість реалізованої продукції.
Рентабельність виробничих фондів показує на скільки ефективна віддача виробничих фондів
Рвф = ЧП / ВФ * 100 % (3.8)
де ВФ – виробничі фонди (залишкова вартість основних засобів + виробничі запаси + незавершене виробництво).
Рентабельність реалізації продукції показує розмір прибутку на грошову одиницю реалізованої продукції, тобто іншими словами скільки залишається в підприємства коштів після покриття собівартості продукції
Ррп = ЧП / Vp * 100% (3.9)
де ЧП – чистий прибуток; Vp – чистий дохід (виручка);
Рентабельність обсягу продажу – модифікований показник рентабельності реалізації продукції. Характеризує найважливіший аспект діяльності підприємства - реалізацію основної продукції, а також оцінює частку собівартості в продажах. Цей показник відбиває тільки операційну діяльність підприємства.
Роп = П.оп / Vp * 100% (3.10)
Якщо підприємство не отримувало прибутку, а несло збитки, тоді при розрахунку показників рентабельності використовується не прибуток а відповідні показники збитку, і називається цей показник не рентабельністю, а збитковістю.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 159 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |