Читайте также:
|
|
Эффективность производства представляет собой комплексное отражение конечных результатов использования всех ресурсов производства за определенный промежуток времени.
Эффективность производства характеризует повышение производительности труда, наиболее полное использование производственных мощностей, сырьевых и материальных ресурсов, достижение наибольших результатов при наименьших затратах.
Виды:
1. Абсолютная эффективность характеризует общую величину эф-ка производственно-хозяйственной деятельности предприятия на основе показателей: фондоотдача, фондоемкость, материалоемкость, кэфициент оборачиваемости и т.д.
2. Сравнительная экон. Эфективность оценивается при выборе наиболее оптимального варианта вложения капитала путем хар-ки преимуществ одного варианта над другим.
3. Оценка экономической эффективности производится путем сопоставления результатов производства с затратами:
4. Результат / Затраты.
Многочисленные способы повышения эффективности производственно-хозяйственной деятельности предприятия можно свести к трем основным направлениям:
1. Повышение технического и технологического уровня предприятия.
2. Повышение уровня организации и управления предприятием.
3. Повышение уровня знаний и квалификации работников предприятия.
Попит - це бажання і здатність покупців купувати певні обсяги тих чи інших благ за певних цінах. Базою для виникнення попиту є потреби споживачів. Проте для задоволення цих потреб необхідні певні кошти. Тобто попит можна визначити як платоспроможну потребу споживачів у деяких благах. Максимальну ринкову ціну, за якою деякі споживачі ще згідні придбати дане благо, називають ціною попиту. Певну кількість блага, відповідну цій ціні називають величиною попиту. Між ринковою ціною блага і тією його величиною, на яку є попит, завжди існує певне співвідношення, і воно є оберненим. Зворотний взаємозв'язок між ціною та величиною попиту (чим більша ціна попиту, тим менша його величина, і навпаки) називають законом попиту.
Доказом об'єктивності такого взаємозв'язку може бути аналіз наступних фактів:
1. Здоровий глузд і елементарні спостереження повсякденної дійсності підтверджують закон попиту;
2. У довільний момент часу кожна наступна одиниця певного блага приносить для споживача менше корисності ніж попередня;
3. На більш високому рівні закон попиту можна пояснити ефектами доходу та заміщення. Ефект доходу говорить про те, що за нижчою ціною людина може купити більше даного блага, не зменшуючи при цьому закупки інших необхідних благ
Зміна попиту відбувається під впливом нецінових факторів попиту, а саме: Число покупців. Очевидно, що збільшення числа покупців на ринку призводить до зростання попиту, а зменшення - до спаду попиту. Смаки споживачів. Під впливом моди, реклами та інших факторів смаки споживачів змінюються з тією чи іншою швидкістю, що призводить до зміни попиту. Зміна доходів споживачів. Вплив цього фактора на зміну попиту дещо складніший. Із збільшенням доходів у споживачів виникатиме все більший попит на модний сучасний одяг, дорогі меблі, аудіо- та відеотехніку. З міна цін на взаємопов'язані товари, тобто товари, споживання яких певним чином пов'язане зі споживанням даного товару. Очікування споживачів. Міркування споживачів щодо темпів інфляції в майбутньому, зміни відносної вартості товарів, наявності товарів у магазинах, зміни майбутнього доходу можуть суттєво змінювати попит на ті чи інші товари.
Споживча рівновага — це ситуація на ринку, за якої споживач, витрачаючи менше грошей на купівлю одного товару, водночас змушений витрачати більше грошей на купівлю іншого товару. Це результат чергування споживчого надлишку та споживчого збитку. Тобто величина попиту на товари залежить від доходів споживачів. Платоспроможність споживачів і зростання їх доходів — важливі чинники зростання величини попиту. Зменшення доходів (бюджету) споживачів приведе до зворотного результату: скорочення величини попиту на ті або інші товари.
• 10.Визначте суть та економічну природу пропозиції. Закон пропозиції. Крива пропозиції. Нецінові фактори пропозиції.
Пропозиція будь-якого товару або ж послуги - це готовність виробника продати певну кількість товару або ж послуги за ціною за певний період. Обсяг пропозиції - кількість товару або ж послуги, які готові продати продавці за ціною протягом визначеного періоду часу.
Залежність між обсягом і ціною пропозиції виявляється у законі пропозиції: за інших рівних умов обсяг пропозиції товару збільшується, якщо ціна товару зростає й навпаки. Зміна обсягу пропозиції відбувається, коли всі чинники що визначають пропозицію товару залишаються постійними, а змінюється лише ціна аналізованого товару. Отже, якщо змінюється ціна, це відбувається рух вздовж лінії пропозиції.
Нецінові фактори пропозиції. Дія нецінових факторів пропозиції викликає зміни в пропозиції даного товару при незмінності його ціни, що означає, що виробник буде випускати більше або менше цього товару при кожній з можливих попередніх цінах. Виділяють такі нецінові фактори пропозиції: зміна цін на ресурси; зміна технології виробництва; зміна в податках і субсидіях; зміна цін на інші товари; очікування зміни ціни на товар; зміна кількості виробників товару.
ЗМІНА ЦШ НА РЕСУРСИ. При зростанні цін на економічні ресурси зростають витрати виробництва продукту, а отже, знижується прибутковість його виробництва. ЗМІНИ В ТЕХНОЛОГІЇ. Поява нових високопродуктивних технологій приводить до зменшення витрат виробництва одиниці продукту, а отже, і до розширення пропозиції продукту, а використання застарілих - до зменшення його пропозиції. ЗМІНА В ПОДАТКАХ І СУБСИДІЯХ. Зміна в системі оподаткування та дотацій також викликає зміни в пропозиції товарів. ЗМІНА ЦІН НА ІНШІ ТОВАРИ. Певний вплив на зміну в пропозиції товару чинять і зміни в цінах на інші товари. ОЧІКУВАННЯ ЗМІНИ ЦІНИ ТОВАРУ. Іншим неціновим фактором зміни в пропозиції товару є очікування зміни ціни на нього. ЗМІНА КІЛЬКОСТІ ВИРОБНИКІВ. Останнім неціновим фактором пропозиції є зміна кількості виробників товару: при збільшенні кількості виробників даного товару його пропозиція збільшиться, а при зменшенні кількості виробників пропозиція товару знизиться.
Отже, причинами збільшення пропозиції певного товару при незмінності цін на нього можуть бути: зменшення цін ресурсів, які використовуються для виробництва даного товару; застосування високоефективних технологій; зниження податків; збільшення дотацій; зниження ціни іншого товару; очікування зменшення ціни на даний товар; збільшення числа виробників даного товару. Зменшення ж пропозиції певного товару може бути викликане: ростом цін на економічні ресурси, які використовуються для його виробництва; посиленням податкового тиску; скороченням дотацій на виробництво товару; зростанням цін на інші товари; очікуванням підвищення ціни на даний товар; зменшенням кількості виробників даного това
Конкуренція та типи ринкових структур. Дайте характеристика ринку досконалої конкуренції.
Досконала конкуренція – такий тип ринкової структури, для якого характерні:
• Велика кількість дрібних фірм, частка кожної з яких у загальному обсязі попиту і пропозиції незначна;
• Абсолютна однорідність продукції фірми;
• Можливість вільно входити на ринок і залишати його;
• Відсутність взаємодії постачальників і споживачів між собою, поведінка учасників на ринку не є стратегічною;
• Повна поінформованість всіх учасників ринку.
Порушення будь-якої з цих умов призводить до ринку з недосконалою конкуренцією. Варто зазначити, що реальних ринків, де одночасно і в повному обсязі виконуються всі ці умови, не існує. Мова йде про ідеальну модель ринку, своєрідний еталон, відхилення від якого можуть призвести до певних суспільних втрат. Серед існуючих ринків до умов ринкової конкуренції наближаються деякі сільськогосподарські ринки, валютні ринки, фондові біржі. Велика кількість ринкових агентів. За досконалої конкуренції існує так багато виробників, постачальників і продавців, що кожен з них знає, що він сам не може помітно вплинути на ринкову ціну шляхом змін у кількості виробленої продукції. Кожен виробник чи продавець постачає такий незначний обсяг продукції порівняно з її загальною кількістю, що зміни в обсязі виробництва окремого виробника не впливають на ринкову ціну. Іншими словами, окремий виробник не може перемістити ринкову криву пропозиції і, як наслідок, змінити рівень рівноважної ціни. Звичайно, якщо всі виробники будуть діяти разом, зміни у випуску продукції вплинуть на ціну. Однак виробник, який діє сам, не зможе цього зробити. Виробників так багато, що немає можливості для таємної домовленості фірм щодо обмеження випуску продукції і фіксацію цін.
Випуск однорідного продукту. За досконалої конкуренції продукція однієї фірми не відрізняється від виробленої іншими фірмами. Це важлива умова, яка забезпечує індиферентність покупця щодо продавця, поки залишається однакова ціна. Але слід пам'ятати, що продукт може бути визначений не лише за своїми фізичними товарними характеристиками. Наприклад, різні пивбари продають однакове пиво, але їхній продукт може бути різним внаслідок іншого оформлення залу, цікавішого товариства, кращого місця розташування тощо.
Повне знання ринкових цін і кількостей продукції. За досконалої конкуренції необхідно, щоб споживачі, фірми - виробники і власники ресурсів мали повне уявлення про відповідні екологічні і технологічні умови. Споживачі повинні мати всю цінову інформацію. Фірми - виробники також повинні володіти доступом до будь-якої цінової чи технологічної інформації. Власники ресурсів повинні знати все про можливість своїх ресурсів. Отже, всі мають рівні можливості брати участь у процесі купівлі - продажу, виробництва і збуту.
• 12.Визначте основні причини, варіанти та наслідки функціонування монополії.
Монополія – це такий тип ринкової продукції, де:
• Весь галузевий випуск постачає одна фірма, а частка кожного споживача в загальному ринковому обсязі незначна;
• Наявність бар'єрів для входження на ринок нових фірм;
• Споживачі не взаємодіють між собою;
• продукція фірми унікальна, не має близьких замінників;
• Немає доступу до інформації.
Наявність на монопольному ринку вхідних бар'єрів унеможливлює дію конкурентного механізму на цьому ринку. Такими бар'єрами можуть виступати: абсолютна перевага в вартості продукції, економія від масштабу, потреба більшого початкового капіталу, диференціація продукції, високі транспортні витрати, монопольне володіння всім обсягом пропозиції певного ресурсу.
Бар'єри може створювати і державна влада у вигляді патентів, ліцензій, авторського права, привілегій на здійснення певного виду діяльності лише однією фірмою. Іноді сама державна влада виступає монополістом.
Типи монополій:
1. Закрита монополія – монополія, захищена від конкуренції за допомогою юридичних обмежень, патентів, інституту авторського права.
2. Природня монополія – галузь, в якій довгострокові середні витрати досягають мінімуму лише тоді, коли одна фірма обслуговує повністю весь ринок.
3. Відкрита монополія – фірма на певний час стає єдиним постачальником якого-небудь товару, не володіючи спеціальним захистом від конкуренції.
Така класифікація монополій є умовною. Деякі фірми можуть належати одразу до декількох видів монополії. Можна також класифікувати монополії з урахуванням часового періоду. Всі монополії піддані ударам конкуренції з боку товарів-замінників.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 174 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |