Читайте также:
|
|
При здійсненні важливих життєвих виборів і вчинків людина може опиратися на свої уявлення про «належне» і «справедливе», але якщо вона не впевнена у своїх уявленнях, то вона неминуче звертається до уявлень, які є у культурі, зокрема, до «загальнолюдських цінностей». Однак, що саме являють собою «загальнолюдські цінності» чітко й зрозуміло сказати дуже складно.
Можна умовно виділити наступні підходи до розуміння «загальнолюдських цінностей»:
1. Релігійний підхід. Наприклад, багатьом відоме висловлення: «Християнські заповіді - основа загальнолюдських цінностей». Природно, ніхто не заперечує ролі християнства в становленні сучасної європейсько-американської культури. Але, по-перше, мало хто толком знає ці заповіді (ми також не раз зіштовхувалися із цим у різних студентських аудиторіях), а по-друге, як бути із представниками інших релігійних конфесій і з атеїстами?
2. Правовий підхід, заснований на прийняті й підписаних багатьма країнами документах: «Загальна декларація прав людини», «Конвенція про права дитини» і ін. Але й ці документи мало хто знає. І мало хто знає, що в «Загальній декларації прав людини» у ст. 23, пункті 2 записано: «Кожній людині, без якої-небудь дискримінації, гарантується рівна оплата за рівну працю», а нам уже встигли вселити, що вчитель повинен заробляти в десятки й навіть у сотні (а іноді й у тисячі) раз менше, ніж який-небудь пролазливий «акціонер» колишнього народного підприємства. На жаль, багато прав у таких документах залишаються чистою декларацією, тобто не можуть уважатися реальними загальнолюдськими цінностями.
3. Виділення різних рівнів людських потреб (наприклад, у варіанті, запропонованому А. Маслоу). Але часто вищі рівні потреб, пов'язані з ідеалами добра, краси, істини, справедливості й самоактуалізації, зовсім байдужні для більшості людей. Їх більше хвилюють прості, зрозумілого й корисні для життя речі, а вищі потреби - це лише для вибраних. Тому й даний підхід не відповідає сподіванням більшості людей, тобто не може вважатися «загальнолюдським».
4. Виділення «первинного блага», багато в чому визначального життєвий «успіх» і відчуття «життя, що відбулось,», - це почуття власної гідності. В основі цього почуття лежить принцип мотивації, коли «за інших рівних умов людські істоти одержують задоволення від реалізації своїх здатностей (уроджене й придбаних) і це задоволення зростає в міру росту цих здатностей або їхньої складності».
5. Спроби виділити загальнолюдські цінності на основі ідеї професійного й особистісного самовизначення й пошуку головного змісту своєї праці й всього життя.
Можна приблизно так сформулювати головний етичний орієнтир не тільки для особистості, що самовизначається, але й для психолога, що намагається надати їй допомогу в настільки складній справі - це культивування права кожного на побудову свого неповторного образа щастя, але права, що не ущемляє таких же прав інших людей.
Завершимо фразою Еріка Еріксона: «Поступай по отношению к другому человеку так, чтобы это придавало силы тебе и ему...».
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 126 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |