Читайте также:
|
|
Давньоримська політична думка розвивалась під впливом давньогрецьких концепцій. Найвизначнішими її представниками були Цицерон та Сенека.
Цицерон (106 - 43 pp. до Р.Х.). Визначав державу, як справу надбання усього народу. Наголошував, що "народ - не будь-яке об'єднання людей, зібраних разом якимось чином, а об'єднання людей, пов'язаних між собою згодою в питаннях права та спільністю інтересів". Тобто держава є узгодженим правовим спілкуванням громадян.
Сенека (близько 4 р. до Р.Х. - 65 р. після Р.Х.). Відстоював ідею духовної свободи всіх людей незалежно від їх місця в суспільстві. Не заперечував проти рабства, але захищав людську гідність раба, закликав до гуманного ставлення до цієї верстви.
Політичні
погляди
Цицерона
визначав державу як справу, надбання народу;
держава є узгодженим правовим спілкуванням народу;
головна причина походження держави -вроджена потреба людей жити разом та необхідність охорони власності;
рабство зумовлено природою, рабський стан корисний;
істинний правитель - мудрий, справедливий, передбачливий, виважений, красномовний, обізнаний з ученням про державу, тямущий в основах права;
ідеальний громадянин - осягає істину, справедливість, добре працює і захищає вітчизну;
істинне право (природне право) - виникло задовго до держави, без втручання людей, повністю відповідає божественним настановам, поширюється на всіх без винятку індивідів, є постійним, вічним і незмінним;
сформулював принцип необхідності дотримання зобов 'язанъ за міжнародними договорами;
війна - вимушений стан, припустимий тільки у випадку безуспішності переговорів;
поділив війни на справедливі і несправедливі;
висунув протоідеї гуманізму, конституціоналізму, правової держави, поділу влад.
ІЗ. Політична думка Середньовіччя (V - XVI ст.ст.)
Політичні погляди впродовж цього значного періоду пройшли такі етапи:
1) раньофеодальний (кінець V - середина XI ст.ст.). На цьому етапі держави спочатку організовуються у великі, але слабо інтегровані монархії, але потім розпадаються на окремі політичні утворення;
2) етап розвитку феодального ладу (середина XI - кінець XV ст. ст.). Для нього характерні централізовані станово—представницькі монархії;
3) етап пізнього Середньовіччя (кінець XV — початок XVI ст. ст.). Державність характеризується переважно абсолютними монархіями.
Глибокий відбиток на розвиток політичної думки наклали християнство та римо-католицька церква. Впродовж усієї епохи Середньовіччя йшла жорстока боротьба між папством і світськими феодалами, монархами за керівну роль у суспільстві. Центральною проблемою політичної думки було питання про те, яка влада (організація) повинна бути пріоритетною: духовна (церква) чи світська (держава). За домінування церковної влади виступали Аврелій Августин (354 - 430 pp.), Тома Аквінський (1225 - 1274 pp.), а за пріоритет світської - М.Падуанський, В.Оккам (1285-1292 pp.), А. Данте (1265-1321 pp.).
——-—■— УВАГА!
З часом релігійна концепція політики втрачає панівне становище. Християнству не вдалося утримати її як світський придаток до релігії.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 141 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |