Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Раціоналістичне трактування політики у працях французьких просвітників

Читайте также:
  1. Гендерна асиметрія у сфері політики
  2. Державне регулювання конкуренції як “шостий” чинник конкурентного середовища. Основні елементи державної політики регулювання конкуренції в Україні.
  3. Концептуальні підходи до формування змісту навчальних програм для сучасних французьких колежів.
  4. Організація обліку на ДП ПАТ «Київхліб» «Фастівський хлібокомбінат» та коментар його облікової політики
  5. Особливості боргової політики ФРН.
  6. Політико-правові погляди французьких матеріалістів
  7. Поняття регіону, регіональної економіки та регіональної політики
  8. Пошуки нових теорій політики
  9. Раціоналістичне трактування політики у працях фран­цузьких просвітників.

УВАГА!

Ідеї Відродження сприяли руйнуванню феодально-релігійних уявлень і багато в чому об'єктивно відповідали потребам буржуазного суспільства, що народжувалося

Просвітництво - це широкий суспільний рух, який виник у другій половині XVIII ст. у Франції. Його мета полягала у критиці основ феодальної ідеології, релігійних забобонів, у боротьбі за віро­терпимість, свободу наукової та філософської думки. До про­відних просвітників відносяться Ш.-Л. Монтеск'є, Ж. Ж. Руссо, К. А. Гельвеція та ін.

Ш. -//. Монтеск'є (1689-1753pp.) виділяв три форми правління: республіку, монархію, деспотизм. Кожну форму правління, на його думку, характеризує певний розмір території держави: монархії - не­великі, республіки - середнього розміру, імперії - величезні. Республіці притаманні недостатньо ієрархізований порядок, поміркованість, за­конність, участь усіх у реалізації вищої влади. Монархія вирізняється ієрархічністю, диференціацією громадян, проте тут також була й по­міркованість та законність. Для деспотій характерна відчуженість грома­дян від шіади, беззаконня, страх перед сваволею правителя.

Ш.-Л. Монтеск'є відстоював необхідність поділу влади на зако­нодавчу, виконавчу, судову: одна влада має стримувати іншу, бо це є необхідна умова політичної свободи.

Справді, і в демократіях народ... робить, що хоче. Але полі­тична свобода полягає не в тому, щоб робити те, що хочеться. У державі, тобто суспільстві, де існують закони, свобода може полягати лише в тому, щоб мати можливість робити те, чого слід хотіти... і не бути зобов'язаним робити те, чого не слід хотіти... Свобода є право робити все, що не заборонено за­конами.

Шарль Луї Монтеск 'є

Ж.-Ж. Руссо (1712-1778 pp.) вважав, що держава покликана ви­конувати загальну волю; його ідеалом є республіканська форма правління. Оскільки народ є єдиним сувереном, то немає необхід­ності ділити владу на законодавчу та виконавчу гілки. Найваж­ливіші суспільні проблеми Ж.-Ж. Руссо пропонував розглядати на всенародних плебісцитах. Мислитель вважав шкідливим існування в державі різноманітних асоціативних утворень (партій, громадських організацій, церкви), бо вони ніби-то перешкоджають висловленню громадянами "головної загальної волі".

К. А. Гельвецій(17'15-1778 pp.) обгрунтував ідеї політичної свободи, рівності усіх перед законом, свободи слова, друку, думки, совісті. Виникнення держави та законів він пов'язував із існуванням суспільних інтересів. Держава повинна захищати інтереси більшості, "щастя народу". Його політичним ідеалом була федеративна республі­ка. Гельвецій першим висловив ідею про те, що індивідуальний інтерес є джерелом будь-якої діяльності. Йому належить авторство концепції ви­ховання як засобу переходу до розумного, справедливого суспільного ладу.

Я називаю урядом, або верховним управлінням, законне виконання функцій виконавчої влади, а правителем або володарем орган або людину, якій надана ця влада... Народні депутати не є й не ліожуть бути представниками народу, тііьки його комісарами: вони нічого не можуть постановляти остаточно; будь - який закон, якого народ не ратифікував осо­бисто, не дійсний; це навіть не закон...

Жан-Жак Руссо

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 85 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Сучасні політичні вчення Заходу | Структурний функціоналізм Толкотта ІІарсонса | Пошуки нових теорій політики | Структуралізм і постструктуралізм: Клод Леві-Строс, Мішель Фуко | Політична думка Стародавнього Сходу. | Загальна характеристика політичної думки епохи Відродження (Ренесансу). | Раціоналістичне трактування політики у працях фран­цузьких просвітників. | Розвиток світової політичної думки після 2-ї світової війни. | Давньогрецька політична думка | Римське право і політика |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав