Читайте также:
|
|
Сьогодні можна виділити кілька типів роботи банків в соціальних мережах. Перша модель поведінки характерна для деяких великих банків, що мають розвинену мережу відділень та витрачають значні кошти на рекламу банку та його послуги в газетах і журналах, на телебаченні, активно використовують зовнішню рекламу. Такі банки часто використовують соціальні мережі в першу чергу для виявлення думки масового споживача про якість наданих послуг. Адже таке широке охоплення аудиторії не здатні забезпечити ніякі спеціально проведені банками акції. До таких банків можна віднести «Сітібанк».
Друга модель поведінки, характерна для невеликих та середніх банків, які поставили собі завдання агресивно наростити обсяги банківського бізнесу. При цьому банки часто не володіють великою мережею відділень і не вважають за доцільне виділяти величезні суми на масові рекламні компанії. Такі банки намагаються максимально використовувати соціальні мережі та інтернет для реклами та продажу власних послуг. Досягнуті ними результати іноді здатні здивувати.
Третя, найпростіша модель – не робити нічого, пустити ситуацію на самотік. Керівники таких банків іноді вважають соціальні мережі просто зібранням нероб та місцем, де їх співробітники готові просиджувати днями безперервно, відволікаючись від своєї безпосередньої роботи. Такі банки не представлені ні в соціальних мережах, ні на спеціалізованих банківських форумах. Цю модель на сьогодні застосовують приблизно 2/3 діючих вітчизняних банків, частіше – невеликі або регіональні банки.
Перспективи співпраці
Соціальні мережі надають банкам унікальні можливості як для розширення клієнтської аудиторії, так і для вивчення її думки про переваги та недоліки пропонованих банком продуктів. Також дуже цінним можуть виявитися пропозиції банківських клієнтів щодо вдосконалення вже наданих послуг та розробці нових банківських продуктів.
Питання тільки в тому, як банку вибрати правильну стратегію і тактику роботи в соціальній мережі, щоб отримати значний позитивний ефект? На жаль, тільки досвід реальної роботи може поки дати відповідь на це питання.
Вже сьогодні найбільші світові банки (наприклад, «Сітібанк») закуповують спеціалізоване програмне забезпечення для роботи в соціальних мережах. Воно дозволяє автоматизувати помітну частину «механічної» роботи, а також зберігання всієї історії переписки банку зі своїми клієнтами в соціальних мережах.
Інтерес для банків можуть представляти нові сервіси геотеггінгу – світовий лідер «Foursquare» і російський аналог «Altergeo». Подібні сервіси дозволяють, наприклад, при візиті у відділення банку відзначитися там через мобільний інтернет і залишити свої коментарі, наприклад «черги сьогодні були просто величезні, задуха у відділенні».
До речі, роботі банків в соціальних мережах з часом можуть завадити існуючі обмежені можливості доступу сторонніх осіб до інформації, представленої на особистій сторінці користувачів.
Хоча соціальні мережі, вкрай зацікавлені в «монетизації» своїх сервісів, вони цілком спроможні і налагодити платний доступ організацій до такої інформації, навіть якщо вона закрита для загального доступу користувачем. А також піти на низку інших заходів, що знижують конфіденційність користувачів. Наприклад, у червні 2011 року соціальна мережа «ВКонтакте» оголосила, що відтепер буде неможливо повністю приховати список своїх друзів від сторонніх.
Насправді, рідкісний експерт береться сьогодні точно передбачити, як зміниться інтернет та соціальні мережі у найближчі п'ять-сім років, оскільки більшість таких прогнозів в минулому були невдалими. Тому банкам залишається в даному випадку лише слідувати напрямку розвитку, який формується самим життям.
Потенційний плюс присутності банків в соціальних мережах
Основний плюс – це присутність у «натовпі народу» та можливість приєднатися до певної групи в цьому натовпі. Одна група п'є пиво, друга – грає на гітарі, третя – б'є скло у вітринах магазину після програшу улюбленої футбольної команди. Груп нескінченно багато і банки можуть вибрати будь-яку з них. Причому можна вибрати наприклад, натовп, який намагається оплатити пластиковою картою свій платний аккаунт в соціальній мережі та показати рекламу свого ритейлового продукту. Це як купити стіну в супермаркетах, де стоять банкомати від різних банків. Але якщо в соціальних мережах прекрасно можна відфільтрувати цю групу за ознаками, то в супермаркеті це зробити неможливо. У цьому плані соціальні мережі – унікальна можливість динамічної рекламної присутності.
Багато банків та фінансових компаній, насамперед, на Заході, давно проявляють інтерес до соціальних мереж та різних віртуальних спільнот. Прикладом є диверсифікована фінансова група компаній WELLSFARGO, що в цих напрямках найбільш активна та навіть відкрила у віртуальному світі Second Life свої представництва. Соціальні мережі для таких компаній – додатковий засіб просування бренду в клієнтському середовищі. Причому, корпоративний бренд просувається як в плані підвищення популярності та слави, так і шляхом формування в клієнтському середовищі конкретних цінностей бренду. Робиться все це ненав'язливо, часто – ігровим способом. Просуванням зазвичай займаються спеціально навчені агенти-актори, які викладають у свої акаунти підготовлені яскраві історії з відеосюжетами та фотоматеріалами, з розповідями про те, як клієнт був повністю задоволений контактами з компанією. Багато блогерів працюють за контрактами з комерційними організаціями, причому це не обов'язково банки. Блогери публікують пости на задані теми під своїм ім'ям або під псевдонімами. Оголошення з пропозицією подібних послуг дуже чисельні. Середній блогер-рекламщик має 400-500 особистих облікових записів у різного роду мережах і спільнотах. Звичайно, завдання створення рекламних постів непросте – робота з просування повинна реалізовуватися цікаво, ненав'язливо, не сприйматися як замовлена реклама. Незграбний пост може бути негайно видалений модератором як рекламний і «проплачений».
Інтернет розвивається і соціальні мережі сьогодні стали майданчиком обговорення багатьох суспільно значущих тем. Фінансова сторона нашого життя – найбільш активна, а значить і банки, як і інші активні учасники бізнес-процесів, цілком можуть використовувати соціальні мережі для просування своїх послуг, для маркетингових досліджень, вивчення ринку. Тим більше, що там присутня значна активність і має місце динамічний розвиток. Людина завжди стоїть перед вибором, як зберегти свої заощадження і розумно скористатися кредитною пропозицією та унікальними послугами, що пропонують банки. Спільнота соціальних мереж через своє спілкування прискорює процес пошуку подібної інформації.
Ще один плюс – у зворотному зв'язку. Аналіз соціальних мереж, це важливе джерело корисної інформації для маркетологів і рекламістів банків.
МАРКЕТИНГОВІ РИЗИКИ ПРИСУТНОСТІ БАНКІВ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Щодо маркетингових ризиків присутності банків в соціальних мережах, то вони пов'язані з можливими піар-атаками. Основний ризик подібних атак пов'язаний з недієздатністю піар-служб відбити атаку, провести дискусію в специфічній манері, властивій мережі Інтернет. Крім того, відбиття подібних атак вимагає від працівників піар-служб не лише певної лексики, але і широкого кругозору та знання теми. Втім, на сьогодні досить часто спостерігається ситуація, коли у якості аргументів фактично вивантажуються рядки з маркетингових проспектів банків.
До маркетингових ризиків можна віднести також нанесення шкоди репутації банку через неформальне спілкування в соціальних мережах, витік конфіденційної інформації, якою можуть скористатися конкуренти. Крім того, якщо співробітники банків спілкуються в робочий час, виникає небезпека вірусних атак.
Втім ключовим, ризиком є – завищеність очікувань. Соціальна мережа це лише натовп, тому ризик тут такий самий, як і в контекстній рекламі. Можна купити мільйон «кліків» в день на сайті банку і чекати конвертації в замовлення/клієнтів втім обсяг та кількість не дорівнює якості.
Реклама в соціальних мережах є одним з найперспективніших засобів просування банківських послуг.
Втім, соціальна мережа має використовуватися як вторинний інструментарій маркетингу.
Наприклад, якісна та цікава новина про послуги банків для бізнесу, введена в тематичні ЗМІ, може стати об'єктом обговорень аудиторії в соціальній мережі. Соціальна мережа може ідеально «підхоплювати» те, що розпочинають ЗМІ.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 75 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |