Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тема 9. Управління ризиками в проектах

Читайте также:
  1. Адміністративні методи -це сукупність прийомів, впливів, за­снованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  2. Аналіз показників ефективності управління виробничими запасами на підприємстві
  3. Антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.
  4. Банк Англії, його утворення, організація і управління, роль і функції
  5. Бюрократичні структури управління.
  6. В дипломных проектах
  7. В) проявляється в спроможності державної влади впливати на поведінку та діяльність людей, підкоряти їх собі з метою управління суспільними справами.
  8. В) проявляється в спроможності державної влади впливати на поведінку та діяльність людей, підкоряти їх собі з метою управління суспільними справами.
  9. Вдосконалення методики економічного обґрунтування механізму управління на підприємстві
  10. Визначення сукупності реалізованих принципів управління

 

 

Невизначеність, що пов’язана з можливістю виникнення в ході реалізації проекту несприятливих умов, ситуацій та наслідків називається ризиком.

Під невизначеністю розуміють відсутність повної та достовірної інформації про умови реалізації проекту.

Управління ризиком – це процес реагування на події та зміни ризиків в процесі виконання проекту.

За джерелами виникнення ризики класифікуються на: політичні; господарські; форс-мажорні.

Політичні ризики обумовлені: ризиком зміни державного устрою, частими змінами уряду; нестабільністю політичної влади; неадекватністю політичних рішень.

Господарський ризик - загроза, безпека виникнення збитків в будь-яких видах діяльності, пов’язаних з виробництвом продукції, товарів, послуг та їх реалізацією, товарно-грошовими та фінансовими операціями, комерційною діяльністю, здійсненням соціально-економічних та науково-технічних програм.

Форс-мажорні обставини включають: ризики землетрусу, повені, бурі, урагану та інших стихійних лих; ризики виникнення міжнаціональних конфліктів; ризик втрати майна при пожежі.

Класифікація ризиків. З огляду на причини виникнення проектні ризики бувають зовнішні та внутрішні, передбачувані та непередбачувані.

Виходячи із природи ризику в інвестиційних проектах пов'язаних з реальним інвестуванням рекомендується аналізувати існування таких ризиків: 1) техніко-технологічні, 2) маркетингові, 3) фінансові, 4) ризики частки проекту, 5) військово-політичні, 6) юридичні, 7) екологічні, 8) будівельні, ризик обставин нездоланної сили, 9) соціальні, 10) специфічні.

За ступенем дії на результати проекту: 1) допустимий ризик - пов'язаний з можливістю втрати частини прибутку, 2) критичний ризик - пов'язаний із загрозою певної втрати виручки від реалізації, 3) катастрофічний ризик - пов'язаний із втратою капіталу і банкрутством.

За ознакою реалізації: 1) реалізовані ризики - несприятливі для підприємства події, що здійснились і наслідком яких може бути погіршення його діяльності; 2) нереалізовані ризики - ризики, що не мали місця всупереч очікуванням.

За сферою виникнення: 1) виробничий (операційний); 2) ризик ліквідності (неплатоспроможності);3) ринковий; 4) кредитний; 5) інформаційний; 6) правовий (юридичний); 7) форс-мажорний; 8) стратегічний; 9) ризик репутації.

За причиною виникнення: 1) систематичний (ринковий) - ризик, який викликаний макроекономічними процесами, 2) несистематичний - ризик, який залежить безпосередньо від проекту.

За підходом до оцінювання ризиків: 1) одиничний - ризик проекту, що розглядається ізольовано і поза зв'язками з іншими проектами в портфельній програмі підприємства, 2) внутрішньофірмовий - ризик проекту, що розглядається в його зв'язку з іншими проектами в портфельній програмі, 3) ринковий - ризик проекту, що розглядається в контексті диверсифікації капіталу підприємства.

За стадією життєвого циклу проекту: 1) ризики передінвестиційної фази (невірна оцінка прогнозів проекту, помилка у виборі ставки дисконтування), 2) ризики інвестиційної фази (затримка у фінансуванні, постачанні, некомпетентність персоналу, перевищення темпів і вартості виконання робіт), 3) ризики експлуатаційної фази (зниження цін на продукцію, попиту, підвищення цін на сировину, зниження купівельної спроможності).

За можливістю запобігання: 1) ризики, яким можна запобігти, 2) ризики, яким не можна запобігати - ризики, яким не можна запобігати вказаними методами, їх можна лише застрахувати, 3) ризики, яким можна частково запобігти - ризики, реалізації яких можна частково запобігти вказаними методами.

Аналіз ризиків поділяють на два види: кількісний та якісний.

Кількісний аналіз ризику повинен дати можливість визначити число та розміри окремих ризиків та ризику проекту в цілому.

Якісний аналіз визначає фактори, межі та види ризиків.

Для аналізу ризику використовують:

- метод аналогії, який передбачає використання даних по інших проектах, які вже виконані;

- метод експертних оцінок,, стосовно підприємницьких проектів може бути реалізований шляхом вивчення думок досвідчених керівників та спеціалістів;

- розрахунково-аналітичний метод, базується на теоретичних уявленнях, хоча прикладна теорія ризику добре розроблена лише для страхового та грального ризику;

- статистичний метод, для визначення очікуваної тривалості кожної роботи та проекту в цілому

Метод дерева рішень - це метод аналізу ризиків, який дозволяє графічно представити варіанти розвитку подій за проектом і пов'язати їх між собою.

Економіко-статистичний метод (імовірнісний) - кількісний підхід до оцінки ризику базується на тому, що невизначеність буває статистичною, коли можна визначити імовірність появи даних подій та нестатичний - коли імовірність встановлюється експертом.

Аналіз чутливості реагування. Метод ЧТВ базується на методології дисконтування грошових потоків.

1. Знаходимо теперішню вартість кожного грошового потоку, включаючи як прибутки, так і витрати, дисконтовану на вартість капіталу.

2. Сумуємо ці дисконтовані грошові потоки і отриманий результат визначимо як чисту теперішню вартість проекту. Якщо ЧТВ>0, то проект доцільно прийняти. У протилежному випадку від нього слід відмовитись. Якщо ми маємо два проекти, що виключають один одного, то перевага віддається проекту з більшим значенням ЧТВ (Net Present Value).

,де ‑ очікувані чисті грошові потоки у період t; k – вартість капіталу проекту; t – порядковий номер розрахунку; n –кількість років.

Аналіз сценаріїв - це техніка аналізу ризиків, яка враховує залежність чутливості чистої теперішньої вартості проекту від вхідних змінних і функції розподілу цих вхідних змінних.

Імітаційний метод Монте-Карло - є інтеграцією методів аналізу чутливості і аналізу сценаріїв на базі теорії ймовірностей, результатом чого виступає розподіл можливих ймовірностей в результаті проекту. Основний принцип, що лежить в основі методу, полягає в такому: реальні статистичні дані замінюються даними, здобутими на основі вибірки з чисел, які підкоряються тим самим законам розподілу, що й реальні.

Визначення точки беззбитковості. Даний показник характеризує обсяг продажу, при якому виручка від реалізації продукції збігається з витратами виробництва. Показник розраховується як на основі графічного методу, так і за математичною формулою. При визначенні даного показника витрати на виробництво продукції поділяються на умовно-постійні (Вп) та змінні (Вз). Відповідно, точка беззбитковості визначається за формулою: О = Вп / Ц-Вз, (де О-точка беззбитковості, од.; Вп-постійні витрати (не змінюються при зміні обсягу виробництва) на всю програму проекту, грн.;Ц-ціна одиниці продукції, грн.; Вз-витрати змінні (змінюються прямо пропорційно обсягу виробництва) на од., грн.

Дерево рішень. Для побудови "дерева рішень" аналітик визначає склад і тривалість фаз життєвого циклу проекту; виділяє ключові події, які можуть вплинути на подальший розвиток проекту, та можливий час їх настання; аналітик обирає всі можливі рішення, які можуть бути прийнятими в результаті настання кожної із подій, та визначає ймовірність кожного із них. Останнім етапом аналізу даних для побудови "дерева рішень" є встановлення вартості кожного етапу здійснення проекту (вартості робіт між ключовими подіями) в поточних цінах. На основі даних будується "дерево рішень". Його вузли представляють ключові події, а стрілки, що їх поєднують, — перелік робіт по реалізації проекту.

Метод "Монте-Карло". Цей метод базується на використанні імітаційних моделей, які дозволяють створити певну кількість сценаріїв, що узгоджуються із заданими обмеженнями по конкретному проекту.

Існують такі групи методів зниження ризиків:

-технічні методи, засновані на впровадженні різних технічних заходів;

-правові методи, такі, як: страхування, застава, завдаток тощо;

-організаційно-економічні методи включають комплекс заходів, направлених на попередження втрат від ризику у випадках виникнення несприятливих обставин, а також на їх компенсацію у випадках виникнення втрат.

Найбільш розповсюдженими методами зниження ризику є: розподіл ризику між учасниками проекту; страхування; резервування коштів на покриття непередбачених витрат; нейтралізація часткових ризиків; зниження ризику в плані фінансування.

Управління ризиками - це сукупність дій економічного, організаційного, технічного характеру, спрямованих на встановлення видів, факторів, джерел ризику, оцінку величини, розробку й реалізацію заходів щодо зменшення його рівня та запобігання можливим негативним наслідкам.

ТЕСТИ

1. В залежності від джерела виникнення розрізняють такі види ризиків у проекті:

a) природно-кліматичні; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 214 с.)

б) зовнішні;

в) внутрішні;

г) збитки.

2. Проектний ризик — це:

a) підвищення ймовірності позитивних для цілей проекту подій і зниження ймовірності несприятливих подій;

в) міра серйозності негативних наслідків, рівень збитків або оцінка потенційних можливостей, пов’язаних з ризиком;

в) небезпека небажаних відхилень від очікуваних станів проекту у майбутньому, із розрахунку яких і приймаються рішення в даний момент; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 211с.)

г) міра можливості того, що наслідок (дія) ризику дійсно буде мати місце.

3. Ймовірність ризику (risk probability) — це:

a) критерій досягнення цілей проекту;

б) міра можливості того, що наслідок (дія) ризику дійсно буде мати місце; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 214с.)

в) відхилення дійсного стану проекту від очікуваного;

г) міра серйозності негативних наслідків, рівень збитків або оцінка потенційних можливостей, пов’язаних з ризиком.

4. Загроза ризику (risk impact) — це:

a) підвищення ймовірності позитивних для цілей проекту подій і зниження ймовірності несприятливих подій;

б) небезпека небажаних відхилень від очікуваних станів проекту у майбутньому, із розрахунку яких і приймаються рішення в даний момент;

в) міра серйозності негативних наслідків, рівень збитків або оцінка потенційних можливостей, пов’язаних з ризиком; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 214с.)

г) міра можливості того, що наслідок (дія) ризику дійсно буде мати місце.

5. Ціль управління проектними ризиками — це:

a) ліквідація небажаних відхилень від очікуваних станів проекту;

б) підвищення ймовірності позитивних для цілей проекту подій і зниження ймовірності несприятливих подій; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 216с.)

в) визначення серйозності негативних наслідків, рівень збитків або оцінка потенційних можливостей, пов’язаних з ризиком;

г) визначення можливості того, що наслідок (дія) ризику дійсно буде мати місце.

6. Аналіз сценаріїв — це:

a) техніка аналізу проектного ризику, що дає змогу врахувати як чутливість NPV до зміни вхідних змінних, так і інтервал, в якому перебувають їх імовірні значення; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 224с.)

б) інструмент для оцінювання пріоритетності ризиків;

в) зручний інструмент для відображення процесу мислення і структуризації інформації у візуальній формі;

г) техніка аналізу проектного ризику, яка показує, як змінити значення NPV-проекту при заданій зміні вхідної змінної за інших рівних умов.

 

 




Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 183 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.012 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав