Читайте также:
|
|
Кожен субʼєкт господарювання, з метою ефективного ведення господарської діяльності повинен аналізувати матеріальну та фінансову частину господарства. Ефективність використання оборотного капіталу визначає динаміку функціонування інших сфер господарства.
Враховуючи реальний стан проблеми аналізу оборотного капіталу і оборотних коштів вітчизняними вченими розроблено багато моделей, з допомогою яких можна оцінити стан використання оборотних активів, одна з яких представлена на рис.1.3.[8*]
З допомогою моделі, преставленої вище можна зробити висновок, що на ефективнісь використання оборотного капіталу впливають особливості функціонування кожної окремої складової оборотних активів підприємства та обгрунтованість прийняття управлінських рішень на основі аналітичних даних функціонування підприємства.
Узагальнено можна зазначити, що ефективність використання оборотних коштів на підприємстві характеризується швидкістю їх обороту (оборотністю). Чим менше оборотні кошти затримуються на окремих стадіях, тим швидше завершується їх кругообіг. Таким чином, показники, що характеризують швидкість оборотності оборотних коштів, і є показниками ефективності їх використання.[1*]
Ефективне використання оборотних коштів характеризується такими показниками:
1) Коефіцієнт забезпечення підприємства власним капіталом визначається як відношення не залучених в необоротних активах власних засобів до оборотного капіталу. Він показує частку власних засобів в оборотному капіталі, тобто не вкладених в необоротні активи, а також можливість перетворення активів у ліквідні кошти. Для нормально функціонуючого підприємства даний показник знаходиться в межах від 0,1 до 0,5:
К. заб.вл.об.кап. = (1.4)
2) Коефіцієнт оборотності обігових коштів визначається як частка виручки в обігових коштах підприємства. Він відображає кількість оборотів обігових коштів за період. Рекомендовано, щоб даний показник був додатній та зростав у кожному наступному періоді:
К об.об.к. ; (1.5)
3) Період оборотності оборотних коштів показує середній період від вкладення коштів на виробництво продукції до отримання коштів за реалізовану продукцію. Відповідно рекомендованим є зменшення даного показника у кожному наступному періоді:
П об.об.к.= ; (1.6)
4) Коефіцієнт закріплення обігових коштів має ідентичну динаміку до періодичності обороту оборотних коштів та відображає частку обігових коштів у виручці від реалізації продукції:
Кзакр.об.к.= 1/ Коб.об.к. (1.7)
5) Коефіцієнт вивільнення засобів з обороту визначається як відношення вивільнених коштів з обороту до середньої величини обігових коштів. Ключовими для показника є значення коефіцієнта закріплення обігових коштів. Базовим вважається перший рік, звітним - рік, що розглядається. Даний показник відображає частку вивільнених з обороту (якщо значення показника від'ємне - залучених в оборот) коштів в середній вартості обігових коштів. Зростання показника свідчить про зростання ефективності використання обігових коштів. Відповідно рекомендованим є зростання даного коефіцієнта:
К в.зас. з об. (1.8)
6) Частка оборотних виробничих засобів в обігових коштах, яка визначається як частка обігових коштів у виробничій сфері. Нормальним є зростання даного показника протягом часу діяльності підприємства для більшості галузей:
К об.вир.зас.об.кошт.= (1.9)
Показники оборотності оборотних коштів можуть розраховуватись по всіх оборотних коштах, що беруть участь в обізі, та за окремими їх елементами.[13*, с. 221-223]
Зміну оборотності оборотних коштів виявляють через порівняння фактичних показників з плановими або показниками за попередній період. Порівнюючи показники оборотності оборотних коштів, виявляють прискорення її чи сповільнення.
Прискорення оборотності оборотних коштів дає змогу зекономити значні суми і збільшити обсяги виробництва та реалізації продукції без додаткових фінансових ресурсів.
Отже, аналіз ефективності використання оборотного капіталу дає змогу виявити ті складові оборотних активів, які використовуються неефективно, а відповідно сформулювати комплекс заходів задля оптимізації структури та оборотності оборотних активів на підприємствах.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 180 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |