Читайте также:
|
|
Епоха Відродження мала перехідний характер, і тому остаточний розрив з релігійними уявленнями Середньовіччя відбувся тільки в Новий час (ХУІ-ХІХ століття) - в епоху буржуазних революцій. Політичні ідеї, що лежали в основі буржуазної ідеології й зародилися ще в епоху Відродження, набули всебічного розвитку.
На початковому етапі періоду Нового часу провідну роль відігравали ідеї ліквідації обмежень, накладені феодальною державою на свободу індивіда. В цей час зароджується ідея природного права й ідея суспільного договору. Перші спроби створення таких теорій належать нідерландським мислителям Г. Гроцію та Б. Спінозі.
Ґрунтовного розвитку ці теорії набули в творах англійських мислителів Томаса Гоббса (15688-1679 рр.) і Дж. Локка (1632-1704 рр.).
Томас Гоббс обґрунтував своє вчення у філософській праці "Про громадянина" й трактаті "Левіафан". Держава, на думку Т. Гоббса, виникає на основі суспільного договору з часів додержавного існування людства, коли люди перебували в стані "війни всіх проти всіх". Держава була створена для встановлення миру. Тож люди, домовляючись про створення держави, добровільно віддали їй частину своєї свободи, натомість вимагаючи здійснення функцій охорони, миру й добробуту. Утворення держави, згідно з Т. Гоббсом, означало створення суспільства, організованого владою, котрій воно беззастережно підкорялося. Державна влада єдина та нічим не обмежена й діє безконтрольно. Відстоюючи теорію суспільного договору, Т. Гоббс аналізував і форму правління в державі - монархію та республіку. Надаючи перевагу абсолютній монархії, він вважав неприпустимим будь-який розподіл влади між державними органами.
Іншу концепцію природного права й суспільного договору запропонував Джон Локк у роботі "Два трактати про державне правління". Він вважав, що основними елементами природного права є особиста свобода громадян і підтримка та захист їхньої приватної власності. Суспільний договір, що відбирає частину прав людей на користь держави, не відміняє природних прав, а лише покладає на державу обов'язок захищати право приватної власності. Як тільки держава порушить цей договірний обов'язок, піддані звільняються від підпорядкування їй і мають право розірвати договір. Дж. Локк був прихильником конституційної монархії. Відстоюючи її доцільність, він першим висунув ідею про розподіл влади на законодавчу та виконавчу. Ця ідея стала підґрунтям доктрини буржуазного конституціоналізму.
Розвиток ліберальних соціальних політичних ідей продовжили мислителі французького просвітництва Ш. Мон-теск'є (1689-1756 рр.), Вольтер (1694-1778 рр.), Ж.-Ж. Руссо (1712-1778 рр.).
Шарль Монтеск'є в роботі "Про душу законів" розвинув ідею Дж. Локка про вплив не тільки кліматичних і географічних чинників на політичну сферу, але й соціальних. Головним внеском Ш. Монтеск'є в політичну теорію стало обгрунтування теорії розподілу влади на законодавчу, виконавчу та судову як гарантії безпеки громадян від свавілля керівнків і забезпечення громадянської свободи.
Жан-Жак Руссо, аналізуючи природу держави, дійшов висновку про те, що вона виникає з нерівності людей на основі суспільного договору. В основі держави, на думку Ж.-Ж. Руссо, лежить договір між людьми, завдяки якому вона за допомогою сили захищає особу та приватну власність кожного. Це вчення стало основою його теорії про демократію. Центральна ідея Ж.-Ж. Руссо полягла в тому, що влада в договірній державі повинна належати народу. Вимога народного суверенітету -основа політичного вчення Ж.-Ж. Руссо.
Вольтер же вважав своїм політичним ідеалом "освічену монархію", де освічений не лише правитель, але і його піддані. Суттєве значення в його діяльності мала боротьба проти клерикалізму. Наприкінці свого життя Вольтер дійшов висновку, що кращою формою існування є республіка.
Значний внесок у розвиток політичних ідей лібералізму зробили й німецькі мислителі.
Зокрема, Іммануїл Кант (1724-1804 рр.) у своїх роботах вказував, що кожна людина є абсолютною цінністю й не може бути засобом для досягнення будь-якої мети. Політика, згідно з ї. Кантом, повинна бути спрямована на досягнення гармонії цілей і засобів. Особлива увага в теорії І. Канта приділяється ролі правової держави, що є гарантом свободи особистості.
Георг Вільгельм Фрідріх Гегель (1770-1831 рр.) розвинув ідеї І. Канта про правову державу. У праці "Філософія права" він обґрунтував положення про те, що свобода особистості реалізується, насамперед, через власність. Свобода та приватна власність, згідно з Гегелем, неподільні. Також Г. Гегелю належить розробка поняття "громадянське суспільство". Саме громадянське суспільство не в змозі подолати бідність і соціальні суперечності, що породжуються матеріальними чинниками. Тож власність має набути закріплення законом. Г. Гегель стояв білії витоків розвитку теорії правової держави: в ній правовим шляхом досягається тотожність особливого й одиничного, а моральність отримує свою об'єктивність і дійсність як органічна цілісність.
Консервативна політична думка цієї епохи виникла як анти-буржуазна, феодально-антиклерикальна ідеологія, що протистояла ліберальним ідеалам свободи, розуму, рівності та прогресу, висунутих Французькою революцією 1789 р. Творці консервативної ідеології- англієць Е. Берк, французи Ж. де Местр і Л. де Бональд критикували ідеї природного права й суспільного договору. Вони називали наявні в суспільстві політичні інститути (сім'ю, державу) природними, а їх революційні руйнування — сатанинською справою.
Водночас із політичними ідеями, що обґрунтовували закономірність виникнення та розвитку капіталістичних відносин (лібералізм) і протилежними йому ідеями консерватизму, протягом декількох століть (XVI - першої половини XIX століть) розвивались ідеї утопічного соціалізму.
Засновники утопічного соціалізму Т. Мор, Т. Кампанелла, Ж. Мелье, А. Сен-Симон, Ш. Фур'є, Р. Оуен обґрунтували необхідність створення нового суспільства, заснованого на рівності всіх його членів, на колективній власності, обов'язковій праці для всіх і суспільному самоврядуванні. Соціалісти-утопісти зробили спробу створити проект ідеального суспільства та висловлювали ідеї про відміну держави й заміни її громадським самоврядуванням.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 95 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |