Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Критерії ефективності організації облікової системи підприємства

Читайте также:
  1. GPS-системи
  2. VІІ. Організації контролю застосування СУР
  3. VІІІ. Критерії оцінювання знань і вмінь студентів з дисципліни
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація нервово-м’язової системи до аеробних навантажень
  6. Актуальність соціальної роботи у світлі реформування пенітенціарної системи України.
  7. Аналіз ефективності використання короткострокових кредитів
  8. АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ НАДАННЯ КРЕДИТНИХ ПОСЛУГ БАНКОМ
  9. Аналіз ефективності надання ПАТ КБ «Приватбанк» кредитних послуг
  10. Аналіз загальних показників організації праці

Забезпечення ефективності обліку полягає в комплексному дослідженні на предмет результативності трьох складових організації облікової системи підприємства:

- методологічної: застосування методів відображення господарських операцій в облікових регістрах та формах звітності;

- технічної: способи обробки облікової інформації;

- організаційної: система адміністративного управління процесами ведення обліку та підготовки звітних форм.

На методичному етапі визначається методологія обліку як система найбільш загальних принципів, методів і способів відображення на рахунках обліку, в регістрах та в звітних формах результатів здійснення господарських операцій. Метод бухгалтерського обліку визначається сукупністю восьми елементів (адитивний підхід): документування, інвентаризація, оцінка, калькулювання, рахунки й подвійний запис, баланс і звітність [7; 90].

Враховуючи необхідність в одержані оперативної та достовірної інформації як за результатами діяльності в цілому, так і окремих напрямків (в першу чергу, виробничого характеру, пов’язаних з виконанням певних програм та проектів, зокрема, за операціями, що мають цільове фінансування з бюджету), складові методу мають ряд особливостей:

1.Документування, зокрема, передбачає затвердження керівником підприємства: графіків документообігу, окремих первинних документів та форм внутрішньої звітності за виконаннями особливо важливих операцій, етапів програм (проектів), що мають цільове бюджетне фінансування відповідно до кошторисів. Перелік осіб з правом підпису документів за операціями з використанням високоліквідних активів, державних ресурсів теж затверджується керівником.

2. Інвентаризацію бажано поводити, крім визначених в загальному порядку випадків, на кінець звітного періоду, в якому відбулось інтенсивне списання ліквідних активів з балансового обліку.

3. Оцінка майна та зобов’язань повинна ґрунтуватись на документальному підтвердженні. Професійне судження бухгалтера щодо визнання справедливої вартості, чистої реалізаційної вартості ліквідних, державних активів доцільно підкріплювати висновками зовнішніх професійних відповідних структур або матеріалами із офіційних видань.

4. Використання синтетичних та аналітичних рахунків передбачає: відокремлення обліку операцій, що мають суттєвий вплив на формування фінансових результатів, з метою проведення внутрішнього контролю (аудиту).

5. Щодо калькулювання, то елементи витрат, які формують собівартість готової продукції (наданих послуг), за економічною сутністю є прямими та загальновиробничими витратами; їх перелік затверджується додатком до наказу про облікову політику. Зазначені питання потребують контролю при визначенні розміру відрахувань від чистого прибутку, встановленні державних дотацій на окремі види реалізації. Облік собівартості реалізації продукції та\або послуг в такому випадку доцільно здійснювати із введенням субрахунків аналітичного обліку до рахунка 90 «Собівартість реалізації».

6. Узагальнення даних обліку у формах звітності підприємств-одержувачів бюджетних коштів та підприємств, що володіють державними активами, готується за принципами П(С)БО, для підприємств, що використовують бюджетне фінансування – як за принципами національних облікових стандартів, так і у відповідності до наказів Головного управління Державного казначейства України. Визнання фінансових результатів за програмами, що мають бюджетне фінансування, за касовим методом унеможливлює співставлення показників відповідних форм звітності з показниками інших форм фінансової звітності, які подають підприємства-одержувачі бюджетних коштів. Тому основним джерелом аналізу господарської діяльності для підприємств державного сектору економіки є Ф№1 «Баланс», Ф№2 «Звіт про фінансові результати» (в яких списання на дохід отриманого цільового фінансування здійснюється методом нарахування пропорційно понесених витрат за відповідними операціями).

На технічному етапі здійснюється вибір форми обліку, що прямо пов’язано з автоматизацією облікової інформації.

Процес автоматизації облікової інформації на сучасному етапі реформування економіки України має ряд проблем, серед яких можна виділити:

1. Зростаюча кількість інформаційних систем і компаній, що впроваджують або розробляють ці технології.

2. Складність порівняння та оцінки функціональних можливостей різних інформаційних технологій.

3. Ряд проблем, пов’язаних з впровадженням інформаційної технології на підприємстві.

4. Неоднозначність вибору програмного забезпечення, яке б повністю відповідало вимогам юридичної особи та враховувало специфіку її діяльності.

Принципи і методи обробки інформації підприємства в бухгалтерському обліку можуть бути особливими на кожному підприємстві та залежати від обраної облікової політики фірми, навичок та звичок облікового персоналу тощо. Відтак, окрім проблем впровадження автоматизованої системи обробки облікової інформації, постає питання вибору програмного забезпечення, яке б повністю відповідало вимогам організації та враховувало специфіку діяльності фірми.

Вирішення вищезазначених проблем має базуватись на дослідженні функціональних можливостей наявних сучасних інформаційних технологій, їх застосуванні та впливу на різні стадії створення і просування продукту, на процесах оперативного та стратегічного аналізу розвитку вітчизняного бізнесу.

Актуальними завданнями автоматизації облікової інформації підприємства на сучасному етапі є:

- розробка інформаційних технологій відповідно до розмірів підприємства та галузі діяльності;

- створення єдиної інформаційної мережі підприємства з можливістю її розширення в процесі експлуатації інформаційної технології;

- розробка інформаційних систем, що дозволяють гнучке налагодження принципів автоматизації облікової інформації в залежності від індивідуальних потреб підприємства;

- забезпечення можливості налагодження функціональності інформаційної системи користувачем з використанням інструментів, що не вимагають глибоких знань програмування.

На сучасному ринку програмного забезпечення досить активно пропонуються складні інформаційні технології різних розробників, тобто системи управління підприємством (ERP), серед яких можна виділити "1С: Підприємство" 8, "Парус-Підприємство" 8, "Галактика", "SAP R/3", що відрізняються одна від іншої інтерфейсом та особливостями реалізації виконуваних функцій. Функціонально ж вони є практично повними аналогами. Слід зазначити, що ERP-системи, як правило, не орієнтовані на галузеві особливості діяльності підприємств. Вони в більшій мірі враховуються розробниками при проектуванні інформаційних технологій для підприємств малого та середнього бізнесу. Так, наприклад, конфігурації системи "1С: Підприємство" 7.7 враховують специфіку торгівельних підприємств ("1С: Торгівля і Склад”), виробництва продукції ("1С: Виробництво і Послуги"), громадського харчування ("1С- Парус: Громадське харчування"), бюджетних установ ("1С: Бюджет") та інші.

При проектуванні інформаційної технології важливо забезпечити можливість подальшого розширення інформаційної бази та функціональності системи. У таких ситуаціях добре зарекомендували себе системи модульного типу: "АБ Офіс", "Парус – Підприємство", "X-DOOR".

Більшість сучасних інформаційних технологій забезпечують налагодження принципів автоматизації облікової інформації в залежності від індивідуальних потреб підприємства шляхом налаштування правил обробки документів, створення господарських операцій тощо. Методи проведення таких налагоджень можуть бути різними. Для прикладу, основною перевагою системи “1С: Підприємство” є автоматичне створення господарських операції при збереженні й проведенні документів. Склад бухгалтерських проведень, що реєструються таким шляхом, визначається розробниками на стадії конфігурації програми і не може змінюватись користувачами. В разі потреби внесення змін у правила проведення документів обов’язкове залучення програміста.

Функціональні можливості сучасних інформаційних систем повинні забезпечувати користувачу підключати власні типи документів та розробляти їх шаблони для друку. Більшість систем, що пропонуються на ринку економічного програмного забезпечення, дозволяють проводити такі дії, але шляхи їх виконання різні.

У системі “Парус-Підприємство” первинні документи та звіти формуються з використанням електронних таблиць Microsoft Excel. Для розробки власних типів документів, користувач повинен мати навички роботи з Microsoft Excel та спеціальними функціями системи. Працюючи з “Парус-Підприємство”, бухгалтер може змінювати формули розрахунку та інформацію тих звітних документів, що створюються в шаблонах Microsoft Excel.

В перспективі варто очікувати зростання попиту на інформаційні системи, функціональні можливості яких залежать від розмірів підприємства та галузі діяльності, що дозволяють поетапне впровадження та гнучке їх налагодження.

Для інформаційної системи досить важливий фактор - її сумісність з іншими програмними продуктами, що використовуються у господарській діяльності підприємства. Це дозволить організувати комплексну автоматизацію усіх виробничих процесів суб’єкта господарювання.

Ефективність організаційного етапу залежить від рівня адміністрування цілого ряду питань управління економічною службою підприємства, що передбачає, перш за все:

- встановлення найбільш ефективної системи обліку (облік централізований, децентралізований або змішаний);

- визначення оптимальної штатної структури облікового апарату;

- встановлення норм праці та часу, необхідного для виконання робіт, визначення оптимальної чисельності бухгалтерів;

- набір кадрів та їх навчання;

- раціональну організацію робочих місць бухгалтерів: встановлення належних інформаційних зв'язків між оперативними підрозділами підприємства та зовнішнім середовищем; матеріальне, інформаційне і технічне забезпечення облікових працівників;

- мотивацію працівників бухгалтерії (оплата праці, різні види стимулювання, фінансування заходів соціальної підтримки);

- налагодження дієвої системи обліку роботи працівників та контролю за виконанням ними своїх функцій;

- організацію архіву бухгалтерських документів;

- організацію безпеки та захисту облікової інформації [8; 13].

 




Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 125 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав