Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Методи охорони

Читайте также:
  1. I ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ ПО ВЫПОЛНЕНИЮ КУРСОВОЙ РАБОТЫ
  2. I. Из истории развития методики развития речи
  3. I. ОБЩИЕ МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  4. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  5. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  6. I.Методические указания по выполнению курсовых работ
  7. I1. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  8. II. Глубокая скользящая методическая пальпация.
  9. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ К ВЫПОЛНЕНИЮ РЕФЕРАТА
  10. II. Методические указания по прохождению учебной практики

Порівняно з охороною традиційних прав власності охорона прав інтелектуальної власності має свою специфіку. Вона проявляється у тому, що тут переважають не фізичні, а організаційно-правові та, навіть, моральні методи охорони. Одним з основних таких методів є видача творцеві (автору) або іншій особі охоронного документа - патенту, свідоцтва чи диплома.

Українським законодавством передбачено три види охоронних документів: патент, свідоцтво й диплом. Патент — це юридичний документ, що засвідчує пріоритет, авторство і право власності. Він видається на винахід, корисну модель, промисловий зразок, сорт рослин і породу тварин. Свідоцтво - це юридичний документ, що посвідчує певні права інтелектуальної власності. Отримання свідоцтва є обов'язковим для набуття прав на такі об'єкти, як торговельна марка, географічне зазначення, компонування інтегральної мікросхеми. Немайнові особисті права на сорт рослин і породу тварин також засвідчуються свідоцтвом (окрім патенту). Особливі види свідоцтва можуть видаватися на раціоналізаторські пропозиції та об'єкти авторського права. Що ж стосується диплома, то це особливий вид охоронного документа, яким засвідчуються особисті немайнові права на наукове відкриття. Власне лише такі права інтелектуальної власності і надаються на цей об'єкт.

Іншими методами охорони прав інтелектуальної власності є:

- офіційна реєстрація ОПІВ;

- створення правового поля для користування правами на цей об'єкт та їхнього захисту;

- інформаційне маркування ОПІВ (для сповіщення та попередження про права інтелектуальної власності);

- контрольне маркування (застосовується щодо аудіо- та відеограм) та ін.

Реєстрація усіх об'єктів промислової власності, за винятком комерційних найменувань, та компонувань інтегральних мікросхем здійснюється ДП "Український інститут промислової власності", що функціонує в структурі Установи. Відомості про реєстрацію публікуються в офіційному бюлетені "Промислова власність". Реєстрацію авторських прав здійснює інший підрозділ Установи - ДП "Українське агентство з авторських і суміжних прав". Відповідна інформація публікується в офіційному бюлетені - "Авторське право і суміжні права". Разом з описами, що супроводжують охоронні документи, обидва видання є головними джерелами патентної інформації України. Залежно під обсягу інформації, що надходить для публікації, бюлетені видаються приблизно раз на місяць і надсилаються до регіональних центрів науково-технічної й економічної інформації.

Реєстрацію сортів рослин і порід тварин здійснює Міністерство аграрної політики України. Раціоналізаторські пропозиції реєструються підприємствами, яким такі пропозиції подаються, у реєстраційному журналі за формою, затвердженою Державним комітетом статистики України.

Однак слід зауважити, що не усі об'єкти права інтелектуальної власності підлягають або потребують реєстрації. Згідно з цим критерієм їх доцільно розділяти на дві групи: 1) об'єкти, набуття прав на які вимагає обов'язкової реєстрації (здійснюється за формалізованою процедурою), та 2) об'єкти, набуття прав на які відбувається на підставі першого використання або факту створення самого об'єкта.

Надзвичайно важливим методом охорони є створення правового поля для реалізації прав інтелектуальної власності та їх захисту. Суть його полягає у тому, що в законодавстві прописуються норми, які дають змогу фізичним чи юридичним особам не лише набувати прав інтелектуальної власності на ті чи Інші результати інтелектуальної діяльності, а й ефективно реалізовувати (використовувати, передавати) ці права, а у разі Порушень - захищати їх у встановленому законодавством порядку. Цей метод застосовується стосовно усіх ОПІВ, однак для деяких із них він є основним або єдиним методом охорони (наприклад, для об'єктів авторського права і суміжних прав, комерційних найменувань, комерційних таємниць).

Ще одним поширеним методом є інформаційне маркування ОПІВ особою-правовласником, що здійснюється з метою попередження інших осіб про наявні права інтелектуальної власності. Застосування такого методу дає можливість попередити несвідомі правопорушення та додатково застерегти громадськість про існування у правовласника прав на відповідний ОПІВ.

Наприклад для сповіщення про набуті шляхом державної реєстрації права інтелектуальної власності на торговельну марку використовується позначення у вигляді латинської літери R колі або літер ТМ, що наносяться поблизу зображення самої торговельної марки. Права на географічне зазначення сповіщаються у такий же спосіб із використанням позначення ГЗП. Сповіщення про права на винахід (корисну модель) здійснюється шляхом нанесення номера патенту на продукт, виготовлений із застосуванням відповідного винаходу чи на упаковку такого продукту. Літера Т із вказівкою дати реєстрації дає змогу інформувати про час виникнення прав на компонування інтегральної мікросхеми. А у сферах авторського права й суміжних прав поширеним методом охорони є нанесення латинських літер відповідно С або Р в колі з вказівкою власника виключних майнових прав і року публікації об’єкта. Додатковим засобом охорони авторських й суміжних прав є контрольне маркування кожного правомірно виготовленого примірника аудіо- чи відеопродукції державним підприємством «Інтелзахист».




Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 146 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав