Читайте также:
|
|
Розглянемо особливості інструментальних засобів для створення статичних ЕС на прикладі комплексу ЕКО (Росія). Найбільше успішно комплекс застосовується для створення ЕС, що вирішують задачі діагностики (технічного й медичної), евристичного оцінювання (ризику, надійності й т.д.), якісного прогнозування, а також навчання.
Комплекс ЕКО використовується: для створення комерційних і промислових експертних систем на персональних ЕОМ, а також для швидкого створення прототипів експертних систем з метою визначення застосовності методів інженерії знань у деякій конкретній проблемній області.
На основі комплексу ЕКО було розроблено більше 100 прикладних експертних систем. Серед них відзначимо наступні:
· пошук одиночних несправностей у персональному комп'ютері;
· оцінка стану гідротехнічних споруд (Чарвакска ГЕС);
· підготовка ділових листів при веденні переписки із закордонними партнерами;
· проведення оцінки імунологічного статусу;
· оцінка показань мікробіологічного обстеження пацієнта, що страждає неспецифічними хронічними захворюваннями легенів;
Ядром комплексу є інтегрована оболонка експертних систем ЕКО, що забезпечує швидке створення ефективних додатків для рішення задач аналізу в статичних проблемних середовищах.
При розробці засобів подання знань оболонки переслідувалися дві основні цілі: ефективне рішення досить широкого й практично значимого класу задач засобами персональних комп'ютерів; гнучкі можливості по описі користувальницького інтерфейсу й проведенню консультації в конкретних додатках. При поданні знань в оболонці використаються спеціалізовані (частки) – твердження типу "атрибут – значення" і частки правила, що дозволяє виключити ресурсномістку операцію зіставлення за зразком і домогтися ефективності розроблювальних додатків. Виразні можливості оболонки вдалося істотно розширити за рахунок інтегрованості, забезпечуваної шляхом виклику зовнішніх програм через сценарій консультації й стикування з базами даних (ПІРС й dBase IV) і зовнішніми програмами. В оболонці ЕКО забезпечується слабка структуризація БЗ за рахунок її поділу на окремі компоненти – для рішення окремих підзадач у проблемному середовищі – моделі (поняттю "модель" ЕКО відповідає поняття "модуль" бази знань системи G2).
З погляду технології розробки ЕС оболонка підтримує підходи, засновані на поверхневих знаннях і структуруванні процесу рішення.
Оболонка функціонує у двох режимах: у режимі придбання знань й у режимі консультації (рішення задач). У першому режимі розроблювач ЕС засобами діалогового редактора вводить у БЗ опис конкретного додатка в термінах мови подання знань оболонки. Цей опис компілюється в мережу висновку із прямими адресними посиланнями на конкретні твердження й правила. У другому режимі оболонка вирішує конкретні задачі користувача в діалоговому або пакетному режимі. При цьому рішення виводяться від цілей до даних (зворотне міркування).
Для розширення можливостей оболонки по роботі із глибинними знаннями комплекс ЕКО може бути доповнений компонентом К-ЕКО (конкретизатором знань), що дозволяє описувати закономірності в проблемних середовищах у термінах загальних (абстрактних) об'єктів і правил. К-ЕКО використовується на етапі придбання знань замість діалогового редактора оболонки для перетворення загальних описів у конкретні мережі висновку, що допускають ефективний висновок рішень засобами оболонки ЕКО.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 121 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |