Читайте также:
|
|
ФАКУЛЬТЕТ ПІДГОТОВКИ, ПЕРЕПІДГОТОВКИ ТА ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ ОРГАНІВ ПОДАТКОВОЇ МІЛЦІЇ
Кафедра організації ОРД
Прим №____
ЛЕКЦІЯ
з курсу "Психологія оперативно-розшукової діяльності"
ПСИХОЛОГІЧНИЙ ВПЛИВ НА ОСІБ, ЯКІ СТАНОВЛЯТЬ ОПЕРАТИВНИЙ ІНТЕРЕС
2 ГОДИНИ
Підготували: начальник кафедри організації ОРД, к.ю.н., доцент полковник податкової міліції Мулявка Д.Г.
Заступник начальника кафедри організації ОРД майор податкової міліції Забарний Б.Г.
Обговорено та схвалено на
засіданні кафедри організації ОРД
протокол №____ від "____"_________2010 р.
Ірпінь 2010 ЛІТЕРАТУРА
1. Варій М.Й. Психологія особистості: Навч. посібник.-Київ: ЦУЛ, 2008.-592 с.
2. Використання психологічних знань в оперативно-розшуковій діяльності. Монографія / О.Ф. Долженков, Г.Є. Запорожцева, А.П. Кіцул, Е.В. Рижков. – Одеса: НДРВВ ОІВС, 2001. – 231 с.
3. Гриценко В.В., Тарарухін С.А. Основи психології оперативно-розшукової діяльності: Науково-практичний посібник / За аг. ред. В.В. Гриценка. – Ірпінь. Національний університет державної податкової служби України, 2006. – 124 с. (С\Б)
4. Игошев К.Е. Типология личности преступника и мотивации преступного поведения - Горький 1974.
5. Запорожцева Г.Є. Психологічний аналіз та визначальні умови вдосконалення діяльності ДІМ. Дис.. канд. псих. наук. К. 1999
6. Кови С. Семь навыков лидера: Пер. с англ. - Минск: Вегапринт, 1996. - 448 с.
7. Психологія оперативного спілкування в діяльності оперативних підрозділів органів внутрішніх справ: Навчально-практичний посібник / Авт. кол.: Б.І. Бараненко, В.А. Глазков, О.С. Звонок та інш.; [За ред. чл.-кор. АПрН України, проф.. Е.О. Дидоренка]; МВС України, Луган. держ. ун-т внутр. справ. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2007. – 552 с. – Бібліогр.: С. 544-549.
8. Психологія оперативно-розшукової діяльності. Загальна частина: Навчальний посібник / За ред. Е.О. Дідоренка, Я.Ю. Кондрат’ева – Луганськ. – 2003. –272с.
9. Рыбаков В.И. Некоторые особенности психологии преступных групп - Хеpсон 1975, ДСП № 3625.
10. Cамсонов А.П. Психология преступных групп - Пермь 1990.
11. Чуфаровский Ю.В. Психология в оперативно-розыскной деятельности. -М.: Право и Закон, 1996. - 128с.
12. Чуфаровский Ю.В. Юридическая психология.: Учебное пособие. - М.: Право и Закон, 1997. - С. 6-31
13. Юридична психологія:Підручник/За заг. ред. Л.І. Казміренко, Є.М. Моісеєва.-Київ:КНТ,2007.-360 с. (З/Б)
14. Юридична психологія: Підруч. для студ. юрид. вищ. навч. закл. і фак-тів/В.Г. Андросюк, Л.І. Казміренко, Я.Ю. Кондратьєв та ін.; За заг. ред. Я.Ю. Кондратьєва.-Київ:Ін Юре,1999.-352 с. (З/Б)
ЗМІСТ
ВСТУП
Розробка проблем психологічного впливу дозволяє установити широке коло умов і факторів, що визначають ефективність діяльності по впливу на особистість, знаходити нові й удосконалювати уже відомі методи і прийоми, виявити і повідомити все краще, що накопичено в практичній діяльності по активізації людського фактора. Усе це дозволяє більш успішно вирішувати виховні задачі, формувати правильне ставлення до праці, соціальну активність і, що не менш важливо знаходити нові шляхи боротьби з негативними явищами в житті суспільства (злочинністю, пияцтвом).
Дуже велике наукове значення проблеми психологічного впливу. Її вивчення створює важливі передумови для дослідження ряду кардинальних питань сучасної психології.
У силу всіх цих обставин категорія «психологічний вплив» у даний час поряд з такими важливими психологічними категоріями, як діяльність, спілкування, соціальна перцепція, стає центром кристалізації теоретичних і прикладних даних, створених з розробкою способів ефективного впливу на людину, а також, що сприяє дослідженню широкого кола загальних психологічних проблем.
Важливим резервом удосконалювання діяльності співробітників правоохоронних органів є усе більш широке, кваліфіковане, науково і юридично обґрунтоване застосування методів психологічного впливу. У цьому зв'язку і варто розглянути основні напрямки застосування такого психологічного впливу. Психологічний вплив застосовується співробітниками правоохоронних органів у процесі попередження, розкриття і розслідування злочинів, здійснення виховної роботи з правопорушниками, у ході нейтралізації негативних явищ, що виникли в екстремальних ситуаціях, організаційно-управлінській діяльності.
Основними задачами співробітників податкової міліції у розкритті та розслідуванні злочинів є встановлення істини по фактам злочинів, виявлення усіх фактів і обставин, що мають відношення до правильного вирішення кримінальної справи. У центрі цієї діяльності знаходяться взаємини між особою, що здійснює розкриття і розслідування злочину, і приватниками карного процесу (підозрюваним, обвинувачуваним, свідком, потерпілим, понятими), а також - особами, що представляють оперативний інтерес. Ці взаємини регулюються насамперед юридично, тому що розкриття і розслідування здійснюється у формах встановлених законом. При цьому психологічний вплив застосовується для досягнення певних цілей.
По-перше, він використовується для того спонукати учасників процесу розкриття і розслідування злочинів до співробітництва у встановленні істини в справі (переконання слідчим осіб, що проходять у справі, у необхідності дати правдиві показання).
По-друге, перед особами здійснюючими розкриття і розслідування злочинів, нерідко виникає необхідність у наданні психологічної допомоги громадянам, що сприяють розкриттю і розслідуванню злочинів (заспокоювання потерпілого, сприяння свідку у відтворенні важливих для справи деталей).
По-третє, працівники правоохоронних органів нерідко самі виявляються об'єктами психологічного впливу, з боку деяких приватників карного процесу, особливо підозрюваного й обвинувачуваного. Вплив цих осіб на співробітників міліції може проявлятись у відвертій формі психологічної протидії, але може бути і тонким, замаскованим. співробітникам необхідні знання методів психологічного впливу, щоб розпізнати і нейтралізувати його.
Тому удосконалювання прийомів застосування методів психологічного впливу, підвищення психологічної підготовленості працівників правоохоронних органів є важливим резервом для підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів. Обов'язковою умовою застосування методів психологічного впливу є дотримання закону, моральних норм. Усе це зумовлює необхідність у розгляді загальних питань психологічного впливу, його сутності, принципів, механізмів.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 114 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |