Читайте также:
|
|
Висновок: Психологія сьогодні досягла такого рівня свого розвитку, що являє собою розгалужену систему наукових дисциплін. При цьому внаслідок бурхливого розвитку психологічної науки кожні 4-5 років з'являються все нові напрямки.
Методи дослідження в психології
Психологія як наука має певні предмет і методи вивчення психічних явищ. Методи психологічного дослідження- сукупність засобів та прийомів вивчення фактів психічних явищ та проявів психічної діяльності. Методи психології доцільно розділити на дві групи:пізнавальні (дослідницькі) методи;методи активного впливу на людей.
Пізнавальні (дослідницькі) метод.До основних методів психології належить спостереження та експеримент.Ці методи називають емпіричними.
Метод спостереження передбачає пізнання індивідуальних особливостей психіки людини через вивчення їх поведінки.Особлиістю цього дослідження є те, що дослідження проводиться в природних життєвих умовах. Вміле спостереження за поведінкою дитини та дорослого дає можливість з високою вірогідністю робити висновки про їхні внутрішні, духовні особливості.
Спостереження може бути звичайним (бачення, слухання) та інструментальним, коли бачене й почуте в поведінці людини фіксується за допомогою фото-, кіноапарата або магнітофона. Інструментальне спостереження дає можливість документувати все, що спостерігається, а тому й глибше аналізувати, порівнювати.
Експеримент є одним з основних методів психології. Особливість його полягає в тому, що дослідник сам створює умови, за яких досліджуване явище виникає неодмінно й закономірно. При цьому дослідник дістає можливість чітко визначити чинники, які діяли в момент виникнення та перебігу досліджуваного явища, розкрити причини, що його зумовили, а також у разі потреби повторити дослід з метою нагромадження додаткових відомостей для обгрунтування одержаних результатів.
Розрізняють експерименти лабораторний та природний. Перший проводиться у спеціальних психологічних лабораторіях за допомогою відповідної апаратури, другий — у звичайних для піддослідного умовах діяльності. Природний експеримент, як і лабораторний, проводиться за певною програмою, але так, щоб учень не знав, що його досліджують, і розв’язував свої завдання спокійно, у звичному для нього темпі, з притаманними йому характерологічними особливостями і ставленням до навчальних, трудових, спортивних та інших доручень.
До додаткових методів належать: тести,бесіда,аналіз продуктивної діяльності,узагальнення незалежних характеристик, самооцінка.
Психологічні тести становлять собою певну систему завдань, надійність яких випробовується на певних вікових, професійних, соціальних групах і оцінюється та стандартизується за допомогою спеціального математичного аналізу.Розрізняють тести для вивчення інтелектуальних здібностей, рівня розумового розвитку особистості й тести успішності.
Бесіда — це цілеспрямована розмова з піддослідним з метою з’ясування уявлення або розуміння ним явищ природи та суспільства, наукових питань, взаємозалежностей, причин та наслідків, переконань, ідеалів, ідейної спрямованості.
Соціометричне дослідження, або метод вибору, застосовують для з’ясування взаємин у колективі, оцінних ставлень піддослідних до інших, віддавання переваги одним членам колективу чи групи перед іншими при виборі керівника, приятеля.
Метод узагальнення незалежних характеристик — це об’єднання та узагальнення даних багатьох спостережень, виконаних незалежно одне від одного в різний час, за різних умов та у різних видах діяльності.
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 159 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |