Читайте также:
|
|
Правове регулювання підтримки добросовісної конкуренції на ринку.
Поняття і види недобросовісної конкуренції відповідно до антимонопольно-конкурентного законодавства України.
Відповідальність за порушення законодавства про припинення недобросовісної конкуренції в підприємництві.
Вивчення даної теми слід почати із з'ясування того, що ст. 42 Конституції України передбачає, що держава не тільки захищає конкуренцію, але і не допускає недобросовісну конкуренцію. Законодавство про заборону недобросовісної конкуренції є складовою частиною антимонопольно-конкурентного законодавства України. Узагальнюючим правовим актом захисту недобросовісної конкуренції є ГК України (ст. ст. 32-38, гл. 28). Спеціальним законодавчим актом, що визначає правові засади захисту господарюючих суб'єктів (підприємців) і споживачів від недобросовісної конкуренції, а також спрямованим на встановлення, розвиток і забезпечення торгових та інших чесних звичаїв ведення конкуренції при здійсненні підприємницької діяльності в умовах ринкових відносин, є Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.96 р.
Необхідно звернути увагу, що ч. 1 ст. 32 ГК України містить визначення поняття "недобросовісна конкуренція": "Недобросовісною конкуренцією визнаються будь-які дії у конкуренції, що суперечать правилам, торговим та іншим чесним звичаям у підприємницькій діяльності". (Логічне визначення міститься й у ст. 1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції". Таким чином будь-які діяння суб'єктів господарювання конкурентного характеру, що суперечать приписам законодавчих актів, звичаям ділового обороту (див. ст. 7 ЦК України), правомірним діям, що спрямовані на недопущення змішування відносного другого підприємства, товарів чи торговельної діяльності конкурента є антиподом конкуренції, протиправною поведінкою – недовросовісною конкуренцією.
Необхідно також розуміти, що визначення законодавцем поняття недобросовісна конкуренція" має важливе практичне значення, тому що перелік діянь, що підпадають під дану дефініцію не є вичерпним. Дійсно, не можливо встановити того різноманіття форм неприпустимого конкурентного поводження суб'єктів господарювання на ринку, актів недобросовісної конкуренції, отже, і кваліфікація в цьому випадку здійснюється у першу чергу, органами Антимонопольного комітету України на підставі єдиного, встановленого в ч. 1 ст. 32 ГК України і ст. 1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.96 р., розуміння.
Перераховані прояви актів недобросовісної конкуренції у ч, 2 ст. З2 ГК України (неправомірне використання ділової репутації суб'єкта господарювання, створення перешкод суб'єктам господарювання у процесі конкуренції та досягнення неправомірних переваг у конкуренції, неправомірне збирання, розголошення та використання комерційної таємниці детально сформульовані в ст. ст. 33-36 цього Кодексу, а також у главах (ст. ст. 4-7), 3 (ст. ст. 8-15), 4 (ст. ст. 16-19) Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" від 07.06.96 р. При цьому під неправомірні ним використанням ділової репутації суб'єкта господарювання визнаються: неправомірне використання чужих позначень, рекламних матеріалів упаковки; неправомірне використання товару іншого виробника; копіювання зовнішнього вигляду виробу іншого виробника; порівняльна реклама; перешкодами у процесі конкуренції вважаються: дискредитація суб'єкта господарювання, нав'язування споживачам примусового асортименту товарів (робіт, послуг), схиляння до бойкоту суб'єкта господарювання або дискримінації покупця (замовника), або до розірвання договору з конкурентом, підкуп працівника постачальника або покупця (замовника); досягненням неправомірних переваг у конкуренції є отримання певних переваг стосовно іншого суб'єкта господарювання шляхом порушення законодавства, яке підтверджене рішенням відповідного органу державної влади; неправомірним збиранням відомостей, що становлять комерційну таємницю, вважається добування протиправним способом зазначених відомостей, якщо це завдало чи могло завдати шкоди суб'єкту господарювання; розголошенням комерційної таємниці є ознайомлення іншої особи без згоди особи, уповноваженої на те, з відомостями, що відповідно до закону становлять комерційну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені у встановленому порядку або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, якщо це завдало чи могло завдати шкоди суб'єкту господарювання; неправомірним використанням комерційної таємниці є впровадження у виробництво або врахування під час планування чи здійснення підприємницької діяльності без дозволу уповноваженої на те особи неправомірно здобутих відомостей, що становлять відповідно до закону комерційну таємницю. Для встановлення безпосереднього змісту і розуміння тих чи інших складів недобросовісної конкуренції необхідно звертатися також і до інших законодавчих акти, України та міжнародно-правових документів. Так, велике значення для правильного уявлення та належної кваліфікації як недобросовісної конкуренції має законодавство права інтелектуальної власності: положення ЦК України і спеціальних законодавчих актів.
Студентам необхідно знати, що за порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції ст. 37, гл. 28 ГК України, а також гл.5 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції» від 07.06.96 передбачена юридична відповідальність наступних видів: господарсько-правова, адміністративна, цивільна і кримінальна у випадках, встановлених КК України. Безпосередні господарсько-правові санкції за здійснення недобросовісної конкуренції передбачені в ст. ст. 251, 253, 254, 255, 256 ГК України. Ними відповідно законодавцем визначені: штраф; вилучення незаконно одержаного прибутку (доходу); вилучення товарів з неправомівно використаним позначенням та копій виробів іншого суб’єкта господарювання; відшкодування збитків; спростування неправдивих, неточних, неповних відомостей. Зазначена можливість застосування даних санкцій за здійснення актів недобросовісної конкуренції й у Законі України "Про захист від недобросовісної конкуренції» у ст. 21, 22, 25, 26 відповідно, при цьому, наприклад, розміри штрафів залежать від наявності чи відсутності в суб'єкта господарювання - правопорушника статусу суб'єкта господарювання. Варто вказати також, що в даному спеціальному законодавчому акті не визначена можливість застосування такої господарсько-правової санкції як вилучення незаконно одержаного прибутку (доходу). Тому застосування даної міри юридичної відповідальності можливо відповідно до положень ГК, а саме ст. 253, яка передбачає, що прибуток (доход), незаконно одержаний суб’єктами підприємницької діяльності в результаті порушення, зокрема, ст. 32 ГК стягується за рішенням суду до Державного бюджету України. Відшкодування ж збитків, передбачених ст. 24 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" розглядається як цивільно-правова санкція, що повинна застосовуватись в порядку, визначеному цивільним законодавством, у першу чергу, ЦК України.
Необхідно звернути увагу, що адміністративна відповідальність у загальному вигляді як можливий вид юридичної відповідальності за здійснення недобросовісної конкуренції передбачена ст. 252 ГК, а так ст. 23 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції". Безпосередні підстави, порядок і розміри адміністративно-правових санкцій зазначені в ст. 164-3 КпАП України, де як адміністративне правопорушення назване: незаконне копіювання форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само імітація, копіювання, пряме відтворення товару іншого підприємця, самовільне використання його імені, умисне поширення неправдивих або неточних відомостей, які можуть завдати шкоди ділової репутації або майновим інтересам іншого підприємцям, отримання, використання, розголошення комерційної таємниці, а також конфіденційної інформації з метою заподіяння шкоди ділової репутації або майну іншого підприємця.
Кримінальна відповідальність за здійснення недобросовісної конкуренції визначена безпосередньо КК України (ст. ст. 229,231,232) за наступні злочини: незаконне використання знака для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару, або інше умисне порушення права на ці об'єкти, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі (у 20 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян); ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди в великому розмірі (у 200 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян); дії, зазначені вище, вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі (у 1000 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян); умисні дії, спрямовані на отримання відомостей, що становлять комерційну або банківську таємницю, з метою розголошення чи іншого використання цих відомостей, а також незаконне використання таких відомостей, якщо це спричинило істотну шкоду суб'єкту господарської діяльності; умисне розголошення комерційної або банківської таємниці без згоди її власника особою, якій ця таємниця відома зв'язку з професійною або службовою діяльністю, якщо воно вчинене корисливих чи інших особистих мотивів і завдало істотної шкоди суб'єкту господарської діяльності. Правила притягнення особи до кримінальної відповідальності визначаються як КК України, так і КПК України.
Накладаються зазначені санкції на суб'єктів господарювання здійснення ними актів недобросовісної конкуренції або органами Антимонопольного комітету України на підставі ГК, Закону України «Про захист від недобросовісноїі конкуренції" від 07.06.96 р., "Про захист економічної конкуренції", "Про Антимонопольний комітет України», інших законодавчих актів, або в судовому порядку, визначеному законодавством України.
Необхідно мати на увазі, що ч. З ст. 32 ГК України вказує на екстериторіальний характер дії антимонопольно-конкурентного законодавства, який має значення і відносно порядку притягнення осіб до юридичної відповідальності за здійснення ними актів недобросовісної конкуренції.
Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 76 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |