Читайте также:
|
|
Економічна діяльність суспільства певним чином організована. Спосіб цієї організації називають економічною системою.
Економічна система - сукупність усіх економічних процесів, що відбуваються в суспільстві на основі діючих у ньому відносин власності і організаційних форм господарської діяльності.
Структурними елементами в будь-якій економічній системі виступають:
1. Продуктивні сили - включають предмети праці, засоби праці, науку, інформацію, робочу силу. Їх рівень визначається рівнем розвитку науки і техніки під впливом НТП, професійною та кваліфікаційною структурою робочої сили, науково-технічним потенціалом, розвитком інформаційних технологій тощо.
2. Соціально-економічні відносини, що ґрунтуються на певній формі власності на засоби виробництва. Власність характеризує відносини між людьми щодо присвоєння засобів і результатів виробництва. Відносини власності є визначальними у структурі економічної системи, оскільки вони зумовлюють соціально-економічну специфіку даного суспільства.
1) вони визначають, хто реально володіє, користується і розпоряджається засобами виробництва, на чию користь розподіляється суспільне багатство;
2) вони визначають поділ суспільства на класи і соціальні групи, лежать в основі диференціації суспільства на багатих, середніх і бідних, оскільки багатство розподіляється у відповідності до вкладених ресурсів, їх розмірів;
3) вони показують, хто має економічну владу і керує суспільством;
4) вони у значній мірі визначають систему економічних інтересів та специфіку економічних суперечностей, що виникають у різних господарських суб’єктів.
3. Техніко-економічні відносини, які визначаються рівнем розвитку техніки і технології та характеризують поділ праці і взаємовідносини людей у процесі виробництва. Вони є матеріально-речовим змістом виробництва і передбачають існування певних форм та методів організації праці на рівні окремих підприємств.
4. Організаційно-економічні відносини - це відносини, що стосуються встановлення ефективних форм організації економічних зв’язків між підприємствами, які проявляються у процесах спеціалізації, кооперації, комбінування, концентрації виробництва.
5. Господарський механізм - це сукупність форм, методів та систем управління господарством на макрорівні на основі використання економічних законів, економічних важелів, правових норм та інституційних утворень.
6. Тип економічних зв’язків між господарськими суб’єктами - показує, яким чином переважно встановлюються економічні зв’язків: або через систему цін і ринків, або через адміністративно встановлені структури, або через довгострокові угоди, що укладаються між партнерами.
Ці елементи у певній мірі присутні у кожній економічній системі. Їх специфіка якраз і визначає суть певного типу економічної системи.
Сучасна економічна теорія визначає два критерії приналежності до певного типу економічної системи:
1. Форма власності на засоби виробництва;
2. Спосіб координації дій економічних суб’єктів.
За цими критеріями виділяються такі типи економних систем: традиційна економіка; ринкова економіка вільної конкуренції; командна економічна система; змішана економічна система; перехідна економічна система.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 104 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |