Читайте также:
|
|
ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ
КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
З дисципліни: «Економіка і фінанси підприємства»
Напрям підготовки: 6.030601 «менеджмент».
Інститут: Менеджменту та економічної безпеки підприємства
Укладач: Хлівна І.В.
Київ—2014
Тема № 1. Підприємство в соціально орієнтованій ринковій економіці.
1. Поняття ринкової економіки. 2. Підприємство як провідна ланка ринкової економіки. 3. Інфраструктура ринкової економіки. Її елементи.
1. Для становлення та розвитку ринкової економіки в Україні необхідним є стимулювання товаровиробників та забезпечення їм економічного суверенітету.
Ключовим елементом складного поняття ринкової економіки є ринок. В цілому, під ринком мається на увазі, переважно, саморегулююча система, основу котрої складає свобода економічного вибору, свобода купівлі-продажу та переливу не лише товарів і послуг, але й факторів виробництва — капіталу, землі, науково-технічних знать тощо. Всі складні процеси повинні існувати й розвиватись в рамках жорстких правил, які регулюються законом і державою та єдині для всіх суб’єктів господарської діяльності.
Найбільш характерною рисою складного ринкового механізму є встановлення державою правил розподілу ресурсів, принципи регулювання цін, відсоткових ставок кредитних ресурсів, валютних курсів, системи оподаткування тощо.
Результативність виконання цих функцій в Україні повинні знайти відображення в продуманому виборі галузевих пріоритетів, формуванні кожної ключової галузі, в переході від імпортозаміщення до експортної орієнтації, високим технологіям та наукомісткому виробництво.
Принцип економічної доцільності є також підґрунтям для відносин з іноземним капіталом. Ступінь економічної самостійності визначається, в першу чергу, не масштабами присутності іноземного капіталу, а здатністю держави точно регулювати його діяльність й одночасно забезпечувати гнучкість економічного механізму та пристосуватись до змін кон’юнктури світового ринку, і, як наслідок, бути незалежними від її коливань.
Економічна стратегія держави за останні роки зводилась до наступних напрямів:
— радикальне жорстке посилення параметрів державного бюджету, спрямоване на остаточне усунення всіх дисбалансів, що збереглись в податково-бюджетній сфері;
— укріплення міжнародних резервів Нацбанку за рахунок отримання доступу до значних обсягів зовнішнього фінансування;
— подовження строків погашення боргових зобов’язань з метою послаблення уразливості, що викликана короткостроковим характером державного боргу.
2. В результаті великі галузі економіки та підприємства, що вимагають, в першу чергу, єдиної стратегії з боку держави, змушені були виживати на самоті.
Як показує світовий досвід, центральною ланкою ринкової економіки є підприємство (виробник), якому належить провідна роль в досягненні кінцевої мети — побудови реальної ринкової економіки.
В процесі господарської діяльності підприємство спріється на:
— Систему державного регулювання, що регламентує його діяльність в рамках національної економіки. До її компетенції входять: система державних пріоритетів розвитку окремих галузей народного господарства та підприємств; система держзамовлень, фінансування яких частково або повністю здійснюється з держбюджету; систему дотацій і субсидій, що забезпечує стимулюючу дію на товаровиробників технічно складної, пріоритетної для держави продукції, в тому числі військової; фінансово-кредитна, податкова, антимонопольна, приватизаційна політика тощо;
— Систему регіонального регулювання, що регламентує його діяльність в рамках регіональної економіки. Вона включає: систему регіональних пріоритетів та пільг, що дозволяє підрахувати інтереси конкретних товаровиробників, що знаходяться на території регіону з інтересами розвитку регіональної ринкової інфраструктури; взаємовідносини з місцевим бюджетом; спільна участь в будівництві та обслуговуванні соціального та культурного побуту регіонального призначення; часткова участь у виробництві та комерційній діяльності тощо;
— Взаємовідносин з іншими товаровиробниками, яка може мати форму договірних відносин з постачальниками матеріальних ресурсів, палива, енергії, обладнання тощо; взаємні кооперовані постачання товарів, напівфабрикатів та комплектуючих виробів як всередині галузі, так і міжгалузеві;
— Систему взаємовідносин з ринком та ринковою інфраструктурою, яка дозволяє ефективно реалізовувати продукцію та забезпечує підприємство необхідною інформацією, фінансовими та іншими ресурсами.
3. Інфратсркутура ринкової економіки — цевнутрішня будова економічної системи і сукупність організаційно-правових форм ділових відносин між її окремими елементами (суб’єктами господарської діяльності). До основних елементів ринкової інфраструктури відносіть:
— підприємства, фірми, організації;
— систему комерційних банків;
— систему бірж (товарно-сировинні, праці, фондові, валютні);
— податкові інспекції;
— аудиторські фірми;
— страхові компанії;
— рекламні агентства;
— консалтингові компанії;
— аукціони, ярмарки, виставки;
— громадські та суспільні фонди;
— спеціальні зони вільного підприємництва, створені для швидкого економічного розвитку окремих регіонів, що мають, як правило, низку економічних важелів та умов;
— профспілки.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 140 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |