|
На початку нашої ери помітну роль в історичному процесі починають відігравати слов’янські племена. Більшість вчених вважає, що вони здавна населяли територію між Дніпром і Віслою. Основне заняття слов’ян – землеробство, крім цього, поширене було також скотарство, бортництво. В землеробстві слов’яни широко використовували дерев’яне рало з залізним наральником. Серед ремісничого виробництва найбільше значення мало гончарне, залізоробне. Поступово ремісники концентрувалися в городищах, таких, як Зимнівське, Київське, що ставали торговельно-ремісничими центрами. В перших століттях нашої ери слов’яни просувалися з лісових районів півночі України в лісостепову та степову смуги. Тривають їх жорстокі сутички з готами, аварами та іншими племенами, що проходять в ті часи через територію України. Ряд істориків вважає, що вперше слов’яни згадуються в стародавніх римських джерелах під ім’ям «венеди». Пізніше візантійські джерела іменують слов’янські племена «склавінами».
На великих просторах від Дністра до Дону з кінця ІV до початку VІІ століття існував могутній племінний союз антів, більшість племен якого були слов’янськими. Анти довгий час стримували все нові навали кочівників, що приходили в Причорномор’я, а також загрожували Візантійській імперії.
В результаті розселення слов’ян у VІ – VІІ ст. на великій території Східної Європи виникають три групи слов’янських племен: західна, південна і східна. Східні слов’яни на той час заселили більшу частину території України. У VІІ ст. у них виникає цілий ряд союзів племен, таких, як поляни (жили на правому березі Дніпра), сіверяни (над Десною і Сеймом), древляни (над Прип’яттю), дуліби (над Бугом), тиверці (над Дністром), уличі (між Бугом і Дніпром), білі хорвати (на Прикарпатті).
Слов’яни досі залишались язичниками, обожнюючи сили природи. Вони поклонялись своїм богам, серед яких був найвищий (Сварог, чи Род, за різними точками зору), старші боги (Даждьбог, Хорс, Перун, Ярило, Стрибог та ін.), а також різноманітні духи, домовики, лісовики тощо.
Література:
1. Світлична В.В. Історія України с. 7-22
2. Алексеєв Ю. та інші. Історія України с. 4-7
Запитання для самоперевірки
1. Які стоянки первісних людей на території України ви знаєте?
2. Які археологічні пам’ятки скіфської культури ви можете назвати?
3. Назвіть причини занепаду грецьких міст-держав на початку нашої ери.
4. Які союзи племен виникли у східних слов’ян на території України у VІІІ - ІХ ст.?
5. Назвіть основних богів пантеону слов’ян.
Тема 2.
Утворення Київської Русі. Перші князі
Питання 1.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 77 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |