Читайте также:
|
|
Системи автоматизації управління проектами (САПР) – це програмні системи, що дозволяють автоматизувати одну або декілька складових управління проектами: складання календарного плану робіт, управління ресурсами, витратами, ризиками, якістю тощо.
Основні питанння, які необхідно вирішити під час впровадження САПР, належать:
1) адаптація організаційної структури фірми до вимог САПР тобто організація інформаційних потоків таким чином, щоб запобігти дублювання або відсутності необхідних даних у різних учасників процесу проектування;
2) вибір програмних засобів та обчислювальної техніки з врахуванням того факту, що їх оновлення відбувається кожні 5-6 років;
3)вирішення питання про структуру банку даних, який буде використовуватись в системі.
Системи автоматизації управління проектами містять засоби для календарно-сіткового планування, засоби для вирішення окремих задач і засоби для організації комунікацій між виконавцями проекту.
Всі системи можна поділити на орієнтовані на професійних проектних менеджерів і орієнтовані на широке коло користувачів.
Прикладом САПР, яка ефективно працює в багатьох країнах світу є:
1) Універсальна система СADAD (США). Ця система включає елементи штучного інтелекту типу CAD/CAM (CAD – Computer Aided Design, CAM - Computer Aided Management), вона дозволяє здійснювати конструкторські та проектувальні роботи, а також аналіз та управління проектами. Цю систему умовно можна поділити на дві частини. Перша призначена для проектування, вона складається з наступних підсистем:
- підсистеми проектування, які містять двох та трьохмірні графіки;
- підсистеми проектування та аналізу будівельної та технологічної частин об’єкту з підготовкою креслень;
-підсистеми розрахунку та оцінки потреби в матеріальних та трудових ресурсах.
Друга частина забезпечує управління проектною діяльністю і містить: систему управління (планування); систему оцінки та контролю якості; систему документообігу по проекту та базу даних, яка необхідна для підготовки інформації для керівництва та менеджерів проекту.
Інтерфейсом СADAD пов’язана з системою ARTEMIS, яка використовується для календарного планування. Система забезпечує швидку відповідь на запит, а також ефективні методи захисту від несанкціонованого доступу.
2) Система AUTOCAD. Являє собою професійну систему автоматизованого проектування та виконання креслень для не дорогих комп’ютерів і призначена для використання в невеликих проектних бюро,вона порівняно дешева (від$ 5 до $10 тис), має високу продуктивність., достатньо розповсюджена серед професіоналів Росії та України.
Серед засобів автоматизації індивідуальної роботи менеджерів проектів Microsoft Project став фактично стандартом. При роботі над проектом можна користуватись засобами Інтернет, зокрема, веб-сервісом Microsoft ProjectCentral.com., який дозволяє учасникам проекту працювати з актуальною проектною інформацією, і не потребує встановлення проектного серверу на підприємстві. Microsoft Project здатний робити розрахунок розкладів і управління складними проектами, розмір яких досягає як мінімум 10 000 задач. Він добре підходить для управління проектами, що охоплюють кілька відділів, і в яких ключовою вимогою є автоматична розробка графіків робіт, прогнозування ходу робіт і відстеження їх виконання. До недоліків системи можна віднести обмежені засоби управління бюджетом і відсутність засобів для управління ризиками проекту.
Запуск проекту. Розбити проект задач, описати їх зв’язки, оцінити трудомісткість задач і описати ресурси, необхідні для реалізації проекту. Це є вихідною інформацією для роботи Microsoft Project, цю роботу виконує менеджер. На основі цієї інформації система автоматично складає докладний календарний план ходу виконання робіт, визначає критичні шляхи, виконує розрахунки бюджетних витрат, надає членам команди всю необхідну інформацію і відображає її в зручному для аналізу вигляд. Потім створюємо файл проекту, ввести попередні дані, а також додати в проект документи, що відносяться до його планування.
Введення задач. Календарний план проекту в Microsoft Project складається на підставі введених користувачем даних про проект в цілому, про окремі елементи– задачі, при необхідності – про ресурси (робочу силу, устаткування, матеріали),для виконання цих задач. Зміни скорегувати можна.
Створення структури проекту. Для систематизації календарного плану можна використовувати структуру, яку можна задавати по ходу введення задач або проекту після того, як всі задачі введені. Структурування дозволяє організувати задачі у вигляді ієрархії сумарних задач і підзадач.
Кодування задач. Структуру проекту можна задати і відобразити декількома способами. Крім сумарних задач і віх для цього також використовують коди структурної декомпозиції робіт (СДР) або коди структури. Коди структури – це настроювані позначки задач або ресурсів, використовують для групування задач або ресурсів проекту нестандартними способами, за кодами витрат (для задач) або за кодами посад (для ресурсів).
Встановлення залежностей між задачами. Визначивши, з яких задач складається проект, необхідно встановити послідовність їх виконання, зв’язавши між собою задачі, які залежать одна від одної.
Оцінка тривалості задачі. При додаванні задач до переліку задач, ввести для кожної з них її тривалість і зв’язки. Дати початку і закінчення будуть обчислені автоматично. Для досягнення максимальної гнучкості при плануванні уникати жорстких обмежень дати початку або закінчення задачі
Перерва в роботі над задачею. Іноді для визначення характеру залежності між задачами недостатньо встановлення зв’язку. Щоб показати, що час виконання задач перекривається, задають час випередження задачі. Якщо ж потрібно встановити затримку між виконанням задач, встановлюють час запізнення.
Управління ресурсами. Після того, як визначений обсяг і задачі проекту, можна створити перелік ресурсів (людей, устаткування і матеріалів), які беруть участь у виконанні задач проекту.
Призначення ресурсів задачам. Підготувавши всі необхідні дані про ресурси, можна призначати їх задачам, для того, щоб уточнити, хто саме відповідає за їх виконання. Це також допомагає визначити, скільки часу буде витрачено на роботу над задачею і яких це потребує витрат. Ресурсом може бути конкретний співробітник, група людей, компонент устаткування або матеріал, що витрачається в процесі виконання задачі.
Вирівнювання завантаження ресурсів. Після складання і корегування плану проекту перевірити, наскільки оптимально використовуються ресурси.
Нарахування витрат проекту у Microsoft Project можна виконати декількома способами
Назва | Метод |
Встановлення ставок заробітної плати і винагород для ресурсів. | Введення ставок або витрат на використання ресурсів, таких як робоча сила і устаткування, щоб розрахувати підсумкові витрати на ресурси, задачі і весь проект. |
Встановлення значень витрат на матеріали | Якщо планується використовувати матеріальні ресурси, що витрачаються. Microsoft Project обчислить загальні витрати на ці матеріальні ресурси, виходячи з базових норм витрат і введених значень. |
Встановлення фіксованих витрат для задач | Якщо ввести встановлену плату за використання або придбання ресурсів, таких як устаткування, ці фіксовані витрати можуть бути включені в підсумкові витрати сумарних задач і всього проекту. |
Момент нарахування витрат. При призначенні витрат задачам і ресурсам можна вказати, у який момент їх потрібно нарахувати. За замовчанням витрати розподіляються пропорційно, а нарахування витрат розраховується на основі відсотка виконаної роботи і розподіляється впродовж всього виконання задачі.
Зниження витрат. За допомогою настроювання представлень переглядаємо поточні, базові, фактичні витрати проекту і ті, що залишаться, з метою визначення можливої перевитрати бюджету. Всі витрати, крім базових, оновлюються при кожному перерахунку проекту в Microsoft Project.
У Microsoft Project легко здійснювати відстеження ходу виконання проекту. Основним критерієм оцінки змін проекту є базовий план.
Базовий план є набором попередніх оцінок початкових і кінцевих дат, тривалостей, затрат праці і витрат, збережених після завершення і настройки плану проекту, але до початку виконання робіт проекту. В ньому зберігається близько 20 наборів даних, включаючи підсумки і погодинні відомості для задач, ресурсів і призначень. Можна зберегти до 11 базових планів.
Завершення проекту дає можливість зібрати і зафіксувати інформацію про процес і результати його виконання, щоб надати її зацікавленим сторонам. За результатами завершення проекту створюють документи узагальнення досвіду.
ТЕСТИ
1.Програмні системи, що дозволяють автоматизувати одну або декілька складових управління проектами: складання календарного плану робіт, управління ресурсами, витратами, ризиками, якістю тощо,це:
а) програми що підраховують прибуток відпроекта;
б) системи автоматизації управління проектами; (Мазур И.И., Шапиро В.Д., Ольдерогге Н.Г. Управление проектамы: Учебное пособие / Под общ. ред. И. И. Мазура. — 2-е изд.- М.: Омега-Л, 2004. — с.393.)
в) системи вдосконалення обладнання на виробництві;
г) програми моніторінгу.
2. Microsoft Project розрахований, у першу чергу, на користувачів, що:
а) є професіоналами в розрахунках проекту;
б) є професіоналами в управлінні проектами;
в) не є професіоналами в управлінні проектами. (Мазур И.И., Шапиро В.Д., Ольдерогге Н.Г. Управление проектамы: Учебное пособие / Под общ. ред. И. И. Мазура. — 2-е изд.- М.: Омега-Л, 2004. — с.398.)
3 Оцінка витрат – це:
а) кошторис матеріалів та обладнання;
б) процес розрахунку приблизних витрат на ресурси і задачі, необхідних для виконання проекту; (Мазур И.И., Шапиро В.Д., Ольдерогге Н.Г. Управление проектамы: Учебное пособие / Под общ. ред. И. И. Мазура. — 2-е изд.- М.: Омега-Л, 2004. — с.397.)
в) процес розрахунку заробітної плати.
4. Для успішної роботи над проектом його учасники повинні:
а) не обмінюватись інформацією;
б) докладувати все тільки керівнику;
в) обмінюватись інформацією, необхідною для роботи: змінами в призначеннях, ресурсах, задачах тощо; (Мазур И.И., Шапиро В.Д., Ольдерогге Н.Г. Управление проектамы: Учебное пособие / Под общ. ред. И. И. Мазура. — 2-е изд.- М.: Омега-Л, 2004. — с.392.)
г) займатися фізичними справами.
5. Microsoft ProjectCentral.com надає учасникам проектом наступні функції:
а) переглядати задачі всіх проектів, у яких він бере участь;
б) створювати і пропонувати менеджеру проекту нові задачі;
в) переглядати задачі, призначені йому в програмі Microsoft Outlook;
г) вірні відповіді а) і с);
д) всі вірні відповіді. (Мазур И.И., Шапиро В.Д., Ольдерогге Н.Г. Управление проектамы: Учебное пособие / Под общ. ред. И. И. Мазура. — 2-е изд.- М.: Омега-Л, 2004. — с.398.)
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 158 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |