Читайте также:
|
|
СРС №4
Тема: Загальні вимоги безпеки до технологічного обладнання та процесів.
План:
1.Небезпечні зони машин і механізмів.
2. Безпечність технологічного процесу.
1. Небезпечні зони машин і механізмів.
Травмування працюючого можливе як від безпосереднього дотику його до джерела небезпеки, так і на деякій відстані від нього, через неприпустиме наближення.
Простір, в якому постійно діє, або періодично виникає небезпечний виробничий фактор називають небезпечною зоною.
Небезпечна зона може виникнути навколо машин, механізмів або їх частин, що рухаються чи обертаються, поблизу вантажів, які переміщуються підйомно-транспортними машинами й механізмами. Наявність небезпечної зони може бути пов'язано з небезпекою ураження електричним струмом, з можливістю травмування відлітаючих часток оброблюваного матеріалу або інструменту, з вплітанням оброблюваної деталі з захоплюючих пристроїв.
Небезпечна зона може виникнути навколо машин, механізмів або їх частин, що рухаються чи обертаються, поблизу вантажів, які переміщуються підйомно - транспортними машинами й механізмами (рис.1). Наявність небезпечної зони може бути пов'язано з небезпекою ураження електричним струмом з можливістю травмування відлітаючих часток оброблюваного матеріалу або інструменту з вилітанням оброблюваної деталі з захоплюючих пристроїв.
Особливу загрозу становить небезпечна зона, де ймовірне захоплення одягу чи волосся працівника рухомими частинами обладнання. Якщо частини машини обертаються назустріч одна одній, створюється небезпека втягування в небезпечну зону.
Небезпечна зона може виникати як усередині машини, так і поза неї, наприклад, поблизу відкритих струмопровідних частин, в навколишньому середовищі при виникненні теплових, електромагнітних і іонізуючих випромінювань, при наявності шуму і вібрації, ультразвуку, шкідливих парів, газів, пилу.
При експлуатації рухомого складу небезпека зростає під час роботи на території багатоколійних парків з різнобічним рухом, знаходження усередині колії для огляду і ремонту рухомого складу, проходу негабаритних місць», ділянок зі складним профілем колії, а також при поганій видимості, недостатній освітленості тощо.
Рис. 1. Небезпечні зони в: 1 — зубчастій передачі; 2 —ремінні передачі; 3 — карданні передачі; 4 — вантажопідіймальний механізм;
1-3 — небезпечні зони, постійні в просторі, 4 — змінна в просторі
2. Безпечність технологічного процесу.
Найбільш дійові засоби щодо захисту робітників від виливу шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу можуть бути реалізовані при забезпеченні безпеки виробничого процесу та виробничого обладнання. Конкретний виробничий процес визначає використання певного виду обладнання. В свою чергу небезпека обладнання (наявність елементів, що рухаються, нещільностей, статичної електрики та інше), як і його безпека, багато в чому визначають небезпеку (як і безпеку) виробничого процесу в цілому.
Безпека технологічного процесу досягається: - усуненням безпосереднього контакту працюючих з хімічними продуктами (сировина, допоміжні матеріали, напівпродукти, відходи та готова продукція), що можуть шкідливо вплинути на організм працівників (відходи виробництва повинні своєчасно вивозитися і знешкоджуватися);
- заміною технологічних процесів та операцій, пов'язаних з формуванням небезпечних та шкідливих виробничих факторів, такими, за яких вказані фактори або відсутні, або характеризуються меншою інтенсивністю;
- комплексною механізацією та автоматизацією виробництва;
- застосування дистанційного керування технологічними процесами та операціями за наявності небезпечних і шкідливих виробничих факторів;
- герметизацією обладнання;
- застосуванням засобів колективного захисту працівників;
- раціональною організацією праці та відпочинку, а також зниженням важкості праці;
- своєчасною інформацією про порушення технологічного процесу, виникнення небезпечних та шкідливих виробничих факторів на окремих стадіях технологічних процесів та операцій;
- системою контролю та управління технологічними процесами, що забезпечують захист працюючих під час виникнення аварійних ситуацій та миттєве вимкнення виробничого устаткування.
Для забезпечення безпеки виробництва персонал повинен пройти навчання безпечним засобам (прийомам) роботи, правилам поведінки в аварійних ситуаціях та правильного використання засобів індивідуального захисту, а також в ряді випадків — пройти професійний відбір.
Важливо, щоб вимоги безпеки були чітко визначені в нормативно-технічній та технологічній документації і щоб стосовно всіх виробничих факторів, з якими можуть стикатися робітники, були затверджені показники безпеки — гігієнічні регламенти, методи, засоби та процедури їх обов'язкового контролю.
Як виробничі приміщення, так і виробничі (робочі, монтажні та інші) майданчики, повинні мати достатню площу та висоту, що надає можливість так розмістити обладнання, комунікації, матеріали, заготовки, напівфабрикати, щоб це не створювало небезпечних шкідливих умов, забезпечило б безпечну експлуатацію, ревізію і ремонт обладнання і комунікацій, сприяло б додержанню на робочих місцях гігієнічних нормативів факторів виробничого середовища.
В результаті вивчення питань з теми студент
повинен знати і розуміти: небезпечні зони машин і механізмів; безпечність технологічного процесу і комплексна механізація та автоматизація.
Контрольні питання:
1. Яким загальним вимогам безпеки повинні відповідати технологічні процеси?
2. Яким чином може досягатися безпека технологічного процесу?
3. Загальні вимоги безпеки під час обслуговування механізмів
Контроль знань студентів:
- усна співбесіда;
- тестова перевірка
Література: Кобець О.В., Митрофанов В.В., Діданов В.І. Основи охорони праці на залізничному транспорті. –Київ: Дельта, 2008, стор. 153-154; 154-159.
Жидецький В.Ц. Основи охорони праці. – Львів: Афіша, 2001 стор. 183-185.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 104 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |