Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Розділ 1. Сутність та значення економічної ефективності виробництва зерна

Читайте также:
  1. ADD / SUB пам’ять-безпосереднє значення.
  2. CMP безпосереднє значення –пам’ять
  3. I. Сутність ринку та її функції
  4. IV. РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА РОЗДІЛАМИ, ТЕМАМИ ТА ВИДАМИ НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ
  5. IV. РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА РОЗДІЛАМИ, ТЕМАМИ ТА ВИДАМИ НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ.
  6. Puc. 2. Класифікація ринків за призначенням і структурою
  7. Акт проголошення незалежності української держави (1941р.) та його значення.
  8. Анализ ниши – Лазерная гравировка
  9. Аналіз виробництва культури
  10. Аналіз ефективності використання короткострокових кредитів

 

Вчителю, вихователю вкрай важливо розуміти, в чому полягає вища цінність, щодо якої шикуються всі інші цілі та цінності. Це те, про що люди мріють і сперечаються тисячоліттями, що є найважчим для людського розуміння – свобода.

Сьогодні головною метою є виховання вільної людини. Щоб вирости вільним, дитина з дитинства повинна бачити поряд з собою вільних людей, і в першу чергу вільного вчителя, який вважає дитину людиною, рівною собі.

Обов’язковою умовою професіоналізму педагога-дефектолога є комунікативна компетентність, тобто здібність до ефективного спілкування. Це можливо за наступних умов:

r високого рівня знання мови, її виразних можливостей, засобів переконання;

r володінні культурою спілкування – етикетної виваженості мовлення;

r умінні застосовувати досвід мовленнєвої діяльності в конкретній сфері спілкування, в даному випадку – в навчально-виховній, методичній, науковій.

Перелік конкретних професіонально-особистісних якостей, які необхідні гарному вчителю це – переконаність і самокритичність, щирість і здатність володіти собою, цілеспрямованість і гнучкість та ін. Без них навряд чи можливо оволодіти професійною майстерністю, навчитися діяти вільно і доцільно.

Особистісні якості вчителя, що забезпечують ефект його емоційно-вольової дії на процес спілкування:

суггестивні якості: здібність до навіювання, до емоційної дії на слухача, що дозволяє звертатися не тільки до його розуму, але і до відчуття, вміння збудити асоціації, активізувати роботу уяви та фантазії учня;

перцептивні якості: спостережливість, уміння „читати по обличчях”, визначати психічний стан партнера за зовнішними ознаками – і відповідно реагувати, корегуючи свою поведінку, змінюючи способи впливу;

здібність до емоційного перемикання і до використовування палітри всіх емоційних засобів впливу;

уміння знаходити і нестандартно використовувати мовленнєві засоби, які адекватні для вирішення конкретної навчальної мети, для досягнення конкретного комунікативного завдання.

Успіх діяльності педагога-дефектолога багато в чому визначається наявністю педагогічних здібностей. Педагогічні здібності – передумова для педагогічної майстерності. До структури педагогічних здібностей входить психолого-педагогічна зіркість та спостережливість, уява, організаторські здібності і педагогічний такт. Педагогічні здібності формуються в процесі діяльності. Ерудиція — обов’язкова якість педагога-дефектолога.

Визначальними ознаками професійної кваліфікації педагога-дефектолога є знання методологічних основ і категорій сучасної корекційної педагогіки; загальних закономірностей та особливостей розвитку дитини з особливими освітніми потребами, а також індивідуально-психологічних якостей особистості на різних вікових етапах; шляхів корекції та компенсації порушень у розвитку; розуміння принципів, цілей, задач, форм і методів корекційно-розвиваючого навчання та соціальної реабілітації осіб з порушеннями ПФР. Ці знання складають специфічну сторону ерудиції педагога-дефектолога.

Психологи виділяють два основних стиля керівництва вчителем педагогічним процесом:

r демократичний стиль характеризується об’єктивним, поважним відношенням вчителя до учнів, прагненням врахувати індивідуальні особливості, потреби і особистий досвід кожного з них; мовленнєва поведінка вчителя відрізняється в цьому випадку гнучкістю, відсутністю стереотипів. Для

r авторитарний стиль характерний функціонально-діловим підхоідом до організації спілкування, чітко вираженими установками, в основі яких лежить „усереднене” уявлення вчителя про учня; як правило, педагог вважає за краще керуватися стереотипами як в оцінці можливостей учнів, так і у власних мовленнєвих діях.

Деякі дослідники (В.А. Кан-Калик, Т.А. Ладиженська) пропонують додаткову градацію з урахуванням характеру особистісного міжсуб’єктного відношення в рамках авторитарного або демократичного стилю:

q спілкування-залякування (авторитет вчителя тримається на страху, який він вселяє учням);

q спілкування-загравання (вчитель прагне сподобатися, „знімаючи” між собою і дітьми необхідну дистанцію);

q спілкування з чітко вираженою дистанцією;

q спілкування на основі дружньої прихильності (між вчителем і учнями встановлюються дружні відносини);

q спілкування на основі спільної захопленості пізнавальною діяльністю.

Дослідники відзначають, що стереотип авторитарної поведінки має тенденцію збільшуватися із стажем роботи, що часто це стиль вчителів, які гарно знають свій предмет, і тому інформаційно-комунікативна збитковість такого спілкування не так наявна.

Співтворчість – головний принцип цих стилів. Хоча у кожного вчителя, який працює творчо, своє уявлення про принцип взаємодії з учнями і свій варіант його визначення, в найголовнішому ці уявлення співпадають. Професіоналізм виявляється також у вмінні бачити педагогічні задачі, самостійно їх формулювати, аналізуючи педагогічну ситуацію, і знаходити оптимальні засоби їх вирішення.

Для оволодіння професіоналізмом кожному педагогу крім комунікативних важливо сформувати:

 

q гностичні (пізнавальні) вміння – підвищення психолого-педагогічних і спеціальних знань; робота із загальною та спеціальною літературою; здатність творчо застосовувати знання з вивчених дисциплін; впровадженні на практиці передових досягнень педагогічної науки;

q дослідницькі вміння – вміння вивчати спеціальну літературу під певною точкою зору; ставити ув ході педагогічного процесу прості експерименти для визначення порівняльної ефективності змісту, методів навчання та виховання; формулювати проблемні питання;

q проективні вміння – вміння планувати навчально-виховний процес, підсилюючи його розвиваючу спрямованість: планування, вибір оптимальних засобів, визначення завдань; обґрунтовано вибирати оптимальні засоби, методи і прийоми для керівництва навчально-пізнавальною діяльністю учнів з урахуванням структури порушення, а також завдань виховання і розвитку дітей на кожному віковому етапі; планувати роботу із створення умов для розвитку особистості кожного вихованця та міжособистісних відносин у колективі;

q конструктивно-організаторські вміння – ефективна побудова педагогічного процесу: використання різних форм та засобів навчання, підбір та виготовлення матеріалу; виготовлення та уміле використання в процесі навчання наочного та дидактичного матеріалу з урахуванням особливостей пізнавальної діяльності дітей; володіння навичками малювання, креслення; декоративно-прикладного мистецтва; використання технічних засобів навчання; проведення громадсько-педагогічної роботи серед батьків;

q діагностичні вміння – педагогічне вивчення особистості та пізнавальної діяльності учнів, дитячого колективу; встановлення відповідності знань, умінь, навичок вимогам програми; ведення повсякденного обліку освітньо-виховної роботи, користуючись різними його формами; бачити зв’язок розвитку учнів з використанням різних методів освітньо-виховної роботи;

q координаційні вміння – об’єднання і узгодження змісту та спрямованості педагогічних дій на учнів, які здійснюються в системі громадського та сімейного виховання; об’єднання зусиль вчителя і вихователя у вирішенні задач, які стоять перед спеціальною школою; встановлення ділових контактів з колегами та сім’ями учнів, аналізувати відносини, які склалися в сім’ї; здійснення керівництва учнівським колективом;

q комунікативні вміння – виявляються в творчій співпраці, стилі взаємостосунків педагогів-дефектологів з колегами, дітьми та батьками; встановлення педагогічно доцільних відносин з дітьми (пошана, доброзичливість, довіра, вимогливість, терпіння і т.ін.) в процесі навчання та виховання.

На сучасному етапі розвитку суспільства використання різних педагогічних систем в освіті осіб з порушеннями психофізичного розвитку важливим уявляється готовність майбутнього фахівця, сучасного вчителя-дефектолога до експериментальної роботи, до інноваційної діяльності.

До числа критеріїв здібностей вчителів до інноваційної діяльності входять:

1. Мотиваційно-творча спрямованість особистості – допитливість, творчий інтерес; прагнення до творчих досягнень, прагнення до самовдосконалення.

2. Креативність – варіативність педагогічної діяльності; фантазія, уявлення; потреба у засвоєнні педагогічних новин; гнучкість, критичність мислення, здібність до оцінних думок, до самоаналізу, до рефлексії, здібність до створення авторської концепції, особистісно орієнтованих технологій навчання.

Професійний обов’язок педагога-дефектолога – вдосконалення своєї кваліфікації. Це неодмінна умова творчої діяльності та підвищення педагогічної майстерності. Основи для формування професійної майстерності закладаються під час навчання у вузі. Подальше ж формування педагога відбувається в процесі самостійної практичної діяльності на основі глибокого оволодіння її науковими основами, новітніми досягненнями передового педагогічного досвіду. Поглиблення і розширення знань у галузі педагогіки та психології (загальної і спеціальної), спеціальних методик – необхідна умова вдосконалення діяльності педагога-дефектолога, підвищення ефективності навчально-виховної роботи з метою успішного вирішення ключового завдання – здійснення гармонійного розвитку особистості дитини з порушеннями психофізичного розвитку та успішної інтеграції її у суспільство.

 

 

Питання та завдання для контролю

 

1. Визначте роль вчителя у навчанні, вихованні та розвитку дітей з порушеннями психофізичного розвитку

2. Обґрунтуйте визначну роль діяльності педагогів-дефектологів у вирішенні проблеми соціальної адаптації дітей з обмеженими можливостями.

3. Назвіть обов’язки, спільні для педагогів масової та спеціальної шкіл, а також специфічні завдання дефектологів.

4. Які вимоги висуваються до особистості педагога-дефектолога?

5. Які особистісні та професійні якості педагога-дефектолога, на ваш погляд, є найважливішими? Охарактеризуйте ці якості.

6. Визначте сутність дефектологічної деонтології.

7. Охарактеризуйте взаємостосунки дефектолога і учня як складову частину складних проблем педагогічної етики взагалі і дефектологічної деонтології зокрема.

8. Дайте характеристику особистісним якостям вчителя-дефектолога.

9. Сформулюйте вимоги до професійних вмінь педагога-дефектолога.

10. Складіть професіограму педагога-дефектолога.

 

 

Література

 

1. Дьячков А.И. Основы обучения и воспитания аномальных детей / Под общ. ред. А.И. Дьячкова. – М.: Просвещение, 1965. – 343 с.

2. Засенко В.В. До концепції стандартів освіти осіб з вадами слуху //Дефектологія. – 2000. – № 4. – С. 2-4.

3. Петрова В.Г., Белякова И.В. Кто они, дети с отклонениями в развитии? – М.: Флинта, 2000. – 104 с.

4. Синьов В.М., Коберник Г.М. Основи дефектології: Навч. посібник для студ. пед. ін-тів. – К.: Вища школа, 1994. – 143 с.

5. Сурдопедагогика: учеб. для студ. высш. пед. заведений /Под ред. Е.Г. Речицкой. – М.:ВЛАДОС, 2004. – 655 с.

6. Янаданова Т.І. Психологічний аналіз самооцінки вчителя-дефектолога // Дефектологія. – 2001. – № 2. – С.37-43.

7. Ярмаченко М.Д. Основні віхи становлення і розвитку дефектологічної науки в Україні //Інтеграція аномальної дитини в сучасній системі соціальних відносин. – К.: Освіта, 1994. – С. 3-12.

Розділ 1. Сутність та значення економічної ефективності виробництва зерна




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 120 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав