Читайте также:
|
|
У розділі «Аналіз ризиків» розглядають можливість виникнення при реалізації проекту несприятливих подій, наводять причини, що їх зумовлюють, і заходи запобігання або зниження збитку.
Ситуації, що призводять до негативних наслідків, повинні бути описані просто й об'єктивно. При цьому необхідно зробити їхню прив'язку до конкретних фаз реалізації проекту (передінвестиційної, інвестиційної, експлуатаційної), розкрити природу і походження небезпеки (дії конкурентів, власні промахи і прорахунки, зміна податкового законодавства і т.д.).
Навіть якщо жодний із внутрішніх і зовнішніх чинників не несе в собі скільки-небудь серйозної погрози, необхідно все-таки їх перерахувати і пояснити, чому побоюватися нема чого.
Визначаючи заходи зниження ризиків, треба навести перелік конкретних заходів, у тому числі таких: створення резервів для покриття непередбачених витрат, розподіл ризику між учасниками проекту, страхування.
Внесення в бізнес-план песимістичного сценарію, що змальовує найгірший варіант розвитку подій, і плану виходу з кризи дозволить інвестору сформулювати думку про ступінь ризикованості вкладень у проект.
Фінансовий план
Призначення розділу полягає в прогнозній оцінці економічної ефективності проекту на основі аналізу притоків і відтоків грошових засобів.
Фінансовий план складають на термін три-п’ять років. Він містить у собі: звіт про прибуток, звіт про рух коштів, баланс; сукупність показників, що характеризують платоспроможність і ліквідність підприємства, співвідношення залучених, позикових та власних засобів.
Послідовність викладу повинна бути такою:
* вихідні передумови, на основі яких виконується розрахунок (звичайно базою розрахунків служать песимістичний, оптимістичний і найбільше ймовірний прогноз);
* розрахунок необхідних фінансових ресурсів виходячи з прогнозованих обсягів виробництва і збуту продукції,
* джерела фінансування й умови залучення позикового капіталу;
* постатейний розрахунок поточних прибутків і витрат (виробничих витрат, витрат обігу, витрат на обслуговування кредитів, обов’язкових відрахувань і т.п.) з вказівкою термінів і розмірів надходжень і платежів;
* прогноз руху чистого грошового потоку, прибутків і витрат;
* балансовий план;
* розрахунок економічної ефективності проекту.
Вихідна інформація для складання бізнес-плану
Складанню бізнес-плану звичайно передує один із найважливіших етапів обгрунтування ефективності інвестиційного проекту – збір і опрацювання інформації. На цій стадії визначаються цілі і задачі, оцінюється попит на продукцію або послуги підприємства, уточнюються їхні основні характеристики, відмінності від продукції або послуг конкурентів.
Одночасно виявляється структура виробничих витрат по статтях:
* сировина і матеріали (визначенню матеріальних витрат передує вибір постачальників і розрахунок орієнтованих цін);
* оплата праці, у тому числі: основна і додаткова заробітна плата, витрати на підготування і перепідготовку спеціалістів і т.п.;
* експлуатація основних виробничих фондів, зокрема їх активної і пасивної частини, включаючи оренду, придбання, будівництво нових або реконструкцію (розширення) існуючих виробничих площ, оренду і придбання технологічного устаткування;
* енергопостачання: утримання власного господарства або придбання ресурсів (тепла, газу, електроенергії, води і т.п.);
* податки та інші обов'язкові платежі.
Дані про ємність ринку, обсяги продажів одержують як шляхом проведення власних досліджень, так і укладенням договорів про надання інформації.
Виробничу інформацію, необхідну для обгрунтування ціни продукції, можна отримати із ТЕО або документації виробників аналогічних товарів
Складніше усього отримати відомості про цінову політику конкурентів Справа в тому, що в умовах ринкової економіки такого роду інформація складає комерційну таємницю Як правило, публікуються лише ціни пропозиції, що нерідко істотно відрізняються від реальних цін постачання через використання різноманітних знижок. Для визначення очікуваної собівартості продукції або послуг можна скористатися аналізом норми прибутковості на вкладений капітал, що дозволяє з деякою довірчою ймовірністю розрахувати цей показник.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 163 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |