Читайте также:
|
|
Об’єкт та предмет економічної соціології. Поняття предмета соціології праці та управління. Основні категоріальні характеристики праці: «характер праці», «умови праці», «види праці». Суб’єктивні оцінки сфери праці: «ставлення до праці», «трудова адаптація», «соціально-психологічний клімат в колективі».
Л-1, с. 1216-258; Л-2, с. 229-240; Л-3, с. 30-36, 102-109; Л-5, с. 52-58.
Методичні вказівки
Соціології праці та управлінню, як одній з галузевих соціологічних теорій, належить особливе місце серед наук про працю і велике значення у підготовці різних фахівців, особливо менеджерів, економістів, інженерів. Вона виникла близько півтора сторіччя тому. Її основи були закладені всесвітньо відомими вченими (О.Конт, Е.Дюркгейм, М.Вебер).
Соціологія праці та управління - найбільш загальна із спеціальних соціологічних теорій, що мають предметами дослідження соціально-трудові відносини та процеси, соціальні інститути і спільності у сфері праці, закономірності, форми й методи цілеспрямованого впливу на них, тобто є соціологічною основою менеджменту.
Соціологія - одна із спеціальних соціологічних теорій, предметом вивчення якої є соціальні аспекти праці, тобто людський фактор, його функціонування в процесі праці.
Знаючи соціологію, студенти повинні уміти визначати предмет та суб'єкт вивчення соціології праці.
Вивчення закономірностей трудової діяльності людини з урахуванням того важливого місця, яке займає у суспільстві праця, свідчить про те, що багатосторонність різних аспектів її впливу на життя людей є предметом наук несоціологічного і соціологічного циклу.
Розглядаючи взаємозв'язок соціології праці та управління з іншими науками про працю, слід звернути особливу увагу на вивчення менеджерських методів і засобів праці, на роль менеджера у забезпеченні високих кінцевих результатів виробництва.
В результаті вивчення теми студенти повинні знати такі ключові поняття та терміни: соціологія праці та управління, соціально-трудові відносини, соціально-трудові процеси, соціальні спільності у сфері праці, соціальні інститути у сфері праці, соціальне управління, людський фактор, індустріальна, промислова та економічна соціологія, соціологія трудового колективу, менеджмент, соціальні аспекти менеджменту.
Питання для самоперевірки
1. Що вивчає соціологія праці та управління?
2. У чому специфіка соціально-трудових відносин?
3. Що таке соціально-трудові процеси?
4. У чому відмінність соціологічного підходу до вивчення праці від підходів інших наук?
5. Яка специфіка використання методологічних принципів і наукових доробок соціології праці та управління у менеджерській діяльності?
6. Обґрунтуйте необхідність зростання ролі соціології праці та управління в умовах переходу до ринкової економіки.
7. Які завдання соціології праці та управління?
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 193 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |