Читайте также:
|
|
Основними причинами виникнення втоми при виконанні тривалих вправ великої і помірної потужності постають чинники, пов’язані зі зниженням рівня енергозабезпечення працюючих м’язів (вичерпання внутрішньом’язових запасів глікогену, накопичення продуктів неповного окислення жирів, надмірне накопичення NH3 і ІМФ, розвиток гіпоглікемічного стану), а також порушення електрохімічного сполучення в працюючих м’язах і погіршення діяльності ЦНС в умовах вираженої гіпертермії, дегідратації і зсуву електролітного балансу організму. Таким чином, при виконанні тривалих вправ великої і помірної потужності причини, що призводять до виникнення втоми, носять комплексний характер.
Завдання№2
Згідно того, що в період відпочинку після роботи біохімічні зміни, які віникали у м язах і інших органах під час виконання врав поступово ліквідуються. Проаналізувати особливості загальної направленості біохімічних змін в організмі у період відновлення після фізичних навантажень.
Явище гетерохронності - процеси відновлення в період відпочинку після м’язової роботи протікають з різною швидкістю і завершуються в різний час. Швидше усього відновлюються резерви O2 і КрФ в м’язах, що працювали, потім внутрішньом’язові запаси глікогену і глікогену печінки і в останню чергу - резерви жирів і зруйновані при роботі білкові структури
. Відновлення внутрішньом’язових вуглеводних ресурсів після виконання протягом 20 хв виснажливої роботи відбувається таким чином - у фазі термінового відновлення (протягом першої години відпочинку після закінчення вправи) ступінь відновлення внутрішньом’язових вуглеводних ресурсів навіть в умовах дієти з високим змістом вуглеводів відносно невелика. Досягнення вираженої суперкомпенсації за вмістом глікогену в м’язах вимагає не менш 2-3 діб. Обмеження у вживанні вуглеводів у період відпочинку після роботи або введення режиму повного голодування в цей період негативно позначаються на темпах і абсолютних розмірах заповнення вуглеводних ресурсів. Для ресинтезу глікогену в м’язах після роботи можуть використовуватися як внутрішні субстрати, зокрема молочна кислота і глюкоза, що утворилася з речовин невуглеводної природи, так і додаткові кількості вуглеводів, які вводяться з їжею.
Інтенсивність протікання відновних процесів і терміни заповнення енергетичних запасів організму залежать від інтенсивності їх витрачання під час виконання вправи (правило Енгельгардта). Інтенсифікація процесів відновлення призводить до того, що в певний момент відпочинку після роботи запаси енергетичних речовин перевищують їх вихідний рівень. Це явище отримало назву суперкомпенсації, або надвідновлення.
Дане явище не тривке: після фази значного перевищення початкового рівня об’єм енергетичних речовин поступово повертається до норми. Чим більше витрата енергії при роботі, тим швидше відбувається ресинтез енергетичних речовин і тим значніше перевищення початкового рівня в фазі суперкомпенсації. Однак, необхідно зазначити, що це правило застосовне лише в обмежених межах. При виснажливій, надмірній роботі, пов’язаній з дуже великою витратою енергії і накопиченням продуктів розпаду, швидкість відновних процесів може знизитися, а фаза суперкомпенсації буде досягнута в більш пізні терміни і виражена в меншій мірі.
Тривалість фази суперкомпенсації залежить від загальної тривалості виконання роботи і глибини біохімічних зсувів, що викликані нею в організмі. Після потужної короткочасної роботи ця фаза наступає швидко і швидко завершується. Наприклад, при відновленні внутрішньом’язових запасів КрФ вона виявляється вже на 3-4-й хвилині відпочинку і завершується через 1,5-2 год після завершення вправи; відновлення АТФ відбувається ще швидше, оскільки здійснюється за рахунок енергії аеробного метаболізму. При виконанні тривалих вправ, коли має місце виражений ацидоз через посилення гліколізу в працюючих м’язах, суперкомпенсація КрФ наступає тільки через 12 хв після закінчення вправи і продовжується протягом декількох годин. Причини явища суперкомпенсації пов’язані з підвищенням концентрації гормонів анаболічної дії в період відпочинку після роботи і індукцією ними синтезу білків-ферментів, контролюючих процеси відновлення енергетичних ресурсів в скелетних м’язах.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 147 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |