Читайте также:
|
|
Формування депутатських фракцій є одним із перших завдань, які постають перед Верховною Радою кожного нового скликання, і повинно вирішуватись до розгляду питань про обрання Голови Верховної Ради, його заступників та про створення органів Верховної Ради.
Депутатська фракція формується з народних депутатів, які були обраними за списком певної політичної партії (виборчого блоку політичних партій). При цьому кожна з політичних партій (виборчих блоків політичних партій), що представлені у Верховній Раді, має право формувати лише одну депутатську фракцію.
Регламент Верховної Ради встановлює наступні умови формування депутатських фракцій:
1) мінімальна кількість народних депутатів для формування депутатської фракції повинна становити не менше мінімальної кількості депутатських мандатів, отриманих відповідними політичними партіями (виборчими блоками політичних партій) за результатами виборів;
2) кожен народний депутат може входите до складу лише тієї депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком якої його обрано;
3) якщо народний депутат не входить до складу депутатської фракції політичної партії (виборчого блоку політичних партій), від якої його обрано, або виходить зі складу такої фракції, його повноваження припиняються достроково.
Остання умова є конституційною нормою (пункт 6 частини другої статті 81 Конституції України), яка згідно із Законом України від 8 грудня 2004 року набирає чинності з дня набуття повноважень Верховною Радою України, обраною у 2006 році. Однак щодо обґрунтованості її змісту виникають сумніви. Народні депутати обираються народом і є його представниками у Верховній Раді — єдиному органі законодавчої влади в нашій державі. Той факт, що згідно з пропорційною виборчою системою при виборах народних депутатів виборці голосують не персонально за певних кандидатів, а за списки політичних партій (виборчих блоків політичних партій), не спростовує факту одержання депутатських повноважень безпосередньо від народу. З огляду на це, вбачається необгрунтованим встановлений порядок, згідно з яким депутатський мандат втрачається за рішенням вищого керівного органу відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Виходить, що рішення керівного органу політичної партії (яка за своєю сутністю є громадською організацією) відміняє рішення народу. Інакше кажучи, демократія підміняється партократією.
Про сформування депутатської фракції складається письмове повідомлення, в якому зазначаються назва депутатської фракції, її персональний склад та партійна належність її членів, а також прізвища голови депутатської фракції та заступників голови депутатської фракції з розрахунку не більше одного на 15 членів депутатської фракції. Повна та скорочена назва депутатської фракції повинна збігатися з назвою відповідної політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Повідомлення особисто підписує кожен народний депутат, який увійшов до складу фракції. Надходження такого повідомлення до апарату Верховної Ради є підставою для реєстрації депутатської фракції у Верховній Раді.
Після відповідного оформлення матеріалів про створення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні інформує народних депутатів про утворення і реєстрацію такої депутатської фракції, про її кількісний склад, голову депутатської фракції та заступників голови депутатської фракції. Одночасно відповідні інформаційні матеріали про депутатську фракцію надаються народним депутатам.
У такому ж порядку повідомляється про зміни в складі депутатських фракцій.
Про вступ або вихід зі складу зареєстрованої депутатської фракції народний депутат повідомляє письмово головуючого на пленарному засіданні. При цьому письмове повідомлення народного депутата про входження до тієї чи іншої депутатської фракції попередньо погоджується з головою відповідної депутатської фракції. При виключенні народного депутата зі складу депутатської фракції повідомлення про це за поданням голови депутатської фракції робить головуючий на пленарному засіданні.
Через 15 днів після того, як склад депутатської фракції стає меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, вона оголошується Головою Верховної Ради України розпущеною.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 139 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |