|
Методика викладання української мови як наука спирається на суміжні дисципліни: мовознавство, педагогіку, психологію, логіку.
Зміст матеріалу мови у середній школі визначається насамперед наукою про мову – мовознавство.Мовознавство розглядає мову як систему, важливими компонентами якої є звуки мови (фонеми), слово, словосполучення, речення, і ця дисципліна знаходить своє втілення в різноманітних способах висвітлення думок у формі усної або писемної мови. Дані мовознавства допомагають МУМ визначити зміст навчального предмета «Українська мова».
Педагогіка обґрунтовує зміст,суть процесу навчання та його принципи, методи і форми організації навчальної роботи, накреслює шляхи прискорення педагогічного процесу,визначає,які саме методи чи методичні прийоми можуть бути найбільш результативними в даному випадку.
МВУМ пов’язана з психологією,яка досліджує пізнавальні процеси взагалі – відчуття, уявлення, увагу, пам'ять, мислення, мову, а також їхній фізіологічний механізм. Допомагає глибше усвідомити психологію учнів,знайти для уроків мови оптимальні шляхи розвитку пізнавальних здібностей учнів.
Логіка розвиває мислення учнів,навчає їх здійснювати розумові операції, в результаті яких виникають основні форми мислення – поняття, судження, узагальнення, аналіз.
17.Принципи відбору змісту навчання української мови.
Відбір наукових знань, умінь та навичок, які забезпечують всебічний розвиток здібностей учнів, зумовлений освітніми і виховними завданнями школи. Виходячи з цих завдань, дидактика в питанні відбору навчального матеріалу притримується таких принципів:
міст освіти, зумовлений метою і завданнями виховання, має забезпечувати свідоме і активне засвоєння знань і трудових умінь, формування світогляду і норм суспільної поведінки, участь учнів у громадському житті і суспільно-корисній продуктивній праці.
2. Зміст освіти має забезпечувати зв’язок теорії з практикою, навчання з життям, з продуктивною працею.
3.Навчальний матеріал, що становить зміст освіти на певних етапах навчання, повинен бути доступним для даного віку учнів, відповідати рівневі їхнього розвитку. Відповідність змісту освіти віковим особливостям, рівневі розвитку і підготовці учнів дає їм можливість свідомо сприймати знання, брати активну участь, у навчально-виховному процесі.
4.Наступність освіти на різних етапах навчання, що забезпечує перехід учнів початкових класів у старші класи
5. Забезпечення принципу історизму в побудові курсу навчальних дисциплін, що вимагає включення до програми таких наукових даних, які розкривають явища і їх закономірності в русі. У процесі їх виникнення і розвитку.
6. Забезпечення єдності змісту освіти в усіх школах.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 157 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |