Читайте также:
|
|
Підприємства можуть припинити свою діяльність не тільки з причини нерентабельності, а й тому, що змінюють форму функціонування, об'єднуються з іншим підприємством, відокремлюються з розподілом майна і т. ін. Проте в усіх цих випадках порушуються інтереси як власників, так і найманих працівників, які потребують допомоги, захисту і можуть розраховувати у цих випадках на державу.
Для припинення діяльності суб'єкта підприємництва існують два шляхи - реорганізація та ліквідація.
Підприємство реорганізується у таких випадках:
- злиття з іншим підприємством та утворення в результаті нового підприємства, до якого переходять усі майнові права та обов'язки обох підприємств;
- приєднання одного підприємства до іншого. В результаті до останнього переходять усі майнові права та обов'язки підприємства, що приєднується;
- поділу підприємства. Новим підприємствам, що виникли, переходять за домовленістю сторін у відповідних частинах
(частках) майнові права і обов'язки розділеного підприємства;
- виділення з підприємства одного або кількох нових, яким переходять за актом (балансом) у відповідних частинах
(частках) майнові права і обов'язки реорганізованого підприємства;
- перетворення одного підприємства в інше. До нового підприємства переходять усі майнові права і обов'язки реорганізованого.
Ліквідація підприємства (фірми) здійснюється:
- з власної ініціативи підприємця;
- у разі закінчення строку дії ліцензії або її анулювання;
- за рішенням вищого органу підприємства (фірми);
- на підставі рішення суду або арбітражного суду:
- за клопотанням банківських органів у разі неплатоспроможності та визнання його банкрутом; контролюючих органів за систематичне або грубе порушення чинного законодавства;
- за іншими підставами, передбаченими засновницькими документами та законодавчими актами України.
Ліквідація підприємства (фірми) здійснюється ліквідаційною комісією, яка створюється власником або уповноваженим ним органом, а у випадку банкрутства - судом або арбітражним судом. За рішенням судових органів ліквідація може провадитися і органом управління підприємством (фірмою).
Ліквідаційна комісія або орган, який провадить ліквідацію, публікує в офіційній пресі інформацію про ліквідацію підприємства (фірми); повідомляє порядок і строк прийняття претензій; оцінює наявне майно підприємства; виявляє дебіторів і кредиторів (розраховується з ними); здійснює заходи щодо сплати боргів третім особам; складає ліквідаційний баланс і подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Майно підприємства (фірми) та його кошти після розрахунків з бюджетом, кредиторами, оплатою праці працівників розподіляються між засновниками (учасниками) пропорційно до частки їх у майні підприємства в порядку та за умов, передбачених засновницькими документами і законодавчими актами України. Претензії, не задоволені у зв'язку із відсутністю майна, а також не визначені ліквідаційною комісією, вважають погашеними. Спори, що виникають у процесі ліквідації між фізичними та юридичними особами, розглядають у судовому порядку.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 78 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |