Читайте также:
|
|
Команда проекту – це група співробітників, підпорядкованих менеджеру проекту, яка безпосередньо працює над здійсненням реалізації проекту. Команда проекту є основним елементом організаційної структури проекту.
Організаційна структура управління проектом – це сукупність взаємопов’язаних органів управління проектом та взаємовідносин між учасниками проекту.
Існує два основних підходи до формування команди проекту:
1. Провідні учасники проекту (замовник та підрядник) створюють власні групи, які очолюють керівники проекту – відповідно від замовника та від підрядника, вони в свою чергу, підпорядковуються одному проектному менеджеру.
2. Для управління проектом створюється єдина команда на чолі з проектним менеджером. Входять представники всіх учасників проекту у відповідності до затвердженого розподілу зон відповідальності.
Організація роботи команди проекту характеризується:
- чітким закріпленням прав та обов’язків кожного члена команди;
- послідовною орієнтацією на кінцевий результат;
Основними характеристиками команди є:
Склад – це сукупність характеристик членів команди, важливих для її аналізу як єдиного цілого (чисельність, віковий склад, кваліфікація тощо).
Структура – розглядається з точки зору функцій, які виконує кожен член команди, а також з точки зору міжособистісних відносин.
Фактори, що визначають принципи формування команди проекту:
1. Специфіка проекту, визначає формальну структуру команди, рольовий склад, перелік знань, вмінь, якими володіють члени команди.
2. Організаційно-культурне середовище. Зовнішнє середовище – це всі фактори, які не залежать від команди проекту, але впливають на її роботу. Внутрішнє середовище - це організаційна культура команди, вона включає способи розподілу влади, способи організації взаємодії між членами команди, способи розв’язання конфліктів, організція зовнішніх зв’язків тощо.
3. Особистий стиль взаємовідносин керівника з членами команди. Цей стиль залежить від типу лідера.
Сучасна концепція лідерства виділяє такі типи керівників:
- лідер, який може організувати роботу команди на принципах самокерівництва є найбільш цінним, його називають сверхлидером (рус);
- сильний лідер, він впливає на членів команди шляхом застосування сили, санкцій, формального авторитету;
- транзактор – лідер, який організує ефективну роботу команди шляхом створення особливих форм комунікацій та інформаційних систем в команді;
- герой-візіонер – впливає на людей силою власного переконання;
- пассіонарні особистості – лідери, які в змозі запропонувати іншим високі цілі та переконати членів команди в необхідності досягнення цих цілей.
Існує декілька типів спільної діяльності в команді:
1. Спільно-взаємодіючий тип – він характеризується обов’язковістю участі кожного члена команди в розв’язанні загальної задачі
2. Спільно-індивідуальний тип – він характеризується мінімальною взаємодією між учасниками процесів.
3. Спільно-творчий тип, в якому кожен з членів команди є рівноправним співавтором нового продукту чи послуги.
Характеристика того, як приймаються управлінські рішення в організації (команді) називається управлінською формою,існують управлінські форми:
1. Колективістська - передбачає одноособове прийняття рішень лідером колективу, а співробітники є слухняними виконавцями.
2. Ринкова управлінська форма – передбачає прийняття рішень у відповідності до вимог ринку.
3. Демократична управлінська форма пов’язана з використанням закону, як головного важеля управління.
4. Діалогова управлінська форма характеризується розподіленням управлінських функцій, які можуть бути ефективно виконанні тільки за умов активної участі всіх суб’єктів управління.
Характеристика способу реалізації управлінських рішень називається важелем управління.
Інтегральна характеристика команди є організаційна культура, включає: розуміння свого місяця в команді; цінності та норми поведінки; комунікаційну систему та культуру спілкування; критерії та правила повноважень та відповідальності, статусу та влади; правила неформальних відносин; існуючи в команді звички та традиції; трудова та ділова етика.
Головними задачами системи управління командою проекту є:
-визначення загальної стратегії формування команди проекту;
- планування набору персоналу;
- відбір та оцінка персоналу;
- підвищення кваліфікації та перепідготовка персоналу команди проекту;
- управління кар’єрою;
- ефективна організація робіт, забезпечення умов праці та соціальних умов;
- управління заробітною платою та витратами на персонал.
Методи оцінки персоналу поділяються на:
-прогностичний метод заснований на використанні анкетних даних, характеристик, рекомендацій, врахуванні думки членів колективу, вищіх менеджерів;
-практичний метод передбачає перевірку працівника на конкретному робочому місці, що дозволяє оцінити результати його діяльності.;
-імітаційний метод – це експертна оцінка ділових та особистісних якостей на основі розв’язання імітаційної задачі.
Можна виділити два підходи до сприйняття персоналу проекту з боку замовника або інвестора: персонал як витрати; персонал як ресурс.
Система управління командою не буде працювати ефективно, якщо не буде розроблена ефективна модель мотивації.
ТЕСТИ
1. Командний дух у проекті створюється і підтримується шляхом:
a) індивідуальної мотивації;
б) колективної постановки цілей;
в) соціальних заходів;
г) всі відповіді вірні. (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 56.)
2. Замовник (Project Customer) — це:
a) особа (організація), яка приймає результати роботи і платить за її виконання; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 52.)
б) особа усередині або поза організацією, що забезпечує фінансові ресурси проекту;
в) особа усередині або поза організацією, яке використовуватиме результати проекту.
3. Команда управління проектом — це:
a) частка проектної команди що бере участь в управлінні; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 56.)
б) підрозділ, що прямо або побічно відповідає за результат проекту;
в) організація, співробітники якої безпосередньо залучені до виконання проектних робіт.
4. Команда проекту — це:
a) група людей, що мають високу кваліфікацію в певній області й максимально віддані загальній цілі діяльності своєї організації, для досягнення якої вони діють спільно, взаємно погоджуючи свою роботу; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 55.)
б) частка проектної команди, що бере участь в управлінні;
в) підрозділ, що прямо або побічно відповідає за результат проекту;
г) організація, співробітники якої безпосередньо залучені до виконання проектних робіт.
5. Відповідальність за успіх проекту несе:
a) ініціатор проекту;
б) команда проекту;
в) керівник проекту; (Ноздріна Л. В., Ящук В. І., Полотай О. І. Управління проектами: Підручник / За заг. ред. Л. В. Ноздріної. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 51.)
г) замовник проекту.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 164 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
|