Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Новий час

Читайте также:
  1. Глава 6. ІСУСА ВЕДУТЬ ДО ПИЛАТА. БИЧУВАННЯ І ТЕРНОВИЙ ВІНЕЦЬ
  2. І. “Новий час” як історична епоха
  3. Обґрунтування експериментально-досвідного походження знання у гносеології Нового часу. Ф. Бекон "Новий Органон".
  4. Право на майновий пай у колективному сільськогосподарському
  5. Простір новий і старий
  6. Терміновий гонець
  7. Трансформація християнської віри-надії в Новий час
  8. Час новий і старий

З другої половини XVII століття політичні ідеї буржуазії одержують своє всебічне опра­цювання як системи ідеологій, що створю­ють нову картину світу. Політична думка в інтегрованій формі знайшла своє вираження в межах цінностей і теоретичних побудувань лібералізму, консерватизму і утопічного соціалізму. Вона визначала природу держави, її взаємовідносини з особистістю і суспільством, виявляла оптимальні політико-організаційні та конституційно-правові норми стабільного правління.

Політична теорія лібералізму стала історично першою фор­мою ідеології, у своїх теоретичних конструкціях вона виходила з цінностей природного права, суверенітету особистості та ідеї об­меженого втручання держави в життя громадян. Реалізація ідеалу вільної особистості передбачала існування механізму, спромож­ного забезпечити здійснення природних і невід'ємних прав особистості. Лібералізм зробив ставку на державу як інструмент втілення своєї основної соціальної концепції. Природа і зміст дер­жави розглядались у контексті суспільного договору, який укла­дено вільними громадянами для захисту і найбільш повної реалізації їх природних прав.

Порівняємо політичні погляди двох англійських мислителів, що дали класичний приклад різних підходів до усвідомлення дер­жави такого роду.

Т. Гоббс (1588-1679) у праці «Левіафан, або Матерія, форма і влада держави церковної і громадянської» розглядає додержавне існування людства як «війну всіх проти всіх», оскільки егоїстична природа людини вимагає реалізації «права на все», на шкоду один одному.

Д. Локк (1632-1704) в опусі «Два трактати про державне правління» виходить з того, що в природному стані такої війни

немає, але немає и органів, здатних неупереджено розв язувати виникаючі конфлікти. Безвладдя і невпорядкованість життя в до-державний період примушує людей шукати вихід із такої ситуації.

Т. Гоббс вважав, що люди, спонукувані емоцією страху, повністю відмовляються від своїх прав і створюють державу шляхом укла­дання суспільної угоди, щоб безумовно підкоритися її абсолютній владі (Левіафану).

Д. Локк, навпаки, стверджує, що люди лише частково делегу­ють свої права договірній державі, обмежують її владу, надають їй мінімальних повноважень і зберігають за собою право на індивідуальні «особливості». За Локком особисті права є пріори­тетними відносно колективних обов'язків, а держава правовим шляхом гарантує громадянам «життя, власність і свободу» (це відома Локкова формула «троїстих прав людини»).

У Т. Гоббса держава є машиною, що забезпечує «збереження» людей без урахування їх особистих інтересів: індивіди втрачають можливість змінити обрану ними форму правління і звільнитись з-під дії верховної влади, протестувати проти рішень одноосібного суверена. Орієнтація Гоббса на утвердження «залізного» держав­ного порядку була набагато сильнішою від ідеї правової держави.

Д. Локк був прибічником правової державності і трактував загальну користь у державному стані двобічно - як переваги інтеграції індивідуальних зусиль і правових гарантій держави. З метою запобігти можливості поглинання суспільства та індивіда державою він висунув ідею розподілу влади на законодавчу та виконавчу. Ця ідея стала підґрунтям доктрини буржуазного конституціоналізму.

У Т. Гоббса благо народу - вищий закон і обов'язок для суве­рена, але сам суверен виглядає як універсальний механізм, що спирається на фізичну силу. Право народу на повстання проти суверена - надто мала компенсація відсутності правових гарантій.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 74 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВИ В КРАЇНАХ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ 4 страница | ПРОБЛЕМИ ДЕРЖАВИ В КРАЇНАХ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ 5 страница | Политические идеи античности | Мислителі Стародавньої Греції про політику, право і державу | Платон про державу і політику | Політична концепція Арістотеля | Узагальнене бачення творчості Платона і Арістотеля | ЕВОЛЮЦІЯ ЗАХІДНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ | Античність | Політична думка Середньовіччя |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав