Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Роль вчителя у навчанні, вихованні і розвитку дітей з порушеннями психофізичного розвитку

Читайте также:
  1. III.Перспективи розвитку фінансового ринку України.
  2. V. ЕТАП САМОАНАЛІЗУ, ГРУПОВОЇ РЕФЛЕКСІЇ ТА САМОРОЗВИТКУ
  3. АКТИВІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ НАРОДІВ АЗІЇ ТА АФРИКИ ЯК НОВА ТЕНДЕНЦІЯ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ
  4. Алгоритм розробки здоров’язбережувальних технологій у фізичному вихованні
  5. Аналіз сутності та динаміка розвитку людини на різних етапах її життєвого шляху
  6. Аналіз тексту на уроках розвитку зв'язного мовлення
  7. Аналіз уроку в аспекті розвитку інтелекту учнів
  8. Аналіз уроку в аспекті розвитку мотивації учнів
  9. Аналіз хлібопекарської галузі та тенденції її розвитку
  10. Асиметрії інноваційного розвитку

 

Учитель своєю особистістю і діяльністю завжди впливав на хід історичного процесу, долю суспільства. Він бере активну участь у формуванні суспільства, а отже, повинен відчувати велику відповідальність за його долю перед минулими, сучасними і наступними поколіннями людства.

Виховна діяльність найбільшою мірою виконує інтегральну функцію, бо педагог одночасно виступає фахівцем зі свого предмету, вихователем, практичним психологом, консультантом, наставником і навіть психотерапевтом.

В спеціальних установах для дітей з порушеннями психофізичного розвитку навчально-виховну корекційну роботу здійснюють педагоги-дефектологи. Їм належить вирішальна роль у підготовці учнів до самостійного трудового життя на основі корекції пізнавальної діяльності та виховання позитивних якостей особистості.

У роботі з дітьми, які мають порушення ПФР значення педагогічного керівництва зростає. Без допомоги вчителя діти з відхиленнями у розвитку часто виявляються не в змозі оволодіти тими знаннями, уміннями, навичками, якими нормальні діти опановують звичайно самостійно в процесі накопичення життєвого досвіду. Перед дітьми з обмеженими можливостями виникають такі важкі для них завдання, з якими вони самі справитися не можуть, тому необхідна значна педагогічна допомога зі спеціальної організації їх розумової і практичної діяльності в цілях формування у них системи дій, важливих для пізнання навколишнього світу, орієнтування в ньому, виконання практичних трудових завдань, спілкування з людьми.

У повсякденному діловому і неофіційному спілкуванні зі своїми вихованцями педагог повинен постійно демонструвати високі зразки моральності, етичної та естетичної культури, організованості, громадянської зрілості. Слід враховувати, що учні спеціальних шкіл (у тому числі і розумово відсталі діти) здатні проявляти критичне відношення до особистості педагога, причому найбільш значущими для позитивної або негативної оцінки його в очах дітей є такі якості, як ділові, комунікативні і авторитарні.

Успішність начально-пізнавальної діяльності учнів спеціальних шкіл багато в чому залежить від того, як вчитель допомагає дітям в процесі цієї діяльності.

Педагог-дефектолог, будучи прикладом для дітей з порушеннями ПФР, є в той же час їх найближчим порадником, помічником, захисником – адже в більшості спеціальних шкіл діти знаходяться цілодобово в інтернатах, рідко бувають вдома і не завжди одержують в сім’ї те, що є необхідним для дитини.

Педагог-дефектолог – людина, чиє авторитетне оціночне судження з приводу поведінки та діяльності дитини для останнього виявляється дуже значущим і, як свідчать досвід і експерименти, в спеціальній школі часто є вагомим чинником, що визначає положення учня в системі міжособистісних взаємостосунків членів дитячих колективів.

Учні з порушеннями у розвитку випробовують потребу в спілкуванні з учителем на уроці; якщо ця потреба не задовольняється через нерівномірний розподіл вчителем своєї уваги на всіх учнів класу, у окремих школярів виникають різні порушення поведінки як своєрідні засоби пригорнути увагу на себе, компенсувати недостатність спілкування.

На вихователів, які працюють з дітьми в школах-інтернатах, в групах подовженого дня, покладаються наступні обов’язки: прищеплювати дітям любов до праці, високі моральні якості, навички культурної поведінки, дотримання правил особистісної гігієни; регулювання режиму дня вихованців, спостереження за своєчасним приготуванням домашніх завдань, надання дітям допомоги у навчанні та в регулярній організації дозвілля, здійснення заходів, які сприяють зміцненню здоров’я та фізичному розвитку вихованців, підтримувати постійні зв’язки з учителями, медичним персоналом, батьками.

Окрім цих загальних з педагогами масових шкіл обов’язків, педагоги-дефектологи повинні проводити спеціальну роботу, яка спрямована на максимально можливу корекцію недоліків психофізичного розвитку дітей з обмеженими можливостями, на їх всебічний компенсаторний розвиток в цілях соціальної адаптації вихованців. Для цього необхідне знання особливостей розвитку кожної категорії дітей з обмеженими можливостями та реалізація тих специфічних педагогічних засобів компенсаторно-корекційної роботи, які розроблені у відповідних галузях дефектологічних знань.

Спеціальні обов’язки педагогів-дефектологів визначені положеннями про кожний тип спеціальних шкіл-інтернатів та дошкільних установ для дітей з порушеннями ПФР.

 

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 215 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав