Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Психологія прийняття рішення судом

Читайте также:
  1. Алгоритм вирішення задачі
  2. Безпосередня демократія - це здійснення влади самим народом шляхом голосування або шляхом підтримки пропозицій (ініціатив), внаслідок яких можуть бути прийняті владні рішення.
  3. В.Г. Афанасьєв називає наступні основні управлінські функції: вироблення і ухвалення управлінського рішення; організація; регулювання і корегування; облік і контроль.
  4. Вид виправно-трудової установи з відповідним режимом, в якому засуджені відбувають покарання, визначався судом.
  5. Визнання та виконання міжнародного комерційного арбітраж­но­го рішення
  6. Визначення початкового рішення транспортної задачі.
  7. Визначте причини прийняття християнства.
  8. Відносини адвоката з судом та іншими учасниками судового процесу
  9. Відповідальність за прийняте рішення та його виконання.
  10. Вопрос: Изменение установленного судом размера алиментов и освобождение от их уплаты. Прекращение алиментных обязательств.

 

У психології прийняття рішення розглядається як вольовий акт формування дії, спрямованої на досягнення мети. Процес прийняття рішень засновано на переконаності діяти відповідним чином. Склад­ність прийняття рішень може бути пов'язана зі ступенем невизначе­ності ситуації, що припускає настання неоднозначних наслідків – позитивних чи негативних.

Прийняття рішень судом має грунтуватися на внутрішньому переко­нанні. Зокрема, у кримінально-процесуальному законодавстві встановле­но, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунту­ється на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин спра­ви в їх сукупності, керуючись законом (ст. 323 КПК України). Таке пере­конання становить усвідомлену потребу особи, використання нею власних думок, поглядів і знань. При прийнятті рішень на основі внутрішнього переконання не допускається жодних сумнівів. Існує правило, згідно з яким сумніви тлумачаться на користь обвинуваченого (підсудного).

Внутрішнє переконання пов’язане з правосвідомістю судді. Право­свідомість розглядається як форма суспільної свідомості, що поєднує систему поглядів, ідей, уявлень, теорій, а також почуттів, емоцій і пере­живань, які визначають ставлення людей до правової системи. У структу­рі правосвідомості виділяються сторони: світоглядна, або інтелектуальна (погляди, ідеї, теорії); психологічна (почуття, емоції, переживання); поведінкова (правомірна поведінка, правова активність, правопорушення тощо, які характеризують фактичну реакцію людини на функціонування елементів правової системи). Суддя є представником конкретного сус­пільства на певному етапі його розвитку. Правосвідомість судді багато у чому визначається устоями самого суспільства, умовами життя людей, традиціями. Саме з цим пов’язана заборона щодо можливої належності суддів до політичних партій і профспілок.

Специфіка правосвідомості суддів полягає в такому:

1) правосвідомість суддів характеризується ціле­спрямованістю, прагненням установити об’єктивну істину;

2) пов’язана з усвідомленням права та обов'язку ухвалювати і обґрунтовувати рішення у справі;

3) ґрунтується на впевненості у своїй незалежності і самостій­ності;

4) виходить з необхідності брати на себе всю повноту відповідаль­ності за законність, обгрунтованість і справедливість кожного зі складових вироку рішень і усього вироку в цілому.

При прийнятті рішення суддею повніші бути виключені сторонні, сугестивні впливи. Тому суддям законодавчо забороняється вступати в будь-які стосунки на цій стадії. Так, вирок постановляється в окре­мому приміщенні нарадчій кімнаті, існує таємниця наради суддів. Під час наради і постановленій вироку в нарадчій кімнаті можуть бути лише судді, які входять до складу суду в певній справі. Присут­ність у нарадчій кімнаті запасних суддів або секретаря судового засі­дання та інших осіб не допускається (ст. 322 КПК України).

Існують певні психологічні особливості при прийнятті рішень скла­дом суду під час колегіального обговорення. Тут слід пам'ятати про такі психологічні явища, як конформізм і сугестія. У будь-якому разі судді піддаються груповій поведінці, виливу лідера. Тому необхідні про­цесуальні гарантії при прийнятті рішень. Кримінально-процесуальний закон містить перелік питань, що вирішуються судом при постановлен-ні вироку (ст. 324 КПК України). При цьому головуючий повинен ста­вити кожне питання в такій формі, аби на нього можна було дати тільки позитивну або негативну відповідь. При вирішенні кожного окремого питання ніхто з суддів не має права утримуватися від голосування. Голо­вуючий голосує останнім. Усі питання вирішуються простою більшістю голосів (ст. 325 КПК України). Йдеться про формування власної думки суддів та усунення будь-яких сторонніх впливів. Кожен член суддівської колегії може мати свою позицію, висловити особливу думку. Так, суддя, який залишився в меншості, має право ви­класти свою окрему думку, яка приєднується до справи, але оголошенню не підлягає (ст. 339 КПК України). Окрема думка – це позиція судді або народного засідателя (викладена письмово), не згодного з рішенням чи вироком суду. Така думка може бути зі справи в цілому або з окремих питань, що вирішуються судом при винесенні рішення, вироку, ухвали.

 

 




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 76 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав