Читайте также:
|
|
Оскільки прояви життєдіяльності людей та їх потреби характеризуються різноманітністю та різноплановістю, то неможливо виділити один універсальний показник для повної оцінки життєвого рівня населення або певної соціальної групи чи окремої особи (сім'ї). Для цього необхідна сукупна система характеристик, показників і параметрів, що у своїй єдності спроможні відобразити стан задоволення суспільних потреб
за їх окремими видами, оцінити рівень життєвих гарантій, а також умови формування та розподілу матеріальних, духовних благ і послуг в країні.
Цілісна система показників рівня життя населення має складатися не тільки з кількісних, а й з якісних показників, згрупованих за певними ознаками. На думку В. Я. Райцина, зведені показники рівня життя населення повинні поділятися на три групи: синтетичні показники, до яких належать національний доход, реальні доходи населення, середня оплата праці робітників і службовців, співвідношення мініматіь-ної і середньої заробітної плати робітників і службовців, мінімальна пенсія та ін.; показники споживання населенням конкретних благ і послуг; показники забезпеченості населення дитячими закладами і різного роду послугами охорони здоров'я, комунального господарства тощо1.
Наведена схема структурування показників рівня життя населення не є достатньо повною. На думку автора, більш чітко і повно система цих показників може бути представлена шістьма основними групами.
До першої групи належать інтегральні показники, що віддзеркалюють досягнутий рівень реальних доходів та майнової забезпеченості населення. Вони показують, які фінансові та майново-речові ресурси (передусім нерухомість) є у розпорядженні населення країни: номінальні та середні реальні доходи населення країни в цілому та основних соціальних груп, сукупні доходи на одну особу або на одного члена сім'ї; середній рівень заробітної плати в народному господарстві країни в цілому та в окремих галузях і сферах виробничої та комерційної діяльності; величина національного доходу або валового внутрішнього продукту, що припадає на душу населення; обсяги національного багатства та питома вага у ньому особистого майна населення; обсяги як організованих, так і неорганізованих накопичень (грошових заощаджень та страхових внесків), що має у своєму розпорядженні населення.
До другої групи належать показники споживання матеріальних благ, культурних і побутових послуг всіма верствами населення країни. Вони показують, яка кількість і яких предметів споживання та послуг на тому чи іншому етапі розвитку країни перебуває у середньодушовому розпорядженні населення та окремих суспільних верств.
На рівні цієї групи розкриваються також і показники, які характеризують структуру матеріальних та культурних благ, що диференційовано використовуються для задоволення особистих потреб конкретних людей або сімей. До цієї групи можуть бути віднесені такі показники: обсяги споживання найважливіших продовольчих товарів (обсяг, структура, калорійна збалансованість, раціональність харчування, за складом мінералів, вітамінів, амінокислот тощо); рівень забезпеченості задоволення потреб у предметах одягу та взутті; обсяги споживання найважливіших предметів культурно-побутового призначення, гігієни, санітарії, косметики та товарів довгострокового користування; рівень побутового обслуговування населення; стан забезпечення послугами торгівлі, громадського харчування; рівень транспортного обслуговування і зв'язку; житлові умови (забезпеченість житловою площею, якість житла та комунальних послуг, які мають ті чи інші категорії населення або сім'ї).
Для оцінки рівня життя можуть використовуватися і деякі інші узагальнені показники, що також можуть бути включені до складу цієї групи. До них, наприклад, можна віднести загальний обсяг матеріальних благ і послуг, що споживаються населенням
Райцин В. Я. Модели планирования уровня жизни. - М.: Экономика, 1987. - С. 10-11.
2*
за рік, питому вагу продуктів харчування у структурі споживання (чим нижчою є ця частка, тим вищим вважається рівень життя, оскільки більш значущими і різноманітними стають інші потреби) тощо.
Третя група показників розкриває соціально-економічні чинники, що характеризують рівень забезпечення працюючих належними умовами, які необхідні їм у виробничому процесі. Ці показники віддзеркалюють стан ринку праці, дозволяють оцінити на мікрорівні умови праці і характер трудової діяльності на окремих підприємствах, установах і в організаціях (навіть на окремих робочих місцях), а на макро-рівні — умови праці на рівні економіки в цілому, а також в окремих галузях суспільного виробництва. До числа цих показників належать: рівень зайнятості населення; тривалість робочого тижня, робочого дня та часу відпочинку; характеристики рівня продуктивності та інтенсивності праці; стан охорони праці та рівень техніки безпеки; надійність системи соціального страхування та рівень гарантованого соціального забезпечення працюючих; стан загальної культури виробництва та його технічне оснащення (питома вага засобів механізації та автоматизації виробничих процесів, скорочення питомої ваги ручної праці тощо).
Зазначені показники мають важливе значення для реалізації соцїально-економічної політики держави в період ринкового реформування, оскільки за цих умов неминуча структурна перебудова економіки супроводжується реструктуризацією і перепрофілюванням діяльності більшості підприємств, що зумовлює створення таких економічних передумов, коли питання досягнення максималізації прибутку може вирішуватись власниками капіталу не на користь поліпшення умов та безпеки функціонування найманої праці.
До четвертої групи мають включатися показники, що характеризують стан задоволення потреб людини у сферах фізичного, духовного та соціального розвитку. Ці показники найбільш повно свідчать про те, який фактичний рівень досягнуто у сфері розвитку людини, духовної культури (або як це визначалось до недавнього часу: "у сфері формування всебічно і гармонійно розвинутої особистості").
До показників цієї групи можна віднести: умови і якісний рівень медичного обслуговування населення (із урахуванням статево-вікових чинників); рівень забезпеченості потреб населення у сфері фізичної культури і спорту; умови надання та загальний якісний рівень освіти населення (динаміка і структура забезпечення населення в цілому і його окремих соціальних та статево-вікових груп); наявність і характер функціонального використання культурно-освітніх та інших естетичних установ (в місті і на селі).
До п'ятої групи входять показники, що визначають такі якісні характеристики життєвого рівня населення, як стан здоров'я та середня тривалість життя населення в цілому та його статево-вікових груп; тривалість активного трудового довголіття; динаміка зростання та абсолютна величина вільного часу і характеристики можливості його раціонального використання різними верствами населення у напрямі особистого гармонійного розвитку людини; рівень суспільно-політичної активності населення, характеристики участі особи як суб'єкта-громадянина у суспільному житті країни тощо.
До шостої групи мають включатись показники, що визначають рівень існуючих суспільно-правових гарантій, які має населення країни та його певні соціальні верстви, а також надійність забезпечення політичних свобод громадян у суспільстві.
Незважаючи на умовність наведеного класифікаційного групування показників, що характеризують рівень життя населення, принцип системного підходу до визначення ознак, за якими ці показники та відповідні економічні індикатори мають струк-туруватись, а також послідовність їх переліку, ступінь охоплення ними тих чи інших сторін життєдіяльності людини може дати досить повне, об'ємне і об'єктивне уявлення про стан задоволення^соціально-економічних потреб населення та умови, що сприяють всебічному розвитку особи.
Споживча сторона життєвого рівня може бути представлена системою споживчих комплексів, які об'єднують потреби та засоби їх задоволення. До основних споживчих комплексів, що визначають компоненти структурних підсистем, які включаються до складу рівня життя населення, можна віднести доходи, матеріальне споживання (харчування, одяг, взуття, побутові товари, товари довгострокового користування), житло, транспорт, послуги (у тому числі відпочинок). У соціальному плані особливо важливими і найбільш пріоритетними комплексами є охорона здоров'я, освіта і культура.
В оцінці життєвого рівня важливу роль також відіграють відносні показники, що характеризують динаміку рівня життя та ступінь відповідності споживання дійсним потребам населення. Така динаміка може характеризувати досягнення якісно нових ступенів життєвого рівня (скажімо, збільшення частки населення, яке перейшло від стану малозабезпеченості до матеріального достатку або навпаки). Порівняння досягнутих показників життєвого рівня із суспільно необхідними потребами та соціальними нормативами дозволяє на кожному конкретному етапі економічного розвитку оцінити його з точки зору реальних можливостей суспільства. Слід зазначити, що середньодушові показники споживання і доходів населення мають використовуватись із відповідним коригуванням їх на рівні окремих верств населення, що віддзеркалює потенційну базу можливого загострення соціально-класових антагонізмів та зростання соціально-політичної напруженості в суспільстві.
Для оцінки динаміки життєвого рівня населення на практиці досить широко застосовуються індекси споживання матеріальних благ, індекси фізичних обсягів споживання послуг, коефіцієнти задоволення потреб і споживання.
Індекси споживання матеріальних благ характеризують динамік/ рівня чи обсяги споживання населенням матеріальних благ. Для характеристики динаміки споживання окремих продуктів і товарів у натуральних одиницях обчислюються індивідуальні індекси фонду (обсягів) споживання
та індекси споживання на душу населення
і =2і.2а.
де Q,, Оо — відповідно обсяги споживання окремих товарів у поточному і базисному періодах; Sb S0 — середня річна чисельність населення у звітному і базисному періодах.
Для характеристики динаміки споживання різних за складом матеріальних благ або загального обсягу споживання обчислюються загальний індекс фізичного обсягу споживання
І = 2dlii ZloPo
1_І~10 ft)
і загальний індекс споживання матеріальних благ на душу населення" "
*" s, • s0 '
де qu q0 — відповідно натуральний (фізичний) обсяг спожитих життєвих благ у поточному і базисному періодах; р0 — середня ціна товару у базисному періоді.
Таким чином, для оцінки динаміки реальних обсягів споживання матеріальних благ споживання у поточному періоді порівнюється у порівнянних цінах і ділиться на середню річну чисельність населення. Індекси споживання матеріальних благ на душу населення можуть бути обчислені як відношення загальних індексів обсягів споживання матеріальних благ до індексів середньої річної чисельності населення.
Індекси фізичних обсягів споживання послуг характеризують динаміку обсягів споживання окремих видів чи сукупної маси послуг. Вони обчислюються окремо для платних та безплатних послуг. Для окремих видів послуг обчислюються індивідуальні індекси споживання конкретних видів послуг, які можуть бути виражені у натуральних одиницях
Лі
Чо
Динаміка сукупних обсягів споживання послуг визначається за допомогою за
гального індексу фізичних обсягів споживання як платних (І = щ—!—-), так і безплат-
них Сі = ^=;------ ) послуг. Перший індекс характеризує динаміку вартості платних
послуг у базових цінах і тарифах на послуги (р0), другий — динаміку грошової оцінки споживання безплатних послуг за базовою собівартістю (z0).
Коефіцієнти задоволення потреб характеризують ступінь задоволення потреб людини в тих чи інших матеріальних благах і визначаються як відношення фактичного душового споживання до науково обгрунтованих (раціональних) норм споживання. Вони можуть використовуватися в процесі прогнозування темпів виробництва товарів народного споживання.
Коефіцієнти споживання — показники приведення (перерахунку) неоднорідних за складом сукупностей населення, що перебувають у різних природно-кліматичних та життєвих умовах, до умовних споживчих одиниць з метою забезпечення порівнянності показників споживання матеріальних благ та послуг. Коефіцієнти споживання продуктів харчування, як правило, розробляються на основі фізіологічних норм споживання різних продуктів з урахуванням статі споживачів, їх віку, професії, інтенсивності праці, а нормативи споживання одягу, взуття тощо визначаються на основі санітарно-гігієнічних та інших умов.
Світова практика застосовує широкий спектр індикаторів оцінки життєвого рівня населення, що знаходиться у стані бідності, поділяючи їх на основні та додаткові. До основних індикаторів відносяться: ВВП на душу малозабезпечених верств населення; мінімальна заробітна плата (встановлена законодавчо і фактична); мінімальний се-редньодушовий доход; питома вага суспільних видатків на соціальні цілі у ВВП; рівень охоплення дітей 6-15 років неповною середньою освітою; смертність дітей у віці до 5 років; рівень імунізації дітей та підлітків; частка дітей, які не забезпечені раціональним харчуванням; співвідношення середньої очікуваної тривалості життя жінок та чоловіків; сумарний коефіцієнт народжуваності; рівень материнської смертності.
Додаткові індикатори стосуються, головним чином, короткострокових зрушень. Застосовуються також індикатори, що визначають потенційні можливості для бідних верств населення отримувати більші доходи, зокрема, за рахунок додаткової зайнятості; іншим ключовим блоком є індикатори доступності товарів широкого вжитку та основних послуг для різних малозабезпечених верств населення, наприклад, у сільській місцевості.
Організація Об'єднаних Націй визначає чотири основні характеристики бідності: "коротке" життя; низька професійно-освітня підготовка; позбавлення економічної бази нормального життя — чистої питної води, медичних послуг, якісного харчування; вилучення з суспільного життя1.
Показники рівня життя можуть характеризуватися як за допомогою натуральної структури споживання, так і в узагальненому, тобто вартісному (грошовому) вимірі обсягів споживання життєвих благ (товарів та послуг). Кількісно, тобто у певному визначенні можуть бути представлені лише конкретні складові рівня життя (обсяги споживання, умови праці, бюджет часу тощо); узагальнена оцінка, як правило, є результатом досить складного якісного аналізу.
Серед науковців поширена думка, що достатньо дієвим інструментом прискорення стабілізації рівня життя населення і подальшого зростання добробуту народу є соціально-економічні нормативи2. При цьому у вітчизняній науковій літературі пропонуються такі нормативи життєвого рівня населення (вони, як правило, співпадають з показниками, що застосовуються у світовій практиці): мінімальні державні соціальні гарантії; нормативи розвитку матеріальної бази соціальної сфери на душу населення; нормативи споживання населенням матеріальних благ і платних послуг; нормативи формування доходів і витрат населення; нормативи соціального забезпечення; нормативи соціального обслуговування; нормативи організації та умов праці; соціально-демографічні нормативи; нормативи споживчого бюджету тощо. Проте на сучасному етапі про наявність сталої вітчизняної системи соціально-економічних нормативів, а також про їх наукове обгрунтування та структурованість говорити передчасно.
У процесі якісного вдосконалення та структурної диференціації системи показників життєвого рівня заслуговують на увагу проблеми визначення показників, що характеризують його з позицій соціальної структури суспільства. У цьому плані класифікація соціальної структури населення повинна мати щонайменше декілька критеріїв, які з певною умовністю можна класифікувати за такими ознаками:
по відношенню до власності на засоби виробництва: власники засобів виробництва; наймані працівники; працівники-власники; асоційовані власники (акціонери, коо-
1 Human Development Report 1997. - New York, 1997. - P. 5.
2 Див.: Сигов И. К разработке эффективной системы социальных нормативов // Экономические
науки. - 1989. - № 6. - С. 40-41.
ператори-паиовики тощо). У свою чергу трудящі поділяються на працюючих за секторами виробництва: приватне; державне; кооперативне; індивідуально-трудове;
за змістом праці робітників: переважно фізична; переважно розумова; фізично-розумова праця. Робітники переважно фізичної праці у свою чергу можуть бути поділені на зайнятих: малокваліфікованою; кваліфікованою; висококваліфікованою працею. Можуть бути також виділені і специфічні групи працівників переважно розумової праці: службовці (не спеціалісти); спеціалісти з середньою освітою; практики, які займають робочі місця, що потребують відповідної освіти; спеціалісти з вищою освітою (а також практики, які використовуються на робочих місцях, що потребують цієї освіти); творча інтелігенція (вчені, письменники, художники, артисти та ін.);
за умовами життя: городяни; селяни; городяни-селяни (які проживають у системах розселення "місто-село");
за майновим становищем. Основним критерієм тут може бути рівень доходів на члена сім'ї у місяць, обсяги заощаджень, розміри власності на капітал та обсяги нерухомого майна;
за становищем у суспільстві: зайняті трудовою діяльністю у системі народного господарства; підприємці; рантьє; учні та студенти; непрацюючі пенсіонери; зайняті у домашньому і особистому господарстві; діти дошкільного віку; працездатні (дієздатні) особи, що не мають постійного заробітку чи пенсії; люмпенізоване населення. Соціальна структура суспільства зумовлює необхідність врахування у класифікації певних соціально-демографічних і маргінальних груп, а також здійснювати класифікацію населення за статтю та віком.
Нормативи життєвого рівня слід поділяти не лише за напрямами соціального розвитку, а й за функціональним призначенням у системі соціального управління; за рівнем застосування; за ступенем охоплення соціальних явищ; за кількісними параметрами. Нормативи прогнозно-орієнтовного характеру можуть бути загальнодержавними, регіональними і такими, що визначаються на рівні підприємств; загальними (комплексними) і частковими (локальними); мінімальними та оптимальними тощо.
Можна виділити також інші групи нормативів життєвого рівня. По-перше, рівневі, що виражають абсолютну чи відносну величину нормативної пропорції (відображені відповідно у натуральних показниках чи відсотках). Такі нормативи можуть мати чотири різновиди: точкові, при яких фактичне значення показника має дорівнювати величині відповідного нормативу без будь-яких істотних відхилень у той чи інший бік (наприклад, нормальна тривалість робочого дня або встановлена тривалість робочої відпустки тощо); інтервальні, коли фактичне значення показника має певну визначену нормативом межу (скажімо, "вилки" посадових окладів або допустимий інтервал нормативних вимог щодо професійної підготовки працівників тощо); максимальні, які означають, що фактичне значення показника не повинно перевищувати рівень, регламентований нормативом (скажімо, граничний рівень понаднормової роботи працюючого протягом року); мінімальні — коли фактичне значення показника не повинно бути меншим за встановлений норматив (наприклад, величину загального трудового стажу, потрібного для виходу на пенсію). По-друге, нормативи приросту, що характеризують пропорцію між приростами двох показників.
Системно-цільова спрямованість застосування нормативів життєвого рівня населення насамперед зумовлюється концепцією соціального розвитку держави, яка
передбачає визначення відповідних завдань, що стоять перед суспільством, та засоби їх досягнення. Забезпечення комплексності у реалізації концепції має передбачати охоплення нею таких напрямів: рівень життя населення, соціальна структура суспільства та спосіб життя.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 212 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |