Читайте также:
|
|
Як уже не раз відзначалося, оцінка ефективності інвестицій має величезний науковий і практичний інтерес, оскільки від того, наскільки об'єктивно і всебічно здійснена ця оцінка, залежать терміни окупності вкладеного капіталу, темпи розвитку фірми, а також рішення багатьох проблем соціально-економічного розвитку країни. А об'єктивність і всебічність оцінки ефективності інвестиційних проектів, у свою чергу, значною мірою визначаються використанням сучасних методів проведення такої оцінки.
Які ж загальні критерії комерційної принадності інвестиційного проекту? Коротко їх можна позначити як фінансова спроможність проекту й ефективність інвестицій.
За цими критеріями і проводять відповідно фінансову і економічну оцінки. Обидва підходи взаємно доповнюють один одного. Перший використовується для аналізу ліквідності (платоспроможності) проекту в ході його реалізації. В другому - потенційна можливість проекту зберегти купівельну цінність вкладених засобів і забезпечити достатній темп їхнього приросту.
На мал. 1.1 подані основні методи оцінки по кожному з критеріїв.
![]() |
Мал. 1.1. Методи оцінки комерційної ефективності інвестиційного проекту
Кожний із зазначених методів має свої переваги та недоліки, про які буде сказано нижче.
1. Принцип оцінки повернення інвестованого капіталу на основі показника грошового потоку, що формується за рахунок чистого прибутку й амортизаційних відрахувань у процесі реалізації інвестиційного проекту.
2. Принцип обов'язкового приведення до дійсної вартості майбутніх надходжень, тобто грошового потоку. Дійсно, інвестиційний процес триває часом не один рік. Протягом часу реалізації проекту збільшується вартість вкладених грошей сьогодні. Тому, за винятком грошей, вкладених сьогодні, усі наступні суми, що інвестуються повинні бути приведені до дійсної вартості.
3. Принцип вибору диференційованої ставки відсотка (дисконтної) у процесі дисконтування потоку для різноманітних інвестиційних проектів. При цьому розмір очікуваного прибутку формується з урахуванням таких чинників:
• середньої реальної депозитної ставки;
• темпу інфляції (або премії за інфляцію);
• премії за ризик;
• премії за низьку ліквідність.
Дотримання цього принципу дуже важливо при порівнянні двох і більше інвестиційних проектів, що різняться різними рівнями ризику або тривалістю здійснення.
4. Принцип гнучкої системи використання ставки відсотка для дисконтування грошових потоків у залежності від цілей оцінки інвестиційного проекту. Так, при розрахунку різноманітних показників ефективності інвестицій у якості ставки відсотка, що вибирається для дисконтування, можуть бути використані:
• середня депозитна або кредитна ставка;
• індивідуальна норма прибутковості інвестицій з урахуванням рівня інфляції, ризику і ліквідності інвестицій;
• альтернативна норма прибутковості за іншими можливими видами інвестицій;
• норма прибутковості по поточній господарській діяльності.
Поряд із перерахованими принципами пропонується розподіл показників ефективності інвестиційних проектів на такі види:
* показники бюджетної ефективності, що відбивають фінансові наслідки здійснення проекту для або місцевого бюджетів;
* показники народногосподарської ефективності, що відбивають ефективність проекту з погляду інтересів усього народного господарства в цілому, а також що беруть участь у здійсненні проекту регіонів, галузей, організацій і підприємств;
* показники комерційної ефективності (фінансовеобгрунтування) проекту, враховуючі фінансові наслідки реалізації проекту для його безпосередніх учасників.
У процесі розробки проекту оцінюються його соціальні] і екологічні наслідки, а також витрати, пов'язані із соціальними заходами й охороною навколишнього середовища.
Оцінка економічної ефективності проекту передбачає знання інженерної частини (будинків, споруджень, комунікацій і т.д.), а також уміння здійснювати якісний економічний аналіз. План і методика такого аналізу викладені, наприклад, у системі Project-Expert.
Якщо інвестиційний проект не передбачає участі держави, і, отже, не потрібно бюджетного фінансування або одержання податкових пільг, то порядок, методи і ступінь детальності розрахунків ефективності повинний зазначити замовник проекту або його представник. Якщо ж проект надається на узгодження або затвердження в державні органи, то крім тих розрахунків, що потребує замовник проекту, в обов'язковому порядку варто виконати розрахунки, передбачені рекомендаціями.
Треба особо підкреслити, що до виконання розрахунків економічної ефективності, необхідно одержати:
* інформацію про фірму, що реалізує проект (правовий статус, фінансовий стан, організаційна структура, кадри, досвід роботи, число акціонерів, відомості про керівництво і т.п.);
* відомості про продукцію і ринки збуту;
* уявлення про можливих інвесторів і їхні вимоги (можливі розміри й умови фінансування проекту, вимоги до показників проекту і т.д.);
* оцінку ризику.
По суті, розрахунку ефективності повинні передувати маркетингові дослідження і всі необхідні узгодження з місцевими органами самоврядування про додаткові умови здійснення проекту.
Всі методи розрахунку ефективності інвестиційних проектів, за рідкісним винятком, здійснюються за допомогою програмного забезпечення, що постійно оновлюється, почасти адаптованого до умов російської практики. Знання, приміром, пакетів спеціальних програм типу СОМFАР, РRОРSРIН, АЛЬТ-Інвест і інших розширює можливості користувачів, забезпечує їм перехід від детермінованих підходів оцінки ефективності проектів до ймовірносних. На основі комп'ютерної імітації і встановлених критеріїв і обмежень можна проаналізувати велике число проектів, вибрати кращий і розробити заходи щодо підвищення ефективності проекту.
Таким чином, існуюче методичне забезпечення оцінки ефективності при наявності коректних вихідних даних дає підставу для дійсно ефективного вкладення капіталу в той або інший проект.
Як прийнято в усьому світі, практично будь-який інвестиційний проект при всіх його позитивних характеристиках і значимості для суспільства повинен містити економічний або соціальний ефект (або те й інше разом) і тим самим забезпечувати відшкодування вкладених засобів за рахунок прибутків, отриманих від реалізації продукції або послуг. При цьому в якості критерію оцінки ефективності частіше усього виступає прибуток, що забезпечує терміни окупності і рентабельність інвестицій не нижче бажаного рівня або терміну. Оцінка реальності досягнення саме таких результатів і є основним завданням формальних (або неформальних) методів (процедур) оцінки й аналізу будь-якого вкладення засобів у реальні активи.
Прогноз фінансових показників проекту служить вихідним пунктом оцінки його економічної ефективності. Якщо ж на цьому етапі аналізу отриманий негативний результат, то варто продовжити дослідження, щоб остаточно переконатися в його економічній неспроможності.
До складу фінансових показників звичайно входять:
* одночасні витрати, тобто капітальні вкладення в землю, підготування будівельного майданчика, проектно-вишукувальні і проектно-конструкторські, роботи, будівництво будинків і інженерних споруджень, придбання технологічного, устаткування і його монтаж, пусконалагоджувальні роботи, приріст оборотного капіталу, непередбачені витрати;
* фінансові результати, що визначають джерела і розміри надходжень коштів господарюючому суб'єкту, що реалізує проект. Джерелами надходжень, що визначають вхідний грошовий потік, можуть бути дохід від реалізації продукції або послуг, кредити і позики зовнішніх агентів, акціонерний капітал, що залучається за рахунок додаткової емісії акцій, дохід від ліквідації активів, що залучені в проект і реалізовані по його завершенню;
* поточні витрати по проекту, що визначають напрямки, терміни і розміри виплат грошових засобів, необхідних для виконання взятих господарюючими суб'єктами зобов'язань по реалізації проекту:
РП= ЧП/П (3.1)
де ЧП – чистий прибуток;
П –обсяг продаж.
У закордонній, а тепер і у вітчизняній практиці найбільш часто використовують фінансові розрахунки в припущенні трьох варіантів умов реалізації проекту:
• найменш вигідних (песимістичний варіант);
• найбільш вигідних (оптимістичний варіант);
• найбільш ймовірних (ймовірний варіант).
Оптимістичний варіант прогнозу припускає найбільші обсяги реалізації продукції (послуг), тому, базуючись на його результатах, можна визначити потребу в інвестованому капіталі. Песимістичний варіант орієнтує інвестора на самі гірші події, що можуть відбутися при реалізації невеликих обсягів продукції, якщо посилиться конкуренції на ринках збуту. Ймовірний варіант треба розглядати як щось середнє між оптимістичним і песимістичним з урахуванням чинників ризику й інфляції.
Треба відзначити, що практично будь-який інвестиційний або інноваційний проект базується на передумовах і умовах, що визначають, наскільки, майбутні вигоди від реалізації цих проектів виправдають сьогоднішні витрати. При цьому інвестори стикаються з одним із варіантів альтернативних можливостей споживання, що є основою прийняття інвестиційних рішень.
Водночас у світовій практиці для оцінки ефективності проектів, у реалізації яких зацікавлені державні органи управління або окремі їх учасники, використовується метод моделювання потоку реальних грошей при оцінці комерційної і бюджетної ефективності і потоку цінностей при оцінці економічної ефективності. При цьому, якщо в проекті не бере участь держава, тобто не потрібні бюджетне фінансування або податкові пільги, то порядок, методи і ступінь детальності розрахунків ефективності повинен вказувати замовник проекту.
Треба відзначити, що у світовій практиці склалися підходи до оцінки ефективності інвестиційних проектів, що передбачають:
* моделювання потоків продукції, ресурсів і коштів;
* урахування результатів аналізу ринку, фінансового стану підприємства, що претендує на реалізацію проекту, ступеню довіри до керівників проекту, впливу реалізації проекту на навколишнє природне середовище і т.д.;
* визначення ефекту за допомогою зіставлення майбутніх інтегральних результатів і витрат з орієнтацією на досягнення необхідної норми прибутку на капітал або інші показники;
* приведення майбутніх різночасних витрат і доходів до умов їхньої сумірності за економічною цінністю в початковому періоді;
* урахування впливу інфляції, затримок платежів і інших факторів, на цінність використовуваних коштів;
* урахування непевності і ризиків, пов'язаних із здійсненням проекту.
Слід також відзначити, що, щоб уникнути зайвих складнощів при розгляді суті і дії методів оцінки ефективності, як правило, використовують визначені припущення в частині податкової політики, інфляції і ризиків, що, у свою чергу, реалізується в розрахунках ефективності за допомогою спеціальних програмних продуктів.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 153 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |