Читайте также:
|
|
Контроль як важлива функція держави і органів виконавчої влади здійснюється в тісному зв'язку з іншими управлінськими функціями і повинен мати чітке правове регулювання. Значний інтерес до контролю викликаний тим, що останнім часом на всіх рівнях державної влади спостерігаються зниження виконавчої дисципліни, нехтування вимогами законодавства і навіть прямі порушення закону.
Хоча контролювати сьогодні в Україні хочуть все і всіх - окрім себе, але ж зрозуміло, що перехід від майже безконтрольності з боку держави до тотального контролю зовсім не поліпшить справи, а лише підсилить негативне відношення до контролю.
Державний контроль у сфері виконавчої влади і його законодавче регулювання не можна розглядати відокремлено від контролю, що його здійснюють інші органи державної влади щодо виконавчої влади. А тому слід враховувати, що державний контроль у сфері виконавчої влади має, умовно кажучи, "зовнішній" і "внутрішній" характер.
Здійснення зовнішнього контролю забезпечується за допомогою таких видів державного контролю, як парламентський контроль, контроль органів судової влади, а також прокурорський нагляд.
Здійснення парламентського контролю закріплено положеннями Конституції України, яка передбачає створення відповідних структур і їх законодавчу регламентацію. Це Рахункова палата, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини і можливість створення постійних і тимчасових контрольних комісій для перевірок із питань, які вимагають допоміжних контрольних дій.
Діяльність органів парламентського контролю регламентована відповідними законодавчими актами. Проте вони повинні бути доповнені чіткішим процедурним механізмом проведення контролю і визначеністю його в повній відповідності з контрольними повноваженнями парламенту щодо органів виконавчої влади.
Контроль, який здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, грає важливу роль, допомагає вирішити проблеми між громадянами і органами державної влади. Проте всі механізми такого контролю повинні бути детально виписані, щоб громадянин міг знати де, куди і як він може звернутися за захистом своїх прав, і це не повинно бути пов'язано з складнощами територіального характеру, які витікають з існуючої законодавчої бази з цих питань.
Судовий контроль за сферою виконавчої влади повинні здійснювати спеціальні адміністративні суди, діяльність яких може регулюватися законом.
Внутрішній контроль здійснюється самими органами виконавчої влади і зіграє важливу роль в зміцненні законності виконавської дисципліни, підвищенні рівня організованості і порядку у сфері державного управління.
Основними об'єктами такого контролю слід вважати діяльність органів виконавчої влади щодо забезпечення:
- реалізації прав і свобод громадян;
- надання управлінських послуг органами виконавчої влади, їх посадовцями;
- відповідності фактичної діяльності органів виконавчої влади нормативне певному об'єму їх повноважень;
- дотримання в діяльності згаданих органів вимог норм чинного законодавства.
Контроль в виконавчій "вертикалі" не може зводитися лише до перевірки виконання результату як такого, а повинен враховуватися і якість виконання, своєчасне виявлення проблем і концентрація зусиль на коригування ситуації, застосування заходів щодо забезпечення виконання завдань. Особлива увага до контролю у сфері виконавчої влади обумовлена характером діяльності її органів і посадовців, потребою в постійному зворотному зв'язку за динамікою розвитку суспільного відношення в різних сферах і контролі поведінки учасників цих відносин.
Направляючи механізм виконавчої влади на організацію управління суспільними справами, держава може звернути особливу увагу на забезпечення органами виконавчої влади надання громадянам необхідних управлінських послуг і здійснення контролю за захистом їх прав і свобод.
В процесі реформування законодавства з питань контролю у сфері виконавчої влади, значної уваги вимагають органи спеціалізованого контролю, які діють в системах міністерств, державних комітетах і інших органах виконавчої влади. Такими органами спеціалізованого контролю в основному є "відомчі" інспекції. Вони діють в основному при центральних органах виконавчої влади, але мають різний правовий статус, назву і круг повноважень.
Все це закріпити в спеціальному законодавчому акті про контрольні інспекції, які знаходяться в підпорядкуванні центральних органів виконавчої влади (орієнтовна назва: Закон "Про контрольні інспекції в органах виконавчої влади").
Законодавчий акт про державний контроль з орієнтовною назвою: Закон України "Про державний контроль у сфері виконавчої влади."
Керуючись таким підходом, слід включити до структури вказаного акту: загальні основи державного контролю; основні принципи здійснення державного контролю; систему і види державного контролю; форми і методи державного контролю; основи координації діяльності органів державного контролю; кадрове забезпечення органів державного контролю; процедури виконання контрольних функцій.
Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 123 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |