Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Організація і стан охорони праці

Читайте также:
  1. А тепер – до праці!!! Бажаю успіху!!!
  2. А тепер – до праці!!! Бажаю успіху!!!
  3. АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ
  4. АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
  5. Аналіз загальних показників організації праці
  6. Аналіз небезпечних і шкідливих факторів умов праці в організації
  7. Аналіз умов праці
  8. Аналіз умов праці на робочому місці
  9. Аналіз умов праці у галузі за показниками шкідливості та небезпечності чинників
  10. Атестація робочих місць за умовами праці

 

Безпека життєдіяльності у виробничій сфері визначається станом та ефективністю управління охороною та безпекою праці. Незабезпечення охорони та безпеки праці на виробництві спричиняє втрату працездатності, здоров’я та життя працюючих, орієнтує зусилля суб’єктів управління на компенсацію наслідків впливу несприятливих умов праці, а не на профілактичну діяльність щодо їх попередження.

Охорона праці - це система правових у соціально-економічних, організаційно - технічних, санітарно - гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров я і працездатності людини в процесі праці.

Управління охороною праці на підприємстві є складовою, підсистемою загальної системи управління підприємством, оскільки лише за високого рівня охорони праці може бути
забезпечено ефективне виконання завдань, що постають перед підприємством, і досягнення найкращих економічних результатів.

Управління охороною праці забезпечує виконання таких функцій:

― організацію й координацію робіт з охорони праці;

― контроль стану охорони праці;

― облік, аналіз та оцінку показників стану умов і безпеки праці;

― планування та фінансування робіт з охорони праці;

― стимулювання забезпечення високого рівня охорони праці.

Важливе значення має створення системи управління охороною праці. Система управління охороною праці конкретного підприємства повинна розроблятися з урахуванням особливостей його виробничої діяльності і вписуватися в існуючу структуру й схему управління підприємством у цілому.

Регулювання суспільних відносин, які виникають при реалізації заходів щодо створення безпечних для здоров’я умов праці у сільськогосподарських та інших підприємствах АПК здійснюється за допомогою законодавчих та інших нормативних актів загального і спеціального призначення:

Закон України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р.

Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 р. № 1264-ХІІ

Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 р. № 4004-ХІІ.

Законом України «Основи законодавства України «Про охорону здоров’я» від 19 листопада 1992 р. № 2801-ХІІ

Законом України «Про пожежну безпеку» № 3747-ХІІ від 17 грудня 1993р.

Закон України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини» від 23 грудня 1997 р. № 771/97-ВР

Закон України «Про захист людини від іонізуючих випромінювань» від 14 січня 1998 р. № 15/98-ВР

Закон України «Про цивільну оборону України» № 2974-ХІІ від 3 лютого 1993 р.

До основних законів щодо охорони праці відносять і такі:
Кодекс Законів про працю України (в редакції від 28 лютого 1995 р.), Закони України «Про підприємства вУкраїні», Господарський кодекс України «Про колективні сільськогосподарські підприємства», «Про селянські (фермерські) господарства», «Про пестициди і агрохімікати» від 2 березня 1995 р., «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 р., «Про пожарну безпеку» від 17 грудня 1993 р.,Закон України «Про загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами» від 14 вересня 2000 р. № 1947-ІІІ; Закон України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної або небезпечної продукції» від 14 січня 2000 р. № 1393-ХІV; Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 6 квітня 2000 р. № 1644-ІІІ [23, с.165].

Із врахуванням специфіки сільськогосподарського виробництва загальні вимоги названих законодавчих актів конкретизуються у спеціальних (галузевих) нормативних актах, а саме:

а) Правила техніки безпеки при роботі на тракторах, сільськогосподарських і спеціалізованих машинах від 24 жовтня 1969 р., які регламентують організацію роботи по охороні праці, обовязки і відповідальність посадових осіб, вимогитехніки безпеки при виконанні механізованих робіт, зокрема спеціалізованих сільськогосподарських, а також вимоги, що ставляться до технічного стану машин, підготовки машинно-тракторного агрегату для його роботи, пожежної безпеки, тощо.

б) Правила техніки безпеки у тваринництві від 16 травня 1969 р., в яких перераховуються обовязки посадових осіб по техніці безпеки і виробничій санітарії у тваринництві, передбачається проведення заходів по благоустрою території ферм,будівництву й обладнанню тваринницьких приміщень, ви-кладаються правила техніки безпеки при роботі з сільськогосподарськими тваринами та при обслуговуванні машин і обладнання, що використовується у тваринництві.

в) Правила техніки безпеки при виконанні ремонтних робіт у державних підприємствах і організаціях Мінсільгосппроду України і колгоспах від 8 червня 1970 р.

г) Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів і правила техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів, затверджені Держенергонаглядом України 12 квітня 1969р.

д) Порядок одержання дозволу (свідоцтва) на право роботи, повязаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням і торгівлею пестицидами і агрохімікатами, затверджений постановою кабінету Міністрів України від 18 вересня 1995 р.

До системи нормативних актів, що забезпечують належні умови праці у сільськогосподарських та інших підприємствах АПК можна віднести також локальні нормативні акти, які приймаються органами управління сільськогосподарських підприємств. Серед цих актів, які діють також і в СГПП «Случ», можна назвати такі:

1. Положення про систему управління охороною праці на підприємстві.

2. Положення про службу охорони праці підприємства.

3. Положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці.

4. Наказ про порядок атестації робочих місць щодо їх відповідності нормативним актам про охорону праці.

5. Інструкції з охорони праці для працюючих за професіями і видами робіт.

6. Наказ про організацію видачі безкоштовно молока або інших рівноцінних харчових продуктів працівникам підприємства, зайнятим на роботах з шкідливими умовами.

7. Наказ про порядок забезпечення працівників підприємства спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, організацію належного зберігання та утримання цих засобів.

8. Статут.

9. Пам’ятки та інші посібники по техніці безпеки і виробничій санітарії тощо.

Чинне законодавство про охорону праці поширюється на всіх працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, в тому числі з окремими (приватними) роботодавцями, селянськими (фермерськими) господарствами членів кооперативів, працівників орендних підприємств тощо.

У колективному договорі (угоді, трудовому договорі) сторони передбачають забезпечення працівникам соціальних гарантій у галузі охорони праці на рівні, не нижчому за передбачений законодавством, їх обов’язки, а також комплексні заходи щодо досяг­нення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійним захворюванням і аваріям.

В розділі 6 «Охорона праці працівників підприємства» даного договору вказано, що власник зобов’язується видавати працюючим безкоштовно спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту, створити на підприємстві фонд охорони праці в сумі 15 тис.грн., провести в строк до 1 травня атестацію робочих місць з умов праці та інше.

Однією з основних складових системи управління охороною праці є контроль за охороною праці, і від того, наскільки він чітко виконується, залежить стан охорони праці на підприємстві. Зміст функції контролю полягає у перевірці стану умов праці, виявленні відхилень від вимог законодавства про працю, від стандартів безпеки праці, правил і норм охорони праці, рішень директивних органів, а також у перевірці виконання службами й підрозділами своїх обов’язків у сфері охорони праці.

Оскільки на підприємстві уже досить тривалий час відбувається скорочення чисельності працівників, то й штат відділу охорони праці також скоротився. У СГПП «Случ» кількість працівників служби охорони праці становить 1 особа – начальник відділу охорони праці та техніки безпеки Корінець Микола Павлович. Заступники начальника відділу суміщають свої основні посади з роботою, пов’язаною з охороною праці.

Аналіз стану охорони праці на підприємстві виконується з метою виявлення причин і факторів незадовільного стану безпеки виробництва, які найбільше впливають на результати діяльності підприємства й на визначення заходів щодо поліпшення умов та охорони праці.

Оснащеність сільського господарства технікою, електрифікація, механізація, а також хімізація виробництва докорінно змінила умови і характер праці на селі, разом з тим ставляться підвищенні вимоги до організації безпеки праці на виробництві.

В СГПП «Случ» як і в усіх сільськогосподарських підприємствах існують деякі труднощі роботи членів господарства, інколи доводиться працювати в умовах, що не відповідають нормам виробничої санітарії, а це негативно впливає на безпеку працюючих, на продуктивність їх праці.

Умови праці на виробництві диференціюються залежно від фактично визначених рівнів факторів виробничого середовища порівняно із санітарними нормами, правилами, гігієнічними нормативами, а також з урахуванням можливого шкідливого впливу їх на стан здоров’я працюючих.

Аналіз умов праці робітників тваринницьких ферм показав, що з впровадженням автоматизації і механізації основних виробничих процесів різко знизилось застосування ручної праці, покращився мікроклімат тваринницьких приміщень.

На тваринницькій фермі в господарстві несприятливий вплив на працюючих здійснює підвищений рівень шуму, який в основному створюється при роботі обладнання, підвищена вологість повітря, загазованість приміщень, недостатня освітленість увечері та в ранні часи. Все це впливає на продуктивність праці працівників ферми.

В СГПП «Случ» питанню охорони праці приділяється велика увага. Безперервно покращуються умови праці, із року в рік підвищується рівень механізації виробничих процесів.

З метою визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання галузі економіки та види робіт диференціюються за классами професійного ризику виробництва. СГПП «Случ» належить до 22 класу професійного ризику виробництва. Відповідно до цього розмір єдиного внеску на соціальне страхування становить 37,19%.

Суми єдиного внеску розподіляються за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування пропорційно до сум єдиного внеску (у відсотках). Зокрема розмір страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювання які спричинили втрату працездатності становить 2,9309%.

На стаціонарних робочих місцях господарства відсутні гардеробні, а для них відведені кімнати, які не відповідають санітарним нормам. Кількість умивальників в ремонтній майстерні, тракторних бригадах не відповідає нормам, тепла вода до них не подається, відсутні миючі засоби. В цілому в господарстві санітарно-побутові приміщення не відповідають гігієнічним нормам.

Заступник керівника підприємства з постачання забезпечує працівників засобами індивідуального і колективного захисту, миючими знешкоджувальними засобами, засобами протипожежного захисту.

Розглянемо як у СГПП «Случ» фінансуються заходи по охороні праці (табл. 4.1.).

Таблиця 4.1.

Витрати на охорону праці в СГПП «Случ» у 2009-2011рр., грн.

Заходи та засоби з охорони праці 2009 р. 2010 р. 2011 р.
план факт план факт план факт
Приведення основних фондів у відповідність з вимогами НПАОП            
Приведення рівнів небезпечних і шкідливих виробничих факторів на робочих місцях до вимог НПАОП            
Проведення атестації робочих місць            
Проведення навчання і перевірки знань з питань ОП            
Надання пільг і компенсацій працюючим у важких і шкідливих умовах праці            
Відшкодування потерпілим втрат внаслідок травм і професійних захворювань            
Забезпечення працівників спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту            
Проведення медичного огляду працівників            
Надання працівникам спеціального харчування            
Ліквідація наслідків аварії та нещасних випадків на виробництві            
Попередження та профілактика травматизму і професійних захворювань            
Сплата штрафів та інші відшкодування            

 

Аналізуючи дану таблицю, потрібно відмітити, що з кожним роком підприємство намагається виділити на заходи по охороні праці все більше коштів. Витрати на фінансування заходів з охорони праці у 2011 році порівняно із 2009 роком зросли на 6888 грн. або на 46,4%.

Розглянемо стан виробничого травматизму уСГПП «Случ» в таблиці 4.2.

З даних таблиці бачимо, що у 2011 р. порівняно з 2009 р. показник частоти травматизму зменшився на 103.

Таблиця 4.2.

Стан виробничого травматизму у СГПП «Случ» у 2009- 2011 рр.

Показник Рік Абсолютне відхилення 2011 р. до 2009 р. (+/-)
     
Середня чисельність працівників, чол.       -49
Число потерпілих з втратою працездатності більше одного дня, чол.       -29
Показник частоти травматизму 240,7 218,4 137,7 -103,0
Показник важкості травматизму 8,5 8,1 7,6 -0,9
Показник втрат 2046,0 1769,0 1046,5 -999,5

 

Тобто, в досліджуваному підприємстві чисельність травм в розрахунку 1000 чол. працюючих зменшилася від 240,7 чол. до 137,7 чол.

Динаміка випадків травматизму та випадків захворюваності у підприємстві зводиться до мінімуму за рахунок фінансування заходів з охорони праці.

 




Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 107 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.011 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав