Читайте также:
|
|
За сферою охоплення:
За тривалістю дії:
За рівнем прийняття:
За способом обґрунтування:
За способом прийняття:
1. одноособові рішення;
2. колегіальні рішення — готуються групою фахівців, а приймає їх відповідна група менеджерів;
3. колективні рішення — приймаються загальними зборами, відповідним колективом.
За функціональним призначенням:
За змістом:
За характером дій:
За методами підготовки:
У процесі розробки й прийняття управлінських рішень використовують різні наукові методи, здебільшого це:
• методи моделювання;
• методи експертних оцінок.
Основою процесу моделювання є поняття моделі. Модель — це уявлення об'єкта системи чи ідеї в певній формі, яка є відмінною від самої цілісності, тобто це спрощене зображення певної життєвої або управлінської ситуації. Моделювання — це поки що єдиний систематизований спосіб побачити варіанти майбутнього і визначити потенційні наслідки альтернативних рішень, що дасть змогу об'єктивно їх порівняти.
Основними моделями в процесі прийняття управлінських рішень є:
1. Модель теорії ігор — метод моделювання оцінки впливу прийнятого рішення на конкурентів.
2. Модель теорії черг, або модель оптимального обслуговування, використовується для визначення оптимального числа каналів обслуговування з огляду на потреби в них.
3. Моделі управління запасами — використовують для визначення часу розміщення замовлень на ресурси та їх кількість, а також маси готової продукції на складах.
4. Модель лінійного програмування — застосовують для визначення оптимального способу розподілу дефіцитних ресурсів за наявності конкуруючих потреб.
5. Імітаційне моделювання — використовують у ситуаціях, занадто складних для математичних методів, на зразок лінійного програмування. Це може бути пов'язано з надмірно великим числом змінних, труднощами математичного аналізу визначених залежностей між змінними або високим рівнем невизначеності.
6. Економічний аналіз — охоплює майже всі методи оцінювання витрат і економічних вигід, а також відносної рентабельності діяльності підприємства. Типова «економічна» модель ґрунтується на аналізі беззбитковості, методі прийняття рішень з визначенням точки, у якій загальний дохід дорівнює сумарним витратам, тобто точки, у якій підприємство стає прибутковим.
7. Дерево рішень —вце схематичне подання проблеми прийняття рішень. Воно дає керівникові можливість урахувати різні напрями дій, співвіднести їх до фінансових результатів, скоригу-вати їх відповідно до приписаної їм імовірності, а потім порівняти альтернативи. Концепція очікуваного значення є невід'ємною частиною методу дерева рішень.
8. Прогнозування — це метод, у якому використовуються як накопичений досвід, так І поточні допущення щодо майбутнього з метою його визначення.
Методи експертних оцінок (використовують у питаннях, що не підлягають кількісному аналізу) полягають в отриманні відповідей спеціалістів на поставлені питання.
Процес підготовки експертного оцінювання включає:
• постановку проблеми, цілей і завдань;
• розробку процедури експертного оцінювання;
• перевірку компетентності експертів;
• проведення опитування експертів;
• обробку даних.
Дата добавления: 2015-01-05; просмотров: 121 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |